1800 TL monitör tavsiyesi

27 inç yakın mesafeden baktığım için bana sorun olacaktır, o sebeple 24 inç arıyorum. Ama 24G2U ve LG çok kafama yattı. LG acaba MPRT olarak 1MS mi?

Şimdi ilk olarak monitöre aşağı yukarı 30 - 40 santimetre arasından bakıyorum. 27 inç bir monitör ile bu mesafeden pikselleşme yaşar mıyım? Eğer yaşarsam 24 inç bir monitör alacağım. 144 Hertz olması önemli, daha yükseği de olabilir.
27 inch monitörler uzak kullanım için daha iyi. Ama 30-40 santimetre çok yakın bir mesafe olduğu için 24 inch daha iyi olur.
Ms yani gecikme süresi konusunda çok şüphelerim var, kimileri 1ms MPRT seviyor, kimileri 1ms gtg seviyor. Açıkçası 4ms ve üzeri bir monitöre beş kuruş bile vermeyecek kadar netim.
Şimdi 1800 TL ile alınabilecek IPS monitörler belli.
1. AOC 24G2
2. ViewSonic XG2405
3. LG 24GN650

3 monitör neredeyse aynı. Sadece benim gözümde AOC daha iyi renklere sahip olduğu için bir tık daha iyi. Buradaki tek sorun 4ms üzeri monitör almam demiş olmanız. Bu monitörlerin hatasız GTG değerleri 4-5ms civarında. Bu ms süreleri çok sıkıntı ise TN panel alınabilir. Şahsen ben alınmasında bir gerek görmüyorum ama sadece ne aldığınızı bilin diye söylüyorum. Ayrıca üzerinde 1ms yazan her TN panelde gerçek 1ms değil.
1613821281350.png

27 inch monitörler uzak kullanım için daha iyi. Ama 30-40 santimetre çok yakın bir mesafe olduğu için 24 inch daha iyi olur.

Şimdi 1800 TL ile alınabilecek IPS monitörler belli.
1. AOC 24G2.
2. ViewSonic XG2405.
3. LG 24GN650.

3 monitör neredeyse aynı. Sadece benim gözümde AOC daha iyi renklere sahip olduğu için bir tık daha iyi. Buradaki tek sorun 4ms üzeri monitör almam demiş olmanız. Bu monitörlerin hatasız gtg değerleri 4-5ms civarında. Bu ms süreleri çok sıkıntı ise TN panel alınabilir. Şahsen ben alınmasında bir gerek görmüyorum ama sadece ne aldığınızı bilin diye söylüyorum. Ayrıca üzerinde 1ms yazan her TN panelde gerçek 1ms değil.
Eki Görüntüle 888016

Hocam şimdi forumda böyle bir karşılaştırmaya baktım siz AOC renkleri daha iyi diyorsunuz orada da LG'nin renklerinin AOC'dan daha iyi olduğunu söylemişler.

LG bu işlerde çok eskiden beri var ve çok kaliteli görüntü üzerine yıllardır çalışıyorlar, bu sebeple LG'nin renkleri göze daha hoş gelebilir. Ama renkler de zevk meselesidir, yani kime göre iyi diye sormak lazım. Renkten ziyade daha sağlam bir monitör tercih etmek istiyorum. XG2405 çok sorunlu olduğu söylenen bir monitör, 24G2U ise çok fazla önerilen ve kafama fazlası ile yatkın. LG ise çok önerilmemiş ancak gerçekten markaya güven denen şeyi yaşıyorum. TN panel asla almam, gerçekten hayal kırıklığıdır benim için. Siyah beyaz bir ekranda oynayıp daha iyi gecikme süresi almak çok mantıksız geliyor. Bu sebeple IPS panellere yöneldim.

LG bu işlerde çok eskiden beri var ve çok kaliteli görüntü üzerine yıllardır çalışıyorlar, bu sebeple LG'nin renkleri göze daha hoş gelebilir. Ama renkler de zevk meselesidir, yani kime göre iyi diye sormak lazım. Renkten ziyade daha sağlam bir monitör tercih etmek istiyorum. XG2405 çok sorunlu olduğu söylenen bir monitör, 24G2U ise çok fazla önerilen ve kafama fazlası ile yatkın. LG ise çok önerilmemiş ancak gerçekten markaya güven denen şeyi yaşıyorum. TN panel asla almam, gerçekten hayal kırıklığıdır benim için. Siyah beyaz bir ekranda oynayıp daha iyi gecikme süresi almak çok mantıksız geliyor. Bu sebeple IPS panellere yöneldim.

LG çok önerilmemiş güvendiğinden dolayı istiyorsun sanırım. LG'ye ne kadar güveniyorsan o kadar da AOC'a güven bana göre daha kaliteli monitörler üretiyor. AOC al derim.

Peki bu ürünler ne sıklıkla indirime giriyor? Ben hiç göremedim indirime girdiğini de. Sürekli 1800 civarında seyir ediyorlar.

İncehesap her cuma kesin güzel bir monitör indirimi yapıyor ama bunlar ne zaman girer bilemiyorum. Mesela geçen güzel bulduğum bir monitör indirimini atayım.
incehesapmsi.PNG

Hocam şimdi forumda böyle bir karşılaştırmaya baktım siz AOC renkleri daha iyi diyorsunuz orada da LG'nin renklerinin AOC'dan daha iyi olduğunu söylemişler.
AOC 24G2 %126 sRGB, LG 24GN650 %99 sRGB veriyor. Aynı zamanda AOC %91 Adobe RGB veriyor ama LG'nin kaç verdiği belirtilmemiş. Ve daha önce birisi ikisini de yan yana koyup resmini paylaşmıştı. Oradan da anlaşılıyordu AOC'nin renklerinin daha iyi olduğu.

Peki bu ürünler ne sıklıkla indirime giriyor? Ben hiç göremedim indirime girdiğini de. Sürekli 1800 civarında seyir ediyorlar.
1700 TL'den fazlasını vermeyin. Ve bu üç monitörden hangisini alırsanız alın hiç biri üzmez.
1. AOC 24G2
2. ViewSonic XG2405
3. LG 24GN650

Geri
Yukarı