2,5 Yıl Avast Kullandıktan Sonra MBAM Tarama Sonuçları

Ascendency

Hectopat
Makaleler
3
2, 5 yıl kadar bir süre Avast kullandıktan sonra Malwarebytes Antimalware indirerek bilgisayar üzerinde tarama yaptım. Ayda yaklaşık 200 GB boyutunda dosya indiriyorum. Şimdi ise sonuçlara bakalım.
Avast bugüne kadar 104 saldırı engellediğini söylüyor.

1615134968686.png

Malwarebytes taraması devam ediyor. Şu ana kadar 17 tane şey buldu. Onlara bakalım. Aynısını Avast da tespit ediyordu ama başka ürünlerini satın aldırmak istiyordu. Gördüğünüz gibi, konumları aynı. Bulunan şeyler ise PUP yani Potentinally Unwanted Program.
Onun haricinde registryde birkaç adware bulmuş. Onlar Avast'ın PUP koruması varsayılan olarak kapalı olduğundan ben açmadığım için bulaşmıştı. Elle temizlemiştim. Demek ki kalıntıları duruyor.
4 tane MachineLearning/Anomalous.100% tespit edilmiş. Bunların false positive olduğundan eminim. 2 tespiti benim yaptığım programda buldu. Visual Studio ile hazırlamıştım. Diğer iki tespit ise yine Visual Studio'ya ait bir programda.

1615135932126.png

1615136289262.png

Sonuç olarak Avast çöp diyenler bu programa güvendiklerinden sonuçları atmak istiyorum. Tarama yarıya geldi. Yeni şeyler tespit edilirse bu konuya göndereceğim.

Sonuç olarak şu ana kadar Malwarebytes'in bulup Avast'ın bulamadığı hiçbir şey yok.

Aynısı filan değil. Biri uzantıları gösteriyor diğeri zararlı kayıtlarını.
Zararlı da Adware türevi ve tam rapor değil. Tespit ettikleri de sürücü bulucu kullandığın programın kalıntıları.
Ortada kanıta dair, karşılaştırmaya dair bir şey yok kısaca.

Aynısı filan değil. Biri uzantıları gösteriyor diğeri zararlı kayıtlarını.
Zararlı da Adware türevi ve tam rapor değil. Tespit ettikleri de sürücü bulucu kullandığın programın kalıntıları.
Ortada kanıta dair, karşılaştırmaya dair bir şey yok kısaca.
Konumlar aynı. Dikkat eder misin? Malwarebytes taraması henüz bitmediğinden rapor atamıyorum. Tam konumu göstermemiş. Arada nokta işaretleri var. Ek olarak sürücü bulucu bir program kullanmadım.

Konumlar aynı. Dikkat eder misin? Malwarebytes taraması henüz bitmediğinden rapor atamıyorum. Tam konumu göstermemiş. Arada nokta işaretleri var. Ek olarak sürücü bulucu bir program kullanmadım.

O buldukları temizlik amaçlı şeyler, Malwarebytes'in buldukları zararlı yazılım tespiti yani bununla bir tutamazsın Avast'ın antivirüsünü. Avast Cleanup bulmuş onları.

O buldukları temizlik amaçlı şeyler, Malwarebytes'in buldukları zararlı yazılım tespiti yani bununla bir tutamazsın Avast'ın antivirüsünü. Avast Cleanup bulmuş onları.
Avast Cleanup yüklü değil. Avast bir antivirüs, Malwarebytes ise antimalware. Aynı sonuçları bekleyemezsin. Zaten PUP buldu gördüğün gibi. Sana bunu daha önce de anlatmıştım.

Bulunan zararlılar ikisinde de aynı yerdeler. Ne dediği pek fark etmez.

Yani aynı demen veya kullanmadım demek eldeki veriyi değiştirmiyor. Yukarıda yazdıklarım hala geçerli size değil verdiğin veriye göre söylüyorum. Konumlar aynı da değil yukarıda belirttim.

Avast Cleanup yüklü değil. Avast bir antivirüs, Malwarebytes ise antimalware. Aynı sonuçları bekleyemezsin. Zaten PUP buldu gördüğün gibi. Sana bunu daha önce de anlatmıştım.

Bulunan zararlılar ikisinde de aynı yerdeler. Ne dediği pek fark etmez.
Konumlar aynı değil.

Yani aynı demen veya kullanmadım demek eldeki veriyi değiştirmiyor. Yukarıda yazdıklarım hala geçerli size değil verdiğin veriye göre söylüyorum. Konumlar aynı da değil yukarıda belirttim.
Konumlar aynı değil.
Avast'ın PUP engelleme seçeneği varsayılan olarak kapalıymış. Reklam virüsü yemiştim. Kayıt defterinden elle temizledim. Konumlar neredeyse aynı. Aynı konuma birden fazla zararlı bulaşma ihtimali olacağını düşünmüyorum. Forumun bir kısmı Avast'ın söylediği her şeyin üst sürümü aldırmak için söylendiğini ima ediyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı