2.4 GHz 40 MHz iyi olur mu?

Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar sinyal karmaşasının oldukça fazla olduğu bir bölgedeyim. Telefondan Wi-Fi Analyzer ile baktığımda pek büyük bir problem yok ancak bilgisayar ile Wi-Fi kanallarına göz attığımda grafik o kadar kalabalık oluyor ki kendi ağımın ismini okuyamıyorum. 40 MHz açmıştım. Şimdi kapattım. Kendi ağım dışındaki ağların sinyal kalitesi düşük olarak (RSSI: -90 ve daha düşük sinyaller) geliyor.

Sizce açılmalı mı? Açılmasındaki şartlar benim bölgem için uygun mu? Ne gibi durumlarda kullanışlı olur?

Biliyorum aslında 40 MHz sinyal karmaşasının olduğu yerde açılmamalı ama yine de bir fikir alışverişi yapmak istedim.

Kanal genişliğini değil de kanalı değiştirin.
Tüm kanallar dolu boşta bir tane kanal yok neredeyse. Ki zaten modem iyi kanallar seçiyor. Ben kanalında değilim. Boş kanala direkt geçiyor hızlıca.

Genişlik beni biraz alakadar ediyor hocam. Bazı cihazlar 2.4'de yüksek hızlar görmüyor. O yüzden önemli olan kanal genişliği benim için hocam.

Kanal genişliği arttıkça girişim de artıyor. Ve geçirgenlik düşüyor.
Eğer router/modem/ap'ye uzaksanız 40 MHz'de daha çok çekim problemleri yaşarsınız.

2.4 GHz uzay çöplüğü gibi olduğu için ne yaparsanız yapın diğer cihazlar var oldukça verim alamazsınız.

Kanal genişliği arttıkça girişim de artıyor. Ve geçirgenlik düşüyor.
Eğer router/modem/ap'ye uzaksanız 40 MHz'de daha çok çekim problemleri yaşarsınız.

2.4 GHz uzay çöplüğü gibi olduğu için ne yaparsanız yapın diğer cihazlar var oldukça verim alamazsınız.
IMG_20210409_170006_049.jpg

Bilgisayardayken şöyle bir test ettiydim. Sol grafik 2.4 bandı.
Sağ ise 5 bandı hocam.

40 Mhz yi kapattım bu arada.

2.4 bandı 20 mhz ve 40 mhz ayarı menzil ile alakalı bir durumdur 2.4 20 mhz ye alırsanız uzak menzilde bağlantı iyi olur ama hız düşüklüğü yasarsınız yani N sistemli bir modemde 300mbps mölülasyonu varsa 20 mhz alındığın da 150mbps yi aşmayacaktır hatta 72mbps yi yukarıya geçmeyecektir. 2.4 bandında 40 mhz secerseniz menziliniz düşecektir ama hızınız N sistemlli bir mödülasyonda 300mbps yi sorunsuz bişekilde almış olacaksınız.. burda şöyle bir sıkıntı çıkar 40 mhz bandında kısa mesafe de 300mbps yı alırsınız N mödüllü bir adaptör ile yani 801.11N olan bi bağlantı kartından burda yanliş nilinen bi şey var oda 40 mhz bandının diğer ağlar üzerindeki etkisi aslında bakarsanız 40 mhz diğer bağlantılarda soruna neden olur yalnız 801.11 B G mödülasyonlarında sorun yaşaıtr 801.11 N modulasyonu için geçerli değildir. günümüzde B G modulasyonlarını kullanan bağlantılar yoktur laptoplar telefonlar vs hepsi 801.11 N kullandığı için herhangi bir sorun olmaz kanal konusuna gelirsek zaten hali hazırda 3 kanal cakısmamam için yapılandırılmıştır bunlar 1 6 ve 11 kanllarıdır bu kanallarda wifi çakışması yoktur siz modeminizden kanal moduunu 1 6 veya 11 e ayarlarsanız sorun yasamazsınız. airties gibi modemlerde band genişliği auto 20&40mhz ve 20 mhz modu bulunur 20 mhz modunda 300mbps modemlerı kullanamazsınız bunun için wifi alliance bir algoritma geliştirdi ve 40 mhz bandı oto olarak secildiğinde çevrenizde B ve G modulasyonu kullanan biri varsa modem otomatik olarak 20 mhz bandına geçiyor buda kullanıcıya sorun teşkil ediyor hız düşüşüne neden oluyor yanlılş bilinen birşeyde telekomun size verdiği bağlantı hızı ile wifi cihaz arasındaki bağlantı hızı farklılığı bağlı olduğunuz wifi ye sağ tıklayıp durum dediğinizde altta hız olarak verilen rakamdan band genişliğinizi öğrenebilirsiniz 300bmps de ise 40 mhz 150 ve altı ise 20 mhz bandını kullanıyosunuz demek.... burda önemli nokta kanal seçiminiz otomatik yerine en çok tercih edilen 2562 mhz olan kanal 11 seçmeniz burda eğer modemle aranızdaki mesafe uzun ise 1ve 6 cı kanalı seçmeniz gerekiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı