2.000 TL'ye AMD FX 8320 Sistem

@FurkanOZKAYA Neden AMD Sistem kullanmamalıyım ? Kullananlar fiyay performans ürünü olduğunu düşünüyor ve gayet olumlu cevaplar var. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Çünkü aşırı ısınıyor, çekirdek başına performansta zayıf. Kaliteli değil. Evet fiyatları uygun orasına bir şey diyemeceğim. Ancak AMD kullananların bir çoğu dert yanıyor.

Size şöyle anlatayım; Intel alıyorsanız BMW/Mercedes 'e binersiniz.. AMD alıyorsanız Hyundai/Honda 'ya binersiniz.. Umarım anlatabilmişimdir.

Çünkü aşırı ısınıyor, çekirdek başına performansta zayıf. Kaliteli değil. Evet fiyatları uygun orasına bir şey diyemeceğim. Ancak AMD kullananların bir çoğu dert yanıyor.

Size şöyle anlatayım; Intel alıyorsanız BMW/Mercedes 'e binersiniz.. AMD alıyorsanız Hyundai/Honda 'ya binersiniz.. Umarım anlatabilmişimdir.

Bende AMD Fx 4100 var stok fan ve boşta sıcaklık şu yaz aylarında 38 derece bumu çok ısınıyor ve diğer bilgisayarımızda da AMD Fx 6300 var ve ondada stok fan var ve sıcaklık değeri ondada boşta 38 40 arası. Bu değerlere ısınıyor diyorsanız size diyecek lafım yok.

Not: Macunlar 2-3 ay önce sürüldü.

Bende AMD Fx 4100 var stok fan ve boşta sıcaklık şu yaz aylarında 38 derece bumu çok ısınıyor ve diğer bilgisayarımızda da AMD Fx 6300 var ve ondada stok fan var ve sıcaklık değeri ondada boşta 38 40 arası. Bu değerlere ısınıyor diyorsanız size diyecek lafım yok.

Not: Macunlar 2-3 ay önce sürüldü.

Overlock edilmiş, Birinci nesil Hexacore i7 970 Gulftown @3.20GHZ 6 Çekirdek/12 Mantıksal CPU'um bile (4.4GHZ'de çalışıyor..) sıcak yaz aylarında, ahşap tavan arasında, sistem boşta iken 35 derece.. Stok fan ile.. Önemli olan yük altındayken neler olduğudur.

Overlock edilmiş, Birinci nesil Hexacore i7 970 Gulftown @3.20GHZ 6 Çekirdek/12 Mantıksal CPU'um bile (4.4GHZ'de çalışıyor..) sıcak yaz aylarında, ahşap tavan arasında, sistem boşta iken 35 derece.. Stok fan ile.. Önemli olan yük altındayken neler olduğudur.

Yük altında AMD Fx 4100 max 65 dereceye çıkıyor. 3.6 Ghz ile. Eski nesil AMD işlemciler ısınıyordu evet biliyorum ama artık yeni nesil Amd işlemcilerde ısınma sorunu giderildi.

Yük altında AMD Fx 4100 max 65 dereceye çıkıyor. 3.6 Ghz ile. Eski nesil AMD işlemciler ısınıyordu evet biliyorum ama artık yeni nesil Amd işlemcilerde ısınma sorunu giderildi.

FX 9590 için aynı şeyi söyleyemeyiz. AMD çekirdek başına performansı ve voltajı arttırmaya çalıştıkca hem enerji tüketimi hem de ısınma artıyor ve stabilite sorunları yaratıyor. Benim henüz memnun AMD kullanıcısı arkadaşım yok. Hepsi 1 veya 2 sene içerisinde sistemi değiştirdiler.

Memnun olan birisini bulmak güzel, umarım sorunsuz sisteminiz devam eder.

@Warhols @Buğra tulpar
Öncelikle ikinize de teşekkürler.
Birkaç sorum olacak.

Burak'ın yaptığı sistem önerisi hoşuma gitti fakat soğutucu eklememiş ısınma sorununu çok dert ediyorum tavsiyeleriniz var mı ?

Asus GTX960 ekran kartı 128 bit. Bit hakkında çok bir bilgim yok daha fazla para verip 256 bit almalı mıyım. Shadow of mordor gibi oyunları en düşük 80 fps almak istiyorum.

Bu istemle CS GO , LoL gibi online oyunları kaç fps de oynayabilirim tahmininiz varsa sevinirim .

Şimdiden teşekkürler :)

Bu link'te yapılan oyun testleri ve oranlarını görebilirsin. Shadow of Mordor'da R9 285 60 FPS verebilirken, GTX 960 50'li FPS'lerde kalıyor.
"En düşük 80 FPS" alman için ise, bütçeni arttırman gerekmekte :)
CS:GO, LoL gibi oyunlar pek yük istemeyen oyunlar olduğu için, çok rahatça, 100'lerce fps'de falan oynayabilirsin.
Oyundan oyuna iki kart arasında FPS farklılıkları var haliyle, genel olarak birbirlerine yakınlar da, dediğim gibi, denk kartlar tam olarak.
http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-960,4038-4.html

AMD işlemci almamanı da tekrar belirtmek istedim.

@Warhols @Buğra tulpar
Öncelikle ikinize de teşekkürler.
Birkaç sorum olacak.

Burak'ın yaptığı sistem önerisi hoşuma gitti fakat soğutucu eklememiş ısınma sorununu çok dert ediyorum tavsiyeleriniz var mı ?

Asus GTX960 ekran kartı 128 bit. Bit hakkında çok bir bilgim yok daha fazla para verip 256 bit almalı mıyım. Shadow of mordor gibi oyunları en düşük 80 fps almak istiyorum.

Bu istemle CS GO , LoL gibi online oyunları kaç fps de oynayabilirim tahmininiz varsa sevinirim .

Şimdiden teşekkürler :)
Amd optimize açısından daha sorunlu Intel'e göre. Ek olarak oyun performansı açısındanda Intel bir tık daha önde. Bit konusuna ise fazla da takılmayın, olay mimaride bitiyor. Gtx 960 güncel oyunları Ultra ayarlarda oynanabilir seviyede sunabilecek bir kart, tüketimi pek takmıyorsanız R9 280X 'de bir seçenek.

İşlemci soğutucu önerisinde bulunmamışsınız . Yüksek performans için paraya kıyıp sıvı soğutma alınır mı ?

Şahsen ben bilerek soğutucu yazmadım, çünkü gerek yok i3 işlemcilerinde. i7 falan alınacak olsaydı o zaman önerilirdi zaten :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı