2.5 inç Seagate Momentus diskim düştü ve çalışmıyor.

tijuana

Hectopat
Herkese merhaba,
geçen gün 2.5 inç Seagate Momentus 500 GB harici diskim corsair 500r kasamın üzerinde duruyordu. Kasayı kullananlar bilir, orada bir yuva var. Oraya koydum fakat hard disk kutusu geniş olduğundan tam oturmuyor idi. Ayağa kalkarken kulaklığın kablosu takıldı sonuç yaklaşık 50 cm yükseklikten pat diye yere düştü. Kabloyu alıp kutuyu bilgisayara bağladım ve diskten devamlı "dıııııt" "dıııııt" "dıııııt" diye ses geliyor ve hiç tepki yok, bilgisayar görmüyor "Disk Yönetimi" kısmında dahil gözükmüyor. Daha önce böyle bir şey başıma gelmediğinden hard disk kutusundandır diye düşündüm. Bilgisayarı kapatıp sata portlarından birine bağladım öyle çalıştırdım yine görmedi. Bütün diskleri söktüm tek başına çalıştırdım yine görmedi. Hemen bir Ubuntu usb si hazırladım boot ettim o şekilde de görmedi. Vazgeçmedim hemen bir "Hiren Boots" usb si hazırladım "Mini XP" de çalıştırdım yine sonuç hüsran. Benim üzüldüğüm şey disk değil içindeki ömür boyu biriktirdiğim 300 GB'lık arşivim. Donanım işinden iyi anlayan bir abimi aradım kendisi yoktu hanımıyla konuştum ona da öğretmiş hanımıda iyi biliyor herneyse, Ses harddiskin açılamayacağı yerinden ya motordan ya da bıçaktan geliyor olabilir dedi. Bu disk'in içindekileri kurtarmanın bir yolu var mı? Mesela aynı marka modelden bulunup kafa değişimi ile vesaire tam olarak bilemiyorum nedir. Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için @Recep Baltaş @Ali Güngör

Kurtarmanın yolu var da çok yüksek fiyatlar istiyorlar. Ev ortamında diski açmak ise işleri daha da kötüye götürür. Parmaklarının disk plakalarına değmesi ve tozların diskler üzerinde toplanması, veri kurtarma işi yapan firmaların istediği uçuk ücretleri kabul etsen bile verilerin kurtarılmasını daha da zorlaştırır.

Garantisi yok hocam, garantisi olsa dahi disk önemsiz benim için içindekiler önemli olmazsa da kendimi en kötüsüne hazırladım :)

Yok mu bu konuda yardımcı olabilecek kimse? :(

Yardımcı olunabilecek bir şey maalesef yok, 300 GB'lık arşivin için diskinin sökülüp plakaların içinden verilerin alınması lazım ve bu da oldukça yüksek bir fiyat istenecek işlem. Verilerinin yeni diske alınması gerekli ki bu da sana sadece veri kurtarma ücreti değil, üstüne yeni disk ücreti de çıkarılacak demek oluyor. Diskin kartı yanmış olsaydı aynı marka/model disk için uygun olan kartı takıp tekrar çalışır duruma getirebilirdin, ancak burada sorun çok büyük ihtimalle kartta değil diskin mekanik aksamında olduğu için senin müdahale etme şansın yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı