2-4 TB SSD önerisi

KC3000 ile Kingston Fury Renegade arasında ne gibi fark vardır?

Bir de bu adaptör aynı anda iki SSD'yi tam hızda çalıştırabilir mi arkadaşlar?

Fury, KC3000'in mükemmelleştirilmiş hâlidir. Günlük kullanımda pek bir şey hissedilmez ama Fury daha iyidir ve daha az ısınıyor diye hatırlıyorum.

PCIe 3.0 hızında çalıştırıyor bunlar. KC3000 veya Fury Renegade alırsanız tam verim alamayacaksınız. Pek fazla PCIe 4.0 adaptörü de yok.
Bu var ama vaadini gerçekleştirebilir mi, orasını bilemem. Ayrıca çift slot bulamadım. :(

Gördüğüm kadarıyla x4 genişliğinde ve muhtemelen PCIe 3.0 destekleyen bir dönüştürücü. Hem PCIe sürümünden hem genişlikten dolayı iki PCIe 4.0 SSD'yi tam hızda çalıştıramaz. Kaldı ki anakartında bu dönüştürücüyü takabileceğin boşta slot yok.

Fury, KC3000'in mükemmelleştirilmiş hâlidir. Günlük kullanımda pek bir şey hissedilmez ama Fury daha iyidir ve daha az ısınıyor diye hatırlıyorum.

PCIe 3.0 hızında çalıştırıyor bunlar. KC3000 veya Fury Renegade alırsanız tam verim alamayacaksınız. Pek fazla PCIe 4.0 adaptörü de yok.
Bu var ama vaadini gerçekleştirebilir mi, orasını bilemem. Ayrıca çift slot bulamadım. :(
Anakartım H610M-B. Eğer Fury alırsam ana diskim yapıp şimdiki engelli Excaria Plus (G2-G3 olmayan) 500GB diskimi adaptöre takayım diyorum.

Hocam zamanında 970 Evo Plus ile bu aldığımın arasında 500 lira fark vardı, geçen sene. Şimdi bu Excaria Plus %88 sağlığa düşmüş. %90 ilk yarısı gibi soğutucu takmıştım o bile işe yaramadı.

Açıkcası ne yapsam bilmiyorum. Adaptör önemli değil, para da değil. Şu an ileriyi düşündüğümde bu alacağım 2 TB olan da bana yetmeyecek fakat henüz 3 hafta önce RTX 2080'i 5000 liraya almışken, 4TB SATA SSD'ye 5700 lira vermek canımı acıtmıyor değil. 2 tane 2TB alsam desem onda da adaptörleri tam kestiremiyorum.

Peki mesela GTA 6 diyelim 200-300GB arasında çıktı. 550MB okuması olan SATA SSD nasıl tepki verir? Kaplamalarda vs. sorun çıkar mı?

Gördüğüm kadarıyla x4 genişliğinde ve muhtemelen PCIe 3.0 destekleyen bir dönüştürücü. Hem PCIe sürümünden hem genişlikten dolayı iki PCIe 4.0 SSD'yi tam hızda çalıştıramaz. Kaldı ki anakartında bu dönüştürücüyü takabileceğin boşta slot yok.
Doğru, dün çok uykum vardı okumamışım bile. Sanırım bana uyan bu:

Bu arada dediğim gibi 500GB Excaria Plus olanı adaptöre takacağım.

Peki mesela GTA 6 diyelim 200-300GB arasında çıktı. 550MB okuması olan SATA SSD nasıl tepki verir? Kaplamalarda vs. sorun çıkar mı?
Tabii ki sorun çıkmaz.
Hocam zamanında 970 Evo Plus ile bu aldığımın arasında 500 lira fark vardı, geçen sene. Şimdi bu Excaria Plus %88 sağlığa düşmüş. %90 ilk yarısı gibi soğutucu takmıştım o bile işe yaramadı.
Exceria'larda belli bir yazmadan sonra sağlık düşüyordu. 100 TB'da %1 miydi neydi. Pek önemi yok sağlığın, hız önemli.

@Ella Freya Eğer ekran kartın x1 slotunun üstünü kapatmıyorsa dediğin adaptörü kullanabilirsin.

Sağlık konusunda ise sağlık dikkate alınacak bir değer değil. Kioxia sağlığı yazdığın miktara göre hesaplıyor, diskin üstüne kuru buz da koysan yazdıkça yine sağlık düşürür. Benim Kioxia Exceria %83 sağlıkta ve gayet düzgün çalışıyor.

Arkadaşlar bir de HP EX950 2TB var. 1000 lira daha ucuz KC3000'den. Fakat sanırım kağıt üstünde benim şimdiki M2'den bile kötü diye gördüm hız konusunda. 3100 lira ona verip 200'e de adaptörü alsam nasıl olur? Eğer iş görür o derseniz hangi SSD'ye adaptörü takayım?

Yine tırsmıyor değilim açıkcası.

Arkadaşlar bir de HP EX950 2TB var. 1000 lira daha ucuz KC3000'den. Fakat sanırım kağıt üstünde benim şimdiki M2'den bile kötü diye gördüm hız konusunda. 3100 lira ona verip 200'e de adaptörü alsam nasıl olur? Eğer iş görür o derseniz hangi SSD'ye adaptörü takayım?

Yine tırsmıyor değilim açıkcası.
Exceria'nın OEM versiyonu gibi EX950. Yazılımı yok ve daha pahalı. Ayrıca kontrolcüsü de daha kötü sanırım.

Adaptörle maksimum 980MB/s alabiliyormuşuz ama zaten eski olanı ona takacaktım. Ayrıca anakartta Gen 4 SSD desteğim yokmuş.. Boşa para vermeyeyim o zaman.

Mesela her ne kadar laf etsem de TB/TL oranı nasıl? Sıkıntısı var mı, göz göre göre tekrar aynı hatayı yapmamayım:

G3 olan rezaletmiş bu arada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı