2.000 - 2.500 TL bütçe ile 16/32 GB DDR4 RAM önerisi

Şişman Adam

Hectopat
Arkadaşlar selam,

Sistem şu şekilde:

Anakart: Gigabyte B550m DS3H Rev 1.4
İşlemci: Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: RTX 4060
RAM: 2x8 GB ( XMP ile 3000 Mhz CL16 olarak çalışıyor)

Başlıkta da belirttiğim gibi 2.000 - 2.500 TL arasında 3600 Mhz veya üstü bir hızda ve mümkünse CL16 DDR4 RAM önerebilir misiniz?

Bütçenin iyi bir RAM kiti için yeterli olmadığının farkındayım. Ancak fazla para harcamak istemiyorum. F/P bir ürün olsun ve OC yapabileceğim ürünler olsun. RGB takıntım yok ama RGB olursa elbette daha çok hoşuma gider.

Ayrıca bu bütçede 32 GB RAM var mı? Bu bütçede 32 GB varsa sanırım 16 GB RAM'lere göre daha az kaliteli, daha kötü gecikme değerlerine sahip olacaktır. Eğer varsa yine de 32 GB kullanmamı önerir misiniz?

Yurt içi şu var fakat %90 Micron Rev. E D9ZFW ile gelecek ve rezalet ötesi bir OC potansiyeline sahip.

2x8 GB kitten 2x8 GB kite geçmenin de pek bir anlamı yok, elindekinin çipleri iyiyse direkt onlara OC yapabilirsin.

@kino 2000 lira civarına Aliexpress'ten 2x16 GB kit almıştı. Yurt dışı düşünürsen ve o ürünün indirimi devam ediyorsa bir bakabilirsin.

Son seçenek olarak da ikinci elden G.Skill kit kovalayabilirsin. G.Skill kitlerde çipi öğrenmek çocuk oyuncağı.

@William Butcher Dostum seninle şu konuda OC yapmayı deniyorduk. RAM'lerimle ilgili bilgileri buradaki konuda yazmıştım sana.

Senle OC denemesi yaparken banlanmıştım saçma sapan bir sebepten dolayı. O yüzden denemeye devam edememiştim. Ancak o aşamaya kadar OC'de başarısız oluyorduk. Gerçi o dönemdeki anakartım ve işlemcim artık farklı. Sistemin güncel hali bu konuda yazılı.

Linkini attığın RAM'ler 3200 Mhz. 3600 Mhz bulabilir miyiz bu bütçede?

@William Butcher Dostum seninle şu konuda OC yapmayı deniyorduk. RAM'lerimle ilgili bilgileri buradaki konuda yazmıştım sana.

Senle OC denemesi yaparken banlanmıştım saçma sapan bir sebepten dolayı. O yüzden denemeye devam edememiştim. Ancak o aşamaya kadar OC'de başarısız oluyorduk. Gerçi o dönemdeki anakartım ve işlemcim artık farklı. Sistemin güncel hali bu konuda yazılı.

Linkini attığın RAM'ler 3200 Mhz. 3600 Mhz bulabilir miyiz bu bütçede?

Sorun yaşamamızın sebebi çok çok yüksek ihtimalle işlemcinin eski mimari olmasıydı. Şimdi 5600 ile sıkıntı çıkacağını zannetmem. O konuda verdiğim değerlerin aynısını bu işlemci ile girdiğinde de sorun yaşıyor musun?

3200 MHz CL16 ve 3600 MHz CL18 kitler arasında çip farkı yok, performans farkı az da olsa var ama Overclock yapacağından hiç önemi yok. Bütçeyi az zorlarsan şunlar iyidir. Hynix 16 Gbit CJR geliyor bunlardan 3600 16-19-19 vs. yapabilmesi lazım.

Sorun yaşamamızın sebebi çok çok yüksek ihtimalle işlemcinin eski mimari olmasıydı. Şimdi 5600 ile sıkıntı çıkacağını zannetmem. O konuda verdiğim değerlerin aynısını bu işlemci ile girdiğinde de sorun yaşıyor musun?

3200 MHz CL16 ve 3600 MHz CL18 kitler arasında çip farkı yok, performans farkı az da olsa var ama Overclock yapacağından hiç önemi yok. Bütçeyi az zorlarsan şunlar iyidir. Hynix 16 Gbit CJR geliyor bunlardan 3600 16-19-19 vs. yapabilmesi lazım.

Madem işlemci kaynaklı, o halde şöyle yapalım. Ben mevcut RAM'lere senin tavsiyelerine göre yeniden OC yapmayı deneyeyim. OC'de başarılı olamazsak attığın linkteki RAM'leri satın alırım.

İstersen OC konusundan devam edeyim seni etiketleyerek.

Geri
Yukarı