2.4GHz'de alınabilecek maksimum hız nedir?

eax

Hectopat
Makaleler
4
Bugün itibariyle Millenicom'dan Superonline'a geçtim. Sabah kurulum yapıldı. Wi-Fi 6 modem takmışlar. Eve anca geldim bağlandım ama Wi-Fi listesinde 5G gözükmüyor. Hız olarak ara ara 350 Mbps de gördüm. Windows'un ayarlarından baktığımda 2.4GHz'e bağlıyım. 2.4GHz'de bu hızları göremezdim diye düşünüyorum. Acaba Wi-Fi 6'da iki kanal birleşim gibi bir şey mi oluyor?

Bugün itibariyle Millenicom'dan Superonline'a geçtim. Sabah kurulum yapıldı. Wi-Fi 6 modem takmışlar. Eve anca geldim bağlandım ama Wi-Fi listesinde 5G gözükmüyor. Hız olarak ara ara 350 Mbps de gördüm. Windows'un ayarlarından baktığımda 2.4GHz'e bağlıyım. 2.4GHz'de bu hızları göremezdim diye düşünüyorum. Acaba Wi-Fi 6'da iki kanal birleşim gibi bir şey mi oluyor?

2.4Ghz 500-600 Mbps'lere kadar hıza ulaşabilir uygun cihaz ve ideal koşullarda.

Tek SSID gözükür, modem sizi cihaza uygun olana geçirir.

Ayarlarda 2.4Ghz ve 5Ghz'i beraber tut vs gibi bir seçenek olur genelde modemlerde, o aktive edildiyse evet dediğiniz gibi olur. Ama 5Ghz'in görünmemesi 5Ghz bandının kapalı olmasından da kaynaklanabilir. Modem arayüzüne girip kontrol edince anlaşılır.

@abdullah53 @chaturanga biraz bakındım arayüzde. Cihaz otomatik olarak kanal değiştiriyor ama 2.4GHz aşırı yavaş şimdi de. Yalıtımdan mıdır bilmiyorum ama modemin bulunduğu odada 150-250 arası değişirken yan odada 30-20 arası hatta bazen 5 falan alıyorum. 5GHz için ayrı bir SSID açtım. Hem otomatik değişim yapan hem de ayrı 5GHz var. Doğrudan 5GHz olana bağlanınca da hızlanmıyor. Bir gariplik var ama çözemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı