2.5 ay önce yanan anakartın yerine alınan ankartta bozuldu

Shefy

Hectopat
Başlıktan anlaşılacağı üzere 2 ay önce Gigabyte B460M chipsetli anakartım 2 yılı doldurduktan sonra kısa devre olmasıyla emekliye ayırdık. Yerine aynı chipsetli MSI marka anakart aldım. 4 gün önce bilgisayarım dondu, ve açmaya çalıştığımda siyah yükleme ekranında kalıyordu. Bilgisayarcıya götürdüm. Format bile atamadığını söyledi. Başka bir bilgisayarcıya götürdüğümde anakartın bozulmuş problem var sistemi kitliyor bu yüzden herhangi bir işlem yapılmıyor dedi. Anakartı söktürdüm, Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Değişim talebinde bulunacağım. Ama üst üste anakart arızası içime kurt düşürdü. Yeni alacağımda da aynı durumu yaşama ihtimalini düşündüm. Acaba sorun PSU mu? Arada elektrik kesintisi yaşadığım oluyor bilgisayar kullanırken bu zarar vermiş olabilir mi? Bana bilgisayarcı 4000MHz RAM'lerin var anakartın 2600MHz destekliyor dedi. 1200 soket yuksek MHz destekleyen anakart alsan daha iyi olur dedi. Tabii ben sistemi hazır aldığımdan o zaman bu kadar detaylı incelememiştim anakartı. Yeni anakart da benzer sorunla yaşamamak için ne tür önlemler almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam birazcık gıcık donanımlar. Benim de 1 adet RAM'im 2 tane anakartımın RAM slotunu bozdu. RAM ne bozuk ne de bozuk değildi. Ama onun girdiği slota başka RAM takıldığında ekran gelmiyordu. Onu elimden çıkardım ve düzeldi her şeyim. Yani beklemediğiniz küçük bir şey bile sistemi etkiler. Kıçı bozuk RAM bana 2 anakart ve 1 RAM masrafı açtı.

Sistemdeki tüm parçaların isimlerini özelliklerini yazar mısınız?
PALIT RTX 3060
Listede 2x8 Kingston cl15 DDR4 3000 MHz yazıyor. Ama bilgisayarci 4000 MHz hızlardan bahsetti ben kendim bakmadım.
i5 10600kf
Netac 1TB m2 SSD
Aquarius Acrylic 650w kasayla birlikte gelen PSU.

Evinizde topraklama var mı? Alakalı olabileceğini düşündüğümden sordum
Hocam kendi ofisimde kullanıyorum. Bina aşağı yukarı 10 yıllık. Prizler de topraklamalı.

Kasayla gelen güç kaynağında 80+ Bronze sertifikası var. Başka sertifikası var mı bulamadım. RAM'lerin tam modelini yazabilirseniz daha iyi olur. Ben bir şey çıkaramadım diğer arkadaşlara başarılar. :)

Getir sistemini yakayım direkt :D dandik psularda elektrik kesintisiz bile yakıyor sistemi.

Ayrıca evet topraklama da bir kriter. Topraklama olmayan priz veya uzatma kabloları kullandığında, sistemde sürekli bir statik elektrik birikir. Hatta kontrol kalemi ile bile görülür, o kadar birikebilir.
Bak şimdi benim 3lü uzatma kablosundan bile şüphelendirdin 😂

Kasayla gelen güç kaynağında 80+ Bronze sertifikası var. Başka sertifikası var mı bulamadım. RAM'lerin tam modelini yazabilirseniz daha iyi olur. Ben bir şey çıkaramadım diğer arkadaşlara başarılar. :)
Kingston hyperx predator 8x2 3000 MHz DDR4 CL15

Hocam birazcık gıcık donanımlar. Benim de 1 adet RAM'im 2 tane anakartımın RAM slotunu bozdu. RAM ne bozuk ne de bozuk değildi. Ama onun girdiği slota başka RAM takıldığında ekran gelmiyordu. Onu elimden çıkardım ve düzeldi her şeyim. Yani beklemediğiniz küçük bir şey bile sistemi etkiler. Kıçı bozuk RAM bana 2 anakart ve 1 RAM masrafı açtı.
Doğrudan sebep olan şeyi bulsak ona önlem alırız ama bilgisayarcı kendi donanımlarını denemiyor sistem de onu bozar diye 🥲

Bak şimdi benim 3'lü uzatma kablosundan bile şüphelendirdin 😂

Kingston HyperX Predator 8x2 3000 MHz DDR4 CL15

O RAM OC'da 4000MHz çalışabilir de gerek yok.
Ayrıca sistem için yeterli o PSU. Sertifikası da var. Yani yakmaması lazım normalde.
Ama tavsiyem yeni anakart alırken PSU'yu da kaliteli bir marka ile değiştirin. MSI MAG650 öneririm F/P olarak.

Uzatma topraklama değildi değiştirdim. Hala çarpıyor. Hatta kasada nereye dokundursam kontrol kalemi ampul gibi parlıyordu. Sonra uzatmanın takılı olduğu prizi söktüm ve gördüm ki topraklaması yapılmamış. Amele elektrikçi takmamış kablosunu. Taktım ve sorun çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğrudan sebep olan şeyi bulsak ona önlem alırız ama bilgisayarcı kendi donanımlarını denemiyor sistem de onu bozar diye 🥲
Hocam biz de ona uğraştık. Başta anakart ram slotunda gözüküyordu problem. 2. anakartında o slotunu bozduktan sonra o RAM'de sorun olduğu ortaya çıktı. Umarım bulursunuz😐

Geri
Yukarı