192 bit ve 256 bit ekran kartı farkı nedir?

trianglexxx

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

Şimdiye kadar hep Gaming laptop kullandım ama malumunuz Gaming laptop fiyatları aşırı yüksek günümüzde. Masaüstü hazır sistemlerin fiyatlarını daha uygun görüyorum fakat sormak istediğim bir şey var bu konuyu çok anlamıyorum. 192 bit ekran kartıyla veya 256 bit ekran kartıyla oyun oynarken aradaki fark çok oluyor mu? Mesela benim beğendiğim sistemde 12 GB 192 bit ekran kartı var RTX3060 yani ben bununla günümüzdeki bütün oyunları rahat bir şekilde açamam mı? Bu konuyu anlamadım açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle ekranınızla ekran kartınız uyumlu olmalı. RTX 3060 1080p çözünürlükte oyun oynamak için yeterli olacaktır, ama 1440p için az gelir. 1080p çözünürlükte 12GB VRAM ne işe yarayacak onu da merak ediyorum. Bence tamamen bilgisayadan anlamayan kişilerin gözünü boyamaka için üretilmiş "aga grafik kartımın 12 GB RAM'i var her oyunu açar" dedirtmek için yapılımış bir model. Marka ve model ismi verirseniz makbule geçer.

Alacağınız ekranın kaç Hz tazeleme hızı olacağı da önemli. 360 Hz monitör alırsınız ama ekran kartınız o oyunda 60 fpsyi ancak verebilecek güçteyse ekrana boşuna para vermiş olursunuz. Hakeza yine çok güçlü bir ekran kartı alırsınız, 4K'da her oyunu 60+ fps'de çalıştırabilir, ama 1080p monitör alırsan bu sefer de ekran kartına boşuna para vermiş olursunuz. Ferrari alıp da toprak yolda sürmek gibi bir şey olur.

1080p'de ideal şu anda 8GB, Forza Horizon 5 ile mesela 1080p'de her şeyi sonladığınızda 6GB yetersiz geldi uyarısı veriyor. 12GB bence sistem yeni alındığı için 1080p için en uygun olan. Şu anda 8GB yetiyor olabilir ama iki sene sonra 10GB gerekebilir. VRAM GPU'nun hızıyla ilgili değil, tekstür gibi statik şeyler için daha çok. Onların da kalitesi ve istedikleri alan sürekli artıyor.

Kartın gücü yeterken VRAM yetmedi diye tekstürleri kısıp oynamak can sıkıcı bir durum olur tabii.

Öncelikle ekranınızla ekran kartınız uyumlu olmalı. RTX 3060 1080p çözünürlükte oyun oynamak için yeterli olacaktır, ama 1440p için az gelir. 1080p çözünürlükte 12GB VRAM ne işe yarayacak onu da merak ediyorum. Bence tamamen bilgisayadan anlamayan kişilerin gözünü boyamaka için üretilmiş "aga grafik kartımın 12 GB RAM'i var her oyunu açar" dedirtmek için yapılımış bir model. Marka ve model ismi verirseniz makbule geçer.

Alacağınız ekranın kaç Hz tazeleme hızı olacağı da önemli. 360 Hz monitör alırsınız ama ekran kartınız o oyunda 60 fpsyi ancak verebilecek güçteyse ekrana boşuna para vermiş olursunuz. Hakeza yine çok güçlü bir ekran kartı alırsınız, 4K'da her oyunu 60+ fps'de çalıştırabilir, ama 1080p monitör alırsan bu sefer de ekran kartına boşuna para vermiş olursunuz. Ferrari alıp da toprak yolda sürmek gibi bir şey olur.
Merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bu olayları ve detayları çok anlamıyorum nedense sanırım şimdiye kadar hep gaming laptop kullandığım için. Gördüğüm sistemde

bu ekran kartı vardı , tabi sistemler ekransız satıldığı için ekranını ben sonradan alacağım, ama bir arkadaşım ne yapacaksın 192 bit ekran kartını 256 bit al çöp deyince benim bir kafam karıştı açıkçası. Benim şu an kullandığım laptopta 4 gb ekran kartım var hatta çoğu oyunu hala yüksek ayarlarda oynadığım için bana 12 gb olması çok iyi geldi ve bu kafamı karıştırdı . Bu yüzden fikir danışmak istedim

Geri
Yukarı