2.4GHz Modemi 5GHz yapmak mümkün müdür?

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
2.4GHz kablosuz özelliğine sahip bir Modem/Router, örneğin Türk Telekom'un verdiği 2.4GHz Modem.
Bu modemin 2.4GHz antenlerinin yerine 5GHz destekli cihazlar takılsa Router 5GHz dağıtım yapabilir mi?

2.4GHz modem ile 5GHz modem arasında 200TL Fiyat farkı olunca insan bunları düşünüyor.
Eski modemime böyle bir şey yaparsam bunun çalışması muhtemel midir?

Eski modemimde iki tane iç anten bulunuyor.
Baktığımda antenlerle olan bağlantı pintail kablo ile yapılıyor.
Bir pintail kablo ile 2.4GHz anten yerine 5GHz anten bağlasam?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Veya N bir istemci yerine AC Bir adaptör bağlamak mümkün müdür?

5GHz kullanmak 2GHz hıza göre daha dar olan alanları kapsıyor ama hız açısından 2GHz modemlere göre daha iyiler ama kapsama alanları daha düşük. Sizin dediğiniz şeye gelirsek bildiğim kadarıyla modeminiz 5GHz destekliyorsa öyle bir şey yapabilirsiniz diye duymuştum ama tam emin değilim tabi.

5GHz kullanmak 2GHz hıza göre daha dar olan alanları kapsıyor ama hız açısından 2GHz modemlere göre daha iyiler ama kapsama alanları daha düşük. Sizin dediğiniz şeye gelirsek bildiğim kadarıyla modeminiz 5GHz destekliyorsa öyle bir şey yapabilirsiniz diye duymuştum ama tam emin değilim tabi.
Modemde 5GHz desteği olsa onu kullanırdım :D
Desteği olmadığı için aklıma böyle bir şey geldi.

Hayır mümkün değildir.
İçindeki yazılım 2.4GHz destekler.
Sadece anteni değiştirmek ile olmaz o iş.
İçinde 2.4GHz modülü var onunda değişmesi lazım.

Cevabınız sevgili forum üyesi 2.5 GHz bir modülle 5 GHz bağlamanız imkansızdır 5 GHz anten ile olacak bir iş değildir. Anakart tasarımı 2.5 GHz Wi-Fi modüllü şeklinde yapılmıştır. Yazdığınız şey imkansızdır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı