2.5 L Coca Cola 8,95 TL

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 266
  • Görüntüleme 15B
Ne kadar maaş alıyorsunuz peki hocam orada?

Part time çalışıyorum. Öğrenciyim. Ayda en fazla 1000 Euro ayda. Bir de burs var ama geri ödemeli. Ama bursu genellikle kendi vatandaşına veriyor diye biliyorum. Belki yanlış da biliyor olabilirim. Almanya'da her üni öğrencisinin burs hakkı var 750-800 Euro aylık bursun adı bafög diye geçer. Ama ailenin gelir durumuna da bakıyorlar. Ben burs almıyorum. Ara sıra baba parası da yediğim için rahatım. Burs şartı da en az 3 dönem başarılı olmak bu kadar. Geri ödeme de şöyle bir şey var. Mesela toplam 10.000 Euro burs aldım diyelim sana kolaylık sağlıyorlar. Peşin ödeyeceksen %25 indirim yaparlar 7500 Euro ödersin. Peşin ödemeyeceksen ana parayı ödersin sadece.

Tatlı su duyarcimiz da konmuş konuya. Güzel.

Ülkede her şey pahalı, sen bunu yazınca da fiyatlar düşmüyor emin olabilirsin. Madem fiyatlar düşmeyecek ve bir şeyler düzelmeyecek, sen de sisteme karşı savaşırken almamayı, bu tür zararlı şeylere bağımlı olmamayı ve vücuduna saygı duymayi öğrenirsin. Yani yüksek fiyatlı deyip bir de aliyorsun, bu mu çözum bulmak? :D

Her şeyin fiyatı yüksek ama bazı şeylerin fiyatı daha yüksek. Zararlı veya zararsız farketmez çünkü insanların yaşam biçimine ve ne yiyip ne içeceğine, yemeklerle ve içeceklerle kendisine nasıl zarar vereceğine, ne kadar zarar vereceğine kimse karışamaz. Mesela alkol ve tütün ürünlerinin fiyatları neden yüksek? Bunların fiyatını vergilerle beraber yükseltmek demek insanların alışkanlıkları üzerinden rant elde etmek demek. Bu resmen zayıflıklar üzerinden sömürü ve istismar yapmak demek.

Çözümler yıllardır her tarafta anlatılıyor. Çözümü çoluk çocuk bile biliyor artık. Çocuklar bile kendi arasında siyaset konuşuyor. İşte bu kadar aşağı indi seviye. Biz de çok anlattık ama nafile. Ortalama seviyeyi düşünürsek deveye hendek atlatmak daha kolay.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı