Çözüldü 1x8 GB RAM 4 GB RAM olarak gözüküyor

• Konuyu başlatan ZvS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 415
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ZvS

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Beşikten mezara talebe
Başlıkta belirtmeye çalıştım tek 8 GB RAM takılı PC'de 4 GB RAM gözüküyor. DxDiag'da 8 iken görev yöneticisinde 4 GB olarak gözüküyor sebebi nedir? Çözümü nedir?

Çözüm
RAM'i çıkarıp takmayı deneyin. Olmassa başka bir çözüm önereceğim.
Sistem özellikleri olmadan nasıl yardımcı olabiliriz? En basiti 32 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız sistem 8 GB RAM'i DxDiag üzerinde görse bile kullanılabilir miktar 4 GB olacaktır.

Başlıkta belirtmeye çalıştım tek 8 GB RAM takılı PC'de 4 GB RAM gözüküyor. DxDiag'da 8 iken görev yöneticisinde 4 GB olarak gözüküyor sebebi nedir? Çözümü nedir?

32 bit mi kurdun , 32 bit kurduysan zaten 4 GB olarak kullanırsın ya da yama yapman gerekir ki 32 bit de yama yapsan ne olacak. , 32 bit mi işletim sistemi kontrol
İ
kincisi de tahsis kontrolü önce bir 32 bit mi onu kontrol etmen lazım

RAM'i çıkarıp takmayı deneyin. Olmassa başka bir çözüm önereceğim.

Sistem özellikleri olmadan nasıl yardımcı olabiliriz? En basiti 32 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız sistem 8 GB RAM'i DxDiag üzerinde görse bile kullanılabilir miktar 4 GB olacaktır.

32 bit mi kurdun , 32 bit kurduysan zaten 4 GB olarak kullanırsın ya da yama yapman gerekir ki 32 bit de yama yapsan ne olacak. , 32 bit mi işletim sistemi kontrol
İ
kincisi de tahsis kontrolü önce bir 32 bit mi onu kontrol etmen lazım
64 bit bilgisayarım. Sistem bilgisinden bakılıyormuş oradan bakarak söyledim.

Sistem özellikleri olarak umarım kastınız budur bu konularda biraz cahilim.

Resime ek olarak ; Ekran Kartı İntel 630 HD Graphics - GTX 1050

Dosya Ekleri

• fsdfsdfsdf.png
    fsdfsdfsdf.png
    39,8 KB · Görüntüleme: 14
64 bit bilgisayarım. Sistem bilgisinden bakılıyormuş oradan bakarak söyledim.

Sistem özellikleri olarak umarım kastınız budur bu konularda biraz cahilim.

Resime ek olarak ; Ekran Kartı İntel 630 HD Graphics - GTX 1050

Arkadaşların çözümlerini deneyip de bir sonuç alamadıysan

MAX TOLUD ayarı varsa sende BIOS'da

Buraya bak.

Arkadaşların çözümlerini deneyip de bir sonuç alamadıysan

MAX TOLUD ayarı varsa sende BIOS'da

Buraya bak.
8000 MB veya 8 GB olarak mı yazmalıyım ayarlamalıyım.

8000 MB veya 8 GB olarak mı yazmalıyım ayarlamalıyım.

Bu işi bir bilgisayarcı ya da uzman biri yapsa iyi olur , bu tip işlemler riskli işlemlerdir ve görüyorum ki sizde yazıyı okumamışsınız bu şu demek durduk yere başınıza bela alırsınız.
Yazıda diyorki özetle En büyük belleğe sahip PCI - PCI E aygıtını referans alın ve ilk içi dolu veriyolu BUS bulun ve sonra da o veriyolunun 16 - 16 toplam da 32 hanelik adreslemesini .

ilk 16 bloğu baz alın ve oradan da son sekiz bloğu baz alın
Son sekiz bloğun Decimal yani ondalık halini de aldıktan sonra

2 defa 1024'e bölün bu sayede GB miktarını alırsınız ve bunu da MAX TOLUD ayarına girersiniz

Eğer MAX TOLUD ayarında bire bir değeri yoksa en yakın değere yuvarlarsınız olay bu.

İşte böyle ince bir şeyi yapmak içinde bir noktada pişmiş insanlar lazım.

Pişmişten kasıt , en basiti on beş yirmi satırdan fazla bir yazıyı okuyabilen bir insan olabilir

Bu işi bir bilgisayarcı ya da uzman biri yapsa iyi olur , bu tip işlemler riskli işlemlerdir ve görüyorum ki sizde yazıyı okumamışsınız bu şu demek durduk yere başınıza bela alırsınız.
Yazıda diyorki özetle En büyük belleğe sahip PCI - PCI E aygıtını referans alın ve ilk içi dolu veriyolu BUS bulun ve sonra da o veriyolunun 16 - 16 toplam da 32 hanelik adreslemesini .

ilk 16 bloğu baz alın ve oradan da son sekiz bloğu baz alın
Son sekiz bloğun Decimal yani ondalık halini de aldıktan sonra

2 defa 1024'e bölün bu sayede GB miktarını alırsınız ve bunu da MAX TOLUD ayarına girersiniz

Eğer MAX TOLUD ayarında bire bir değeri yoksa en yakın değere yuvarlarsınız olay bu.

İşte böyle ince bir şeyi yapmak içinde bir noktada pişmiş insanlar lazım.

Pişmişten kasıt , en basiti on beş yirmi satırdan fazla bir yazıyı okuyabilen bir insan olabilir
Şimdi bilgisayarla 7/24 vakit geçiren birisi değilim yazı da anlatılmak istenen tam anlatılmamış. Şöyle düşünün alanım tıp size 20 satırlık birkaç cerrahi bilgi versem ameliyata girebilir misiniz ? Tabii ki de hayır en iyisi size sormak yerine daha bilgili bir arkadaşa bilgisayarı bırakacağım diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

Şimdi bilgisayarla 7/24 vakit geçiren birisi değilim yazı da anlatılmak istenen tam anlatılmamış. Şöyle düşünün alanım tıp size 20 satırlık birkaç cerrahi bilgi versem ameliyata girebilir misiniz ? Tabii ki de hayır en iyisi size sormak yerine daha bilgili bir arkadaşa bilgisayarı bırakacağım diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

Kusura bakma özür dilerim ben bir cahilim , bu yüzden de bırak Türkçeyi İngilizce bir kaynağı bile bulunmayan bir hususta şu dürtüklediğim MAX TOLUD hikayesinde kalkıp bir yazı yazdım.

Ve bu yazıyı da kalktım senle paylaştım cahilliğim buradan başlıyor işte.

Alanınız tıpsa ben niye ameliyata girmiyorum o zaman , Bende yazılım geliştiriciyim ayrıca bu hususta yazılımlar geliştiriyorum iyileştirmeler yapıyorum düzeltmeler yapıyorum.

Şimdi benim atardamarda kesik olsa durun cerrah değilsiniz bende cerrah değilim o yüzden dokunmayın desek bende ölsem hastaneye gidesiye kadar tampon yapmasak değil mi?

Ben size yazı gönderiyorum siz bana 8000 MB 8 GB mi yapcaz sen onu boşver diyorsun

MAX TOLUD yazısı içinde yazılan hiçbir şeyle alakası yok

MAX TOLUD içinde tahsis senin BUS değerinden çıkıyor kaç çıkarsa nereden bileceğiz ki 8 GB diye bir limit görmedim ben MAX TOLUD ' DA

Dikkat ve özen yani

Geri
Yukarı