18 yaşından kücük birinin E-Ticaret yapması ve vergi ödemesi

VerderVeremenSpr

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ben 18 yaşından küçüğüm ve E-Ticarete başlamak istiyorum. Satacağım ürünler genelde kendi yazılımlarım olacak. Kendi Wordpress temalarımı, Wordpress kurulumu, Web sitesi için yazı satıcam, siteyi geliştirmek için destek satıcam. Fiziki üründe satmak istiyorum. Mesela kulaklık gibi teknolojik ürünler. Duyduğuma göre kendi yazılımımı satarsam vergi ödemek zorunda değilmişim fakat pek mantıklı gelmedi. 18 yaşından küçük olduğumdan dolayı vergi ödeyemiyorum. Sanal post için hep şirket istiyorlar firmalar. Nasıl E-ticaret yapabilirim yasal yoldan ?

Wordpress'in anlamı : Web sitesi kurmak için kullanılar hazır bir yazılım. Wordpress ile Web sitesi kurabiliyorsunuz.

NOT: Öğrendiğim kadarıyla kendi yazılımımı satarsam vergi ödemek zorunda değilmişim bunu bilen biri yazarsa güzel olabilir.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar ben 18 yaşından küçüğüm ve E-Ticarete başlamak istiyorum. Satacağım ürünler genelde kendi yazılımlarım olacak. Kendi Wordpress temalarımı, Wordpress kurulumu, Web sitesi için yazı satıcam, siteyi geliştirmek için destek satıcam. Fiziki üründe satmak istiyorum. Mesela kulaklık gibi teknolojik ürünler. Duyduğuma göre kendi yazılımımı satarsam vergi ödemek zorunda değilmişim fakat pek mantıklı gelmedi. 18 yaşından küçük olduğumdan dolayı vergi ödeyemiyorum. Sanal post için hep şirket istiyorlar firmalar. Nasıl E-ticaret yapabilirim yasal yoldan ?

Wordpress'in anlamı : Web sitesi kurmak için kullanılar hazır bir yazılım. Wordpress ile Web sitesi kurabiliyorsunuz.
Hocam 18 yaşında olmadan, kendi adına yapmanın imkanı yok o dediğin şirketmiş ne onu kurmak için 18 yaşında olman lazım.

Satış yapabilmek için şirket kurmalısın. Yasalar değişmediyse de 18 yaşını doldurana kadar vergi mükellefi olamayacağın için ailenden birisi kurup, seni ticari ortak yapıp, 18 yaşını doldurduğunda sana devredebiliyor.

Yazılımı kendin bile yazsan gelir vergisi ödemek zorundasın. Orada yanlış bir bilgilendirme almışsın. Gelir elde ettiğin her şey vergilendirilir.

Ticaret için şirketin açıklaması genişlemeli, şirket isminde yer alan tüm kategorilerde aktif görünmelisin yoksa başın ağrır. Dolayısıyla "emlak, otomativ, turizm, temizlik, gıda vs vs tic ltd şti" gibi ünvanları sırayla dizmek sıkıntı yaratır.

İşin içerisinde para alışverişi olduğu zaman fatura mecburiyeti oluyor bu da şirket kurmayı zorunlu kılıyor.

E-ticaret yapabilmen için belirli yasal izinleri almış olman gerekli ve vergi levhası oluşturman gerekli. Sen 18 yaşından küçük olduğun için bu başvuruyu yapamazsın. Bunu daha küçük çaplı yaparsan yani şirketleşme değil de kişisel satış gibi yaparsan sorun olmaz. Ama bu şekilde de büyüyemezsin belirli bir seviyeden sonra. Mesela bazı kişiler yaptıkları uygulamaları, keyleri hatta Excel tablolarını satıyor. Bunları daha çok hizmet sayfalarında ilan açarak yapıyorlar. Sen daha büyük bir organizasyon olmak istiyorsan şu an için erken.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı