1984-2024 arası TL değeri nasıl hesaplanır?

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Rahmetli dedemin 1984 yılında bir arsa ipoteği meselesiyle borç verdiği bir adam yıllar sonra icra dairesine başvurarak alacaklı olarak annem ve kardeşlerine arsa ipoteği için borcunu ödemeye karar vermiş. Meseleyi ayrıntılarını tam bilmiyorum ancak bize gelen kağıtlarda dedemin 50.000 TL borç verdiği yazıyor. 1984 yılında 50.000 TL olan parayı, avukat eşliğinde yazılan 5 sayfalık bilirkişi raporunda günümüzde 0.05 TL olarak göstermişler. Yani düz mantık ile 6 sıfır atmışlar ve 50.000 TL'yi 0.05 kuruşa indirmişler. Komik bir şekilde yıllar içinde belli miktarlarda faiz oranı uygulamışlar ve 0.05 kuruşu 1 liraya çıkarmışlar. Borç olarak 1 TL verecekmiş yani. Hayatımda böyle saçma bir şey görmedim. Yaklaşık 1 yıldır bu saçmalıkla alakalı kağıt geliyor eve. Biz başka şehirde olduğumuz için ve işimiz gücümüz olduğu için müdahale edemiyoruz. Gerçi 1 TL gösterilen para için müdahale etmeye gerek görmedik desem daha doğru olur.
Bir de şöyle bir durum var, ben internette parasal değer hesaplama aracında 1984 yılında 50.000 TL olan paranın değerini günümüzde 12.749 olarak buldum. Yani bu borcu ödeyecek olan vatandaş ve onunla bağlı çalışan avukat ile bilirkişi adı altında geçen diğer avukat nasıl bir hesaplama yapmış olmalı ki 0.05 kuruş bulmuşlar?

Son düzenleme:
Hocam siz doğru olarak enflasyona göre hesaplamışsınız. Onlar dediğiniz gibi direk 6 sıfır atmış. 1 lirayı verin bitsin niye bu kadar uzamış ki konu.
Ayrıca sizin hesabınıza göre yapılırsa o paranın üstüne 0.05 kuruşa olduğu gibi faiz binerdi. Kim bilir o zaman kaç para olur.

Aslında çok basit bir şekilde bulunabilirdi biraz alım gücüyle alakalı olacak ama o zaman 50.000 TL'ye ne geliyorsa bugünkü fiyatlarına göre bir borç çıkarılabilir. Zaten o dönemde muhtemelen çok değersiz bir para miktarı olsa gerek ki 0.05 kuruş çıkarmışlar, son olarakda öyle hesaplama sitelerine pek güven olmaz.
Son dedim ama bu faiz ne kadarlık olmuş yani neredeyse 20 katı bir artıştan bahsediyoruz çok fazla değil mi?

Hocam siz doğru olarak enflasyona göre hesaplamışsınız. Onlar dediğiniz gibi direk 6 sıfır atmış. 1 lirayı verin bitsin niye bu kadar uzamış ki konu.
Ayrıca sizin hesabınıza göre yapılırsa o paranın üstüne 0.05 kuruşa olduğu gibi faiz binerdi. Kim bilir o zaman kaç para olur.

Tam tersi hocam, 1 TL'yi alacak kişi konu sahibi.

Bir avukat ile görüşüp ne kadar olduğunu öğrenin. Değecek bir miktar ise dava açarsınız. Ama dikkat edin. Avukatlarla konuşurken söylememeniz gereken bir şey söylerseniz size yardım etmesi için gittiğiniz avukat sizden para koparmak için size dava açabilir.

Benim anladığım, karşı taraf 1 TL'yi verecek ve arsa ipoteğini kaldıracak?

Arsa önceden sizin miydi, onların ise iletişim kurup arabuluculuk yapın. Zaten sizin olmayan bir arsa için ne koparırsanız kâr.

Fiyat meselesine gelecek olursak, avukat yerine muhasebeci daha iyi anlar.

Bir avukat ile görüşüp ne kadar olduğunu öğrenin. Değecek bir miktar ise dava açarsınız. Ama dikkat edin. Avukatlarla konuşurken söylememeniz gereken bir şey söylerseniz size yardım etmesi için gittiğiniz avukat sizden para koparmak için size dava açabilir.

Kağıtta adı yazan avukatı arasam bana kağıtta yazanları anlatır büyük ihtimalle. O kağıtta yazan şeyler zaten o kadar anlaşılmaz bir dil ile yazılmış ki sadece 0.05 kuruşa güldüm o kadar. Başka hiçbir şey anlamadım. Arsa bizim mi değil mi kim almış falan bilerek anlaşılmaz yazıyorlar galiba. Laf kalabalığı yapıp insanı afallatıp haklıyken haksız duruma düşürüyorlar gibime geldi. Bugüne kadar sırf kağıt göndermek için harcadıkları para o vatandaşın borç diye vereceği 1 liradan daha fazla tutmuştur...

Arsa önceden sizin miydi, onların ise iletişim kurup arabuluculuk yapın. Zaten sizin olmayan bir arsa için ne koparırsanız kâr.

Arsa konusunda hiçbir bilgim yok. Kağıtlarda yazanlardan da hiçbir şey anlamadım. Annemin kardeşleri o şehirde yaşıyor onlar uğraşsın diye biz burdan bir şey yapamıyoruz ama onların da mı kafası basmıyor anlamadım ki.

@Parti Şapkası adamın arsası ipotekliyse ve satmak için kaldırılmasına ihtiyacı varsa yırtın herifi. Avukat falan tutun ana para, faiz vb. derken onun değeri çok daha fazla.

Hayır şimdi çok komik 1984 yılında 50K ile 14 gram altın alabiliyordun, bugün 14 gram altının değeri 30K.

Fakat şu husus var altının o zamanki ons fiyatı 300 dolardı, bugün ise 2000 dolar. Düşün 40 senede nasıl bir global enflasyon oluşmuş.

Geri
Yukarı