18 Yaşında Sigortasoz Biri Ücretsiz Sağlık Hizmeti Alabilir mi?

dr.arthutfrank

Decapat
Merhaba herkese,
Ben 18 yaşındayım liseden mezun olduktan sonra mezuna kaldım ve 1 yıl üniversiteye hazırlanma kararı aldım. Yaşadığım bazı psikolojik nedenlerden dolayı hastahaneye gitmem gerekiyor 21inde devlet hastahanesinde randevum var fakat annem ve babam çalışmıyor sanırım onlardan gelen bi güvencem yok.
Benim herhangi bir sağlık güvencem var mı, devlet hastahanelerinde ücretsiz sağlık imkanından yararlanabilir miyim?
Eğer ücretli olarak yararlanırsam tahmini olarak ne kadar ücret ödemem gerekir? Teşekkür ederim...

Babanın üzerine bir kez daha kayıt yaptıra biliyorsun galiba tam bilmiyorum o olayı. Ama ücretsiz olarak yararlanman mümkün değil. Hatta hastane senin girişini bile yapmıyor.

E-devlete girip SPAS sayfasında provizyon alabilir yazıyorsa alırsın.
" Durum: Müstehaktır, provizyon alabilir. " Şeklinde bir yazı var. Sanırım alabiliyorum teşekkür ederim.
Babanın üzerine bir kez daha kayıt yaptıra biliyorsun galiba tam bilmiyorum o olayı. Ama ücretsiz olarak yararlanman mümkün değil. Hatta hastane senin girişini bile yapmıyor.
13.03.2019 Tarihine kadar ücretsiz faydalanabiliyormuşum sistemde yazdığına göre. Doğum günümden tam 43 gün sonra bitiyor yani.

Eğer eve gelen maddi gelir düşükse yeşil karta geçip faydalanabilirsin. Fakat yine de ücretsiz olmuyor doktora gitmek için 13 lira ve ilaç için bir miktar para ödemen gerekli geçmiş olsun.

Her hangi bir değişim oldu mu bilmiyorum hatta hiçbir zamanda anlamlandıramayacağım fakat, Devlet, genel sağlık sigortası adı altında işsizi borçlandırmaya başlar. Yani işsiz ve sigortasız herkes devlete her ay belli bir oranda borçlanıyor. Bir dönem herkes ödeyecekleri tutarın ne kadar olduğunun belirlenebilmesi için gelir testi yapmaya koştu.
Bugün sizin durumunuzda olduğu gibi 18 yaşını doldurunca, senin artık ailenle bir bağın yok, onların sigortasından faydalanamazsın diyen devlet, iş gelir testini yaptırmaya gelince, hanede yaşayan herkesin ne kadar kazandığından, giderlerin ne kadar olduğuna kadar sorgulayarak ailenin kişi başına düşen gelirini hesaplayarak bu oranda da borçlandırıyordu, şu an ne durumda bilmiyorum.
Sağlık hizmetini al yada alma seni bu borçla mükellef kılıyor olması gerekiyor. Yani o veya bu şekilde gerekli talimatlar doğrultusunda belli bir hizmet alınabilmesi gerekiyor.
Bunlar benim anlamadığım kafamı yormadığım, umarımda yormak zorunda kalmayacağım detaylar olduğu için çok kesin bilgiler veremiyorum, fakat ön bilgi olsun bir araştırın.

25 yaşına kadar herkes devlet tarafından sigortalıdır. Ben üniversiteden mezun olunca SGK bitmişti sonra evime en yakın SGK merkezine gidip 25 yaşına kadar ücretsiz devam ettirttim. Öğrenciyseniz otomatikmen devam ediyor, değilseniz SGK'ya gidip 25 yaşına kadar devam ettirtebilirsiniz.

Her hangi bir değişim oldu mu bilmiyorum hatta hiçbir zamanda anlamlandıramayacağım fakat, Devlet, genel sağlık sigortası adı altında işsizi borçlandırmaya başlar. Yani işsiz ve sigortasız herkes devlete her ay belli bir oranda borçlanıyor. Bir dönem herkes ödeyecekleri tutarın ne kadar olduğunun belirlenebilmesi için gelir testi yapmaya koştu.
Bugün sizin durumunuzda olduğu gibi 18 yaşını doldurunca, senin artık ailenle bir bağın yok, onların sigortasından faydalanamazsın diyen devlet, iş gelir testini yaptırmaya gelince, hanede yaşayan herkesin ne kadar kazandığından, giderlerin ne kadar olduğuna kadar sorgulayarak ailenin kişi başına düşen gelirini hesaplayarak bu oranda da borçlandırıyordu, şu an ne durumda bilmiyorum.
Sağlık hizmetini al yada alma seni bu borçla mükellef kılıyor olması gerekiyor. Yani o veya bu şekilde gerekli talimatlar doğrultusunda belli bir hizmet alınabilmesi gerekiyor.
Bunlar benim anlamadığım kafamı yormadığım, umarımda yormak zorunda kalmayacağım detaylar olduğu için çok kesin bilgiler veremiyorum, fakat ön bilgi olsun bir araştırın.
Yararlı bilgiler olmuş fakat bundan 4 yıl öncesinde yanılmıyorsam Ahmet Davutoğlu başbakan iken mevcut GSS* borçları silindi ve devlet 20 yaşına kadar erkek çocuklarında böyle bir borç olmayacağına dair bir kanun söz konusu olmuştu. O dönem üniversiteye hazırlanıyordum ve bu borçları ödemedim devamında borç silindi. Arkadaş bu konudaki haberlere da bakabilir ancak babanın sigortasından yararlanma söz konusuydu galiba o kanun için.

Yararlı bilgiler olmuş fakat bundan 4 yıl öncesinde yanılmıyorsam Ahmet Davutoğlu başbakan iken mevcut GSS* borçları silindi ve devlet 20 yaşına kadar erkek çocuklarında böyle bir borç olmayacağına dair bir kanun söz konusu olmuştu. O dönem üniversiteye hazırlanıyordum ve bu borçları ödemedim devamında borç silindi. Arkadaş bu konudaki haberlere da bakabilir ancak babanın sigortasından yararlanma söz konusuydu galiba o kanun için.
Doğrudur, gerçekten detay bilmiyorum, benim sigortasız olduğum dönemden kalma tahmin ediyorum bir dünya borcum vardır. Bakmadım bakmayacağım, ben çalışır, emek harcar, yaşamak için çalışmayıp çalışmak için yaşarken sırtımda kambur olanlar iliğimi kemiğimi kurutanlar bir zahmet sigortam her hangi bir güvencem yokken de baksın. Kendileri 10 değil 5 yese yine adam olur bu ülke.
Yine de bir sorgulayıp soruştursun gizliden gizliye ki hazırlıklı olsun arkadaş da.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı