1800X sistem çöküyor

ytwitchan

Hectopat
Merhaba Technopat ailesi;

Son zamanlarda bilgisayarımda sürekli çökmeler yaşıyorum. Gerek mavi ekran hataları gerek ise uygulamaların/oyunların kendi kendine kapanması. Bunun yanı sıra internet tarayıcısında da çökmeler yaşıyorum(video izlerken ya da internette gezinirken). Ayrıca son 3 - 4 aydır kasadan sanki anlık bir güç kesimi gibi ses geliyor. Tam olarak nereden ya da nasıl geliyor çözebilmiş değilim fakat sanki bir motor bir anlığına durup tekrar çalışıyor gibi. Tüm sürücüler ve sistem tamamen güncel fakat bilgisayarımda bazı bileşenler eski. Başlıca bilgisayarımın özellikleri;

* AMD Ryzen 1800X işlemci.

* MSI X370 Gaming Pro Carbon anakart.

* Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz CL16 DDR4 RAM.

* Cooler Master Hyper 212 EVO işlemci fanı.

* MSI GTX 1050TI Aero Ekran Kartı

* Seagate Barracuda 1TB HDD (2012-2013'den kalma) + Samsung 960 EVO 250GB M.2 SSD.

* High Power 550W PSU (2012-2013'den kalma)

Termal macunu henüz dün değiştirdim, HDD ve PSU eski olduğu için sorunun HDD'den kaynaklanabileceğini düşündüm. Oyunu M.2 diske taşıdım ve yine çöktü. Bazen bilgisayarı açıyorum 4 - 5 saniye sonra kapanıyor. Mavi ekranda kaynaklanan hatanın ekran görüntüsünü ekte paylaştım. Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Sorunun nereden kaynaklandığını çözemedim.

İyi çalışmalar.

Dosya Ekleri

• resim_2021-10-31_004340.png
    resim_2021-10-31_004340.png
    41,3 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
AMD'nin bu sorununun çözümü var mı acaba? Bir de ram testini nasıl yapabilirim?
AMD sorununun çözümü yok güncelleme vs beklemek gerek, ram testleri nasıl yapılır;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AMD sorununun çözümü yok güncelleme vs beklemek gerek, ram testleri nasıl yapılır;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yardımınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı