1800-1900₺ Monitör önerisi

Bütçe
2000

okanergun

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, başlıktan anladığınız gibi bu bir monitör tavsiye isteme konusudur, size şöyle monitörde aradığım özelliklerden bahsedeyim. Şahsen 1ms olmasının önemini kavrayamıyorum o nedenle birisi de anlatabilirse sevinirim. Aynı şekilde IPS veya TN olmasının farkını bilmiyorum, IPS 144Hz monitörlerde ghosting veya parlaklık düşmesi olduğu söyleniyor o nedenle bir çekimserim IPS ekranlara. Kısaca, dahili hoparlörlü, 144Hz bir monitör istiyorum. 1660 Super kullanıyorum fakat G-Sync bir monitöre param yeteceğini düşünmüyorum.

Özetle:
-144Hz
-Dahili hoparlörlü.
-Sağa sola yukarı aşağı rahatça yatırabileceğim bir monitör istiyorum.

Bütçe: 1800-1900₺

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, başlıktan anladığınız gibi bu bir monitör tavsiye isteme konusudur, size şöyle monitörde aradığım özelliklerden bahsedeyim. Şahsen 1ms olmasının önemini kavrayamıyorum o nedenle birisi de anlatabilirse sevinirim. Aynı şekilde IPS veya TN olmasının farkını bilmiyorum, IPS 144Hz monitörlerde ghosting veya parlaklık düşmesi olduğu söyleniyor o nedenle bir çekimserim IPS ekranlara. Kısaca, dahili hoparlörlü, 144Hz bir monitör istiyorum. 1660 Super kullanıyorum fakat G-Sync bir monitöre param yeteceğini düşünmüyorum.

Özetle:
-144Hz
-Dahili hoparlörlü.
-Sağa sola yukarı aşağı rahatça yatırabileceğim bir monitör istiyorum.

Bütçe: 1800-1900₺
Bugün İtopya'da 165hz 0.5ms Asus monitör 2900TL'den 1900TL'ye inmişti. Bitmediyse bir bakın derim.

Öncelikle sorularına cevap vereyim, ilk olarak IPS panel daha gerçekçi renkler sunar, ekrana parlak bir ışık vursa ve yansıma yapsa bile görüntü kırılmaz, hangi açıdan bakarsan bak aynı renk tonunu ve gerçekçiliği alırsın, TN panel ise daha az gerçekçi renkler ama daha iyi bir akıcılık sağlar. MS kısmına gelecek olursak bu monitörün tepkime süresidir, ne kadar düşük ise o kadar hızlı tepki alırsın. TN panel daha düşük tepkime süreleri sunarken, IPS panel ise daha gerçekçi bir görüntü sunuyor. Sana önereceğim iki monitörde IPS ve 1ms tepkime süresine sahip. Bu fiyat bandında gidipte TN panel bir monitör almak bence akıl karı değil. Kendim ViewSonic XG2405 kullanıyorum, tavsiye ederim. Bu fiyata birde AOC 24G2U var ama tasarımını beğenmedim diye almadım. Bu ikisinden biri al geç derim.

Öncelikle sorularına cevap vereyim, ilk olarak IPS panel daha gerçekçi renkler sunar, ekrana parlak bir ışık vursa ve yansıma yapsa bile görüntü kırılmaz, hangi açıdan bakarsan bak aynı renk tonunu ve gerçekçiliği alırsın, TN panel ise daha az gerçekçi renkler ama daha iyi bir akıcılık sağlar. MS kısmına gelecek olursak bu monitörün tepkime süresidir, ne kadar düşük ise o kadar hızlı tepki alırsın. TN panel daha düşük tepkime süreleri sunarken, IPS panel ise daha gerçekçi bir görüntü sunuyor. Sana önereceğim iki monitörde IPS ve 1ms tepkime süresine sahip. Bu fiyat bandında gidipte TN panel bir monitör almak bence akıl karı değil. Kendim ViewSonic XG2405 kullanıyorum, tavsiye ederim. Bu fiyata birde AOC 24G2U var ama tasarımını beğenmedim diye almadım. Bu ikisinden biri al geç derim.
AOC'u baya beğendim, XG2405'i biliyordum zaten fakat bahsettiğim 1ms de parlaklık düşüşü bu monitörde oluyormuş, çoğu alan bu olaydan şikayetçi olmuş zaten, o nedenle ben bu monitöre sıcak bakamıyorum. Teşekkür ederim önerin için.

AOC'u bayağı beğendim, XG2405'i biliyordum zaten fakat bahsettiğim 1ms de parlaklık düşüşü bu monitörde oluyormuş, çoğu alan bu olaydan şikayetçi olmuş zaten, o nedenle ben bu monitöre sıcak bakamıyorum. Teşekkür ederim önerin için.

Rica ederim. Ben kullanıyorum, problem yaşamadım ama istersen AOC'ye bak derim, nasıl istersen.

Rica ederim. Ben kullanıyorum, problem yaşamadım ama istersen AOC'ye bak derim, nasıl istersen.
Viewsonic mi kullanıyorsunuz? Ben de almayı düşünüyorum XG2405 modelini ama fps oyunlarında 144hz açınca renklerde soluklaşma falan oluyor diyorlar. FPS oyunu oynuyor musunuz bilmiyorum ama ne derece doğru bu bilginiz var mı acaba? Her türlü benim için fark edecek gerçi hem renk hem performans açısında çünkü Samsung S22D300HY modelini kullanıyorum şu an. Muhtemelen bana mükemmel gelecek aldığımda.​

Viewsonic mi kullanıyorsunuz? Ben de almayı düşünüyorum XG2405 modelini ama fps oyunlarında 144hz açınca renklerde soluklaşma falan oluyor diyorlar. FPS oyunu oynuyor musunuz bilmiyorum ama ne derece doğru bu bilginiz var mı acaba? Her türlü benim için fark edecek gerçi hem renk hem performans açısında çünkü Samsung S22D300HY modelini kullanıyorum şu an. Muhtemelen bana mükemmel gelecek aldığımda.​
Ben Hepsiburada yorumlarının çoğunda bu isyana rastladım, herkes parlaklık/ışık gücü azalmasından bahsediyor.

Ben Hepsiburada yorumlarının çoğunda bu isyana rastladım, herkes parlaklık/ışık gücü azalmasından bahsediyor.
Evet. Ben de yorumlarda falan gördüm zaten. İPS panellerin genel bir problemi mi yoksa sadece bu monitöre özgü bir şey mi emin olamıyorum. Bu da beni kararsızlığa itiyor hangi panel monitör almam konusunda.

@ProdBYdone valla yorumlarınızı bekliyorum hocam.

Hocam fotoğraftan ne kadar anlayabilirsiniz performansı bilmiyorum ama merakınızı gidermek adına bir iki resim atayım şöyle. Işık sızması söz konusu değil, fotoğraflarda renklerin ne kadar net ve keskin olduğunu anlaman zor ama gönül rahatlığıyla mükemmel ve keskin bir görüntü aldığımı söyleyebilirim. Oyun performansı ise söylenecek söz yok, 1ms tepkime süresini hissedebiliyorsunuz, IPS panel olması, aklınızda bu konuda problem yaratmasın.

1611527219333.jpeg

1611527235607.jpeg

1611527255755.jpeg

1611527276928.jpeg

1611527294596.jpeg

1611527293809.png

1611527314045.png

Evet. Ben de yorumlarda falan gördüm zaten. IPS panellerin genel bir problemi mi yoksa sadece bu monitöre özgü bir şey mi emin olamıyorum. Bu da beni kararsızlığa itiyor hangi panel monitör almam konusunda.

@ProdBYdone vallahi yorumlarınızı bekliyorum hocam.

Hocam bu sorunuza cevap vermeyi unutmuşum, affedersiniz. Monitörün ODS ayarları üstünden 144Hz seçeneğini seçmeniz gerekiyor, evet bu doğru ama görüntüde soluklaşma, ışık sızması gibi sorunlar yaşanmıyor. Monitörün bir sürü aktifleştirebileceğiniz özelliği var, 1ms tepkime süresinden tutun, FreeSync desteğine kadar her bir seçeneği kendiniz açıyorsunuz. Bunlar hiçbir şekilde görüntüde bir probleme yol açmıyor, ODS menüsü gerçekten çok zengin ve özelleştirme imkanı sunuyor. Hoparlörü gayet yeterli, son olarak ise CS:GO ve Valorant oynuyorum. CS:GO'ya ağırlık veriyorum. LE-LEM arası git gel yapıyorum ve FPS oyunlarındaki deneyimi gerçekten çok iyi, özellikle LoL oynarken aşırı keyif aldım, renkler gerçekten çok canlı. Gerçekten tereddüt etmeden alabileceğiniz bir ürün. Başka bir sorunuz olursa yardımcı olurum.

Dosya Ekleri

• 1611527206499.png
    1611527206499.png
    994,5 KB · Görüntüleme: 20
  • 1611527218725.png
    1611527218725.png
    956,8 KB · Görüntüleme: 20
  • 1611527235023.png
    1611527235023.png
    1 MB · Görüntüleme: 21
  • 1611527255018.png
    1611527255018.png