18000-28000 TL'ye Yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme için laptop önerisi

Bütçe
25000

Dr. Louis

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, inşallah bu sene üniversiteye gidiyorum. Bölümüm ise bilgisayar mühendisliği. Yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme üzerine çalışmalar yapacağım. Sizce bunun için nasıl bir laptop kullanmalıyım? Özellikle işin içinde olan, okuyan bu işi yapan abilerimden tavsiye bekliyorum. 18K-28K TL arası en performanslı olanı arıyorum. Direkt bir laptop modeli de önerebilirsiniz, falanca özelliği şundan düşük olmasın gibi de olabilir. Önerilerinizi bekliyorum.

Ekran kartının yüksek olmasını öneririm eğer yapay zeka ile ugrasacaksanız. Ram icin simdilik 16 yeterli olur ama ileride 32ye yukseltmenizi öneririm.

Arkadaşlar, inşallah bu sene üniversiteye gidiyorum. Bölümüm ise bilgisayar mühendisliği. Yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme üzerine çalışmalar yapacağım. Sizce bunun için nasıl bir laptop kullanmalıyım? Özellikle işin içinde olan, okuyan bu işi yapan abilerimden tavsiye bekliyorum. 18K-28K TL arası en performanslı olanı arıyorum. Direkt bir laptop modeli de önerebilirsiniz, falanca özelliği şundan düşük olmasın gibi de olabilir. Önerilerinizi bekliyorum.
Şuan Laptop modellerine hakım değilim lakin, bir bilgisayar mühendisi olarak ve yapay zeka üzerine uğraşan biri olarak bakman gereken şeyler şunlar:

Ekran kartının Cuda çekirdeği sayısı ve Cuda Compatibility skoru. Bu değeri Nvidia sayfasından öğrenebilirsin. 7.5'un altında olmaması senin yararına olur ki eğitimler çok fazla zaman almasın. Ek olarak laptoplarda durum ne bilmiyorum ama, eğer bulabilirsen 8GB VRAM'e sahip bir model al. 6GB'dan aşağı olmasını önermiyorum.

En azından 16GB tercihen 32GB RAM. Laptoplarda 32GB RAM bulmak bu fiyatlar için çok zor ama 16GB olması şart. 8 GB'lık bir model alsan bile 2. bir 8GB'ı internetten kolayca bulup ekleyebileceğinden emin ol.

Ek olarak alacağın Laptop'un kasasına veya incelemelerinden sıcaklık değerlerine bak. Çünkü eğitim işlemi sırasında GPU'nun tüm belleği kullanılacak ve ısınmaya yol açacak bu işlem. En azından güzel bir soğutma sağlayabildiğinden emin ol. Bu durumda Monster'ın Abra serisinde kullanılan türde kasalardan uzak durmaya çalış.

Şu an Laptop modellerine hakım değilim lakin, bir bilgisayar mühendisi olarak ve yapay zeka üzerine uğraşan biri olarak bakman gereken şeyler şunlar:

Ekran kartının CUDA çekirdeği sayısı ve CUDA Compatibility skoru. Bu değeri NVIDIA sayfasından öğrenebilirsin. 7.5'un altında olmaması senin yararına olur ki eğitimler çok fazla zaman almasın. Ek olarak laptoplarda durum ne bilmiyorum ama, eğer bulabilirsen 8 GB VRAM'e sahip bir model al. 6 GB'dan aşağı olmasını önermiyorum.

En azından 16 GB tercihen 32 GB RAM. Laptoplarda 32 GB RAM bulmak bu fiyatlar için çok zor ama 16 GB olması şart. 8 GB'lık bir model alsan bile 2. bir 8 GB'ı internetten kolayca bulup ekleyebileceğinden emin ol.

Ek olarak alacağın laptopun kasasına veya incelemelerinden sıcaklık değerlerine bak. Çünkü eğitim işlemi sırasında GPU'nun tüm belleği kullanılacak ve ısınmaya yol açacak bu işlem. En azından güzel bir soğutma sağlayabildiğinden emin ol. Bu durumda Monster'ın Abra serisinde kullanılan türde kasalardan uzak durmaya çalış.

Iyi günler konuyla az cok alakasiz gibi ama bende bilgisayar muhendisligi bolumune başlayacağım buyuk ihtimalle Ege universitesinde. Özellikle veri bilimi ve 3D modellemeye ilgim var. 4070 Mobile içeren bir laptop aldim yakın zamanda universite boyunca kullanmak için. Sizce yeterli olur mu ve başka tavsiyeleriniz var mı universite için?

Iyi günler konuyla az cok alakasiz gibi ama bende bilgisayar muhendisligi bolumune başlayacağım buyuk ihtimalle Ege universitesinde. Özellikle veri bilimi ve 3D modellemeye ilgim var. 4070 Mobile içeren bir laptop aldim yakın zamanda universite boyunca kullanmak için. Sizce yeterli olur mu ve başka tavsiyeleriniz var mı universite için?
Evet fazlasıyla yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı