1920x1080 kötü bir çözünürlük mü?

watchdogs123p

Kilopat
Yer
İstanbul
Artık insanlar 1080p çözünürlüğü pek tercih etmiyor. Bir bilgisayarcı da 1080p pek işinizi görmez demişti. Parası olan tabii 2K veya 4K kullanacaktır. Günümüzde 1080p artık daha az tercih edilir hale geldi. Film izlemeye gelince bence ideal ama oyun için ideal değil gibi.

Siz ne düşünüyorsunuz? 1080p artık günümüz standartlarına göre düşük bir çözünürlük mü? Eğer daha gideri varsa kaç sene daha kullanmaya değer? 1080p çözünürlük 5-6 sene daha iş görür mü? Özellikle oyunlar için soruyorum.

Bana göre bu tamamen ekran boyutu ile ilgili bir durum. Yani abartıyorum 20inch civarı bir ekranda Full HD 27inch ekranda 2k dan daha iyi olabilir (hesaplamadım aynı alana düşen piksel sayısı ile ilgili) ekran büyüdükçe piksellerin göze batmaması yani görüntü kalitesinin bozulmaması için 2K, 4K, 8K bu böyle gider yükseği her durumda daha iyidir. En basiti 7inch telefonlardaki çözünürlüğe bakın.

Bence hala gideri var özellikle Türkiye gibi bir yerde. Tüm teknolojik ürünler ateş pahası olmuş. 2K için en az 4070 sistem lazım bir de 2K monitör, adam akıllı parçalı ve 2k kaliteli monitör aldığında 50k civarı bir şey oluyor zaten. Yurt dışı tarafını bilemem ama Türkiye tarafında hala bence gideri var.

Ekran boyutuna kalmış. Ama artık kimse 24" den küçük ekran almıyor, sanırım üretmiyorlar da. 27"'de de 2K daha iyi. Ben 4K dan düşük kullanamayıyorum masaüstünde mesela ama 16" laptopda 1080p olur yani.

Bana göre bu tamamen ekran boyutu ile ilgili bir durum. Yani abartıyorum 20inch civarı bir ekranda Full HD 27inch ekranda 2k dan daha iyi olabilir (hesaplamadım aynı alana düşen piksel sayısı ile ilgili) ekran büyüdükçe piksellerin göze batmaması yani görüntü kalitesinin bozulmaması için 2K, 4K, 8K bu böyle gider yükseği her durumda daha iyidir. En basiti 7inch telefonlardaki çözünürlüğe bakın.
Ben bir şeyi merak ediyorum. Adamlar telefona 2K koyuyor da 24 inç 2K niye yok? Küçük ekranda 2K isteyen vardır illa.

Ekran boyutuna kalmış. Ama artık kimse 24" den küçük ekran almıyor, sanırım üretmiyorlar da. 27"'de de 2K daha iyi. Ben 4K dan düşük kullanamayıyorum masaüstünde mesela ama 16" laptopda 1080p olur yani.
Gelecekte 8K oyunculuk mümkün olur mu acaba? Efsane olur bence. Herkes alamaz orası ayrı.

8k DLSS'le olur ama ben 42" de 4K ile çok mutluyum, 8Klık bir monitör kimin ihtiyacı olur bilemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı