2 Adet 5+1 Ses Sisteminin Ortak PC'den Kullanımı Mümkün Müdür?

Herkese Kolaylıklar... Benim bu konu hakkında biraz sıkıntım var... Hali hazırda 2 adet logitech Z5500'üm var... bunları tek bir pc ye bağlama gayretindeyim... benim aklımda ki fikir anakarttaki coax çıkıştan hepimizin haberi vardır... bir çoklayıcı sayesinde mevcut coax ı iki ye katlayıp iki adet dijital kablo ile iki cihanıza aktif etmek mümkündür diye düşünüyorum... ama benim derdim. iyi bir ses kartı üzerinden bunu yapmak... "Mr_YAMYAM" beyin de dediği gibi iki ses kartı veya coax çıkışlı bir ses kartından bu mantığı yürütebilirmiyim...

Herkese Kolaylıklar... Benim bu konu hakkında biraz sıkıntım var... Hali hazırda 2 adet logitech Z5500'üm var... bunları tek bir pc ye bağlama gayretindeyim... benim aklımda ki fikir anakarttaki coax çıkıştan hepimizin haberi vardır... bir çoklayıcı sayesinde mevcut coax ı iki ye katlayıp iki adet dijital kablo ile iki cihanıza aktif etmek mümkündür diye düşünüyorum... ama benim derdim. iyi bir ses kartı üzerinden bunu yapmak... "Mr_YAMYAM" beyin de dediği gibi iki ses kartı veya coax çıkışlı bir ses kartından bu mantığı yürütebilirmiyim...
Data akışlarında tek bir kabloyu parelel bağlamak çoğunlukla sorun oluşturmaktadır. Ancak denemenizde sakınca yoktur.
Multi-channel ses akışları birbirlerine seri bağlanmaktadır. Elbette bu tür aygıtlar biraz pahalıdır. Eğer sisteminizde bir adet optik ve bir adet coaksiel çıkış var ise bunları aktif yapıp kullanmanız daha uygun olacaktır. Coaksielkabloların parelel bağlanması esnasında kablo kapasitans değeri dengesiz olacağından olumsuz olabilmektedir. Optik çoğullayıcılar ise piyasada bulunmamaktadır.
Eğer ses sisteminizin (Z5500) bir coaksiyel girişi bir de coaksiyel çıkışı var ise bunları kullanmanı öneririm.

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle... z5500 lerde aşağıdaki gördüğünüz resimde ki gibi çıkışları mevcuttur...
images

Kafama Takılan bir ses kartı var... Oda aşağıdaki resimde belirttiğim
creative_sound_blaster_zx__34422.1360545731.1280.1280.jpg

CREATIVE SB ZX PCI-E ses kartıdır... Bu kartlarda optik girişler "in ve out" olarak ayrılmış ve iki adet optik girişine sahip... acaba diyorum, bu iki bağlantı noktasınıda in olarak kullanabilirmiyiz...? veya buna benzer başka bir kart... Benim bu sistemi iş yerimde kullanmak istemem bu kadar karıştırıyor ortalığı... 180 m² bi cafe de müzik dağılımının keyif verici olamasını istiyorum, bir noktaya hitap etmesini değil... bu yüzden de 2 adet z5500 ümü kullanmak istiyorum...

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle... z5500 lerde aşağıdaki gördüğünüz resimde ki gibi çıkışları mevcuttur...
images

Kafama Takılan bir ses kartı var... Oda aşağıdaki resimde belirttiğim
creative_sound_blaster_zx__34422.1360545731.1280.1280.jpg

CREATIVE SB ZX PCI-E ses kartıdır... Bu kartlarda optik girişler "in ve out" olarak ayrılmış ve iki adet optik girişine sahip... acaba diyorum, bu iki bağlantı noktasınıda in olarak kullanabilirmiyiz...? veya buna benzer başka bir kart... Benim bu sistemi iş yerimde kullanmak istemem bu kadar karıştırıyor ortalığı... 180 m² bi cafe de müzik dağılımının keyif verici olamasını istiyorum, bir noktaya hitap etmesini değil... bu yüzden de 2 adet z5500 ümü kullanmak istiyorum...

Resimdeki ses kartı iyi bir ses kartıdır. Ancak amacınıza uygun değildir. Buradaki amaç iki adet optik çıkış olmasıdır. Bu sayede iki ayrı ses sisteminize giriş yapabilirsiniz. Bu ses kartında bir optik çıkış bir de optik giriş bulunmaktadır. Optik giriş, bilgisayara ses girişi yapıp kayıt vb. işlemler için kullanılmaktadır.
Bu gibi ses kartlarının hem optik çıkışını hem de analog çıkışını aktif edebiliyorsanız her iki ses sistemini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabii ki analog çıkışlar için built in decoder seçeneğinin yapılandırılması gerekmektedir.
Ancak daha rahat bir kullanım şekli de olduğunu belirtmeliyim.
Her bir analog çıkışı paralelleyip her iki ses kartına takabilirsiniz. Bu işlem hem risksizdir, hem de mevcut ses kartınız ile kullanabilirsiniz.
3.5 mm Jak Y Çoklayıcı.3.5'' mm Jak Girşinde 2 Adet Çoğaltmak İçin., Ses/Video Kabloları, S-LINK
Linkte verilen aparatlardan 3 adet aldığın takdirde sorunsuzca her iki ses sistemini çalıştırabilirsin.
NOT: Coaksiel bağlatı kablosunu da ''T'' ek şeklinde kullanabilirsin. Buradaki sorunlar ancak profesyonel sistemlerde anlaşılabilmektedir. Senin sisteminde sorunlar pek belli olmayacaktır.

Evet teşekkür ediyorum... 3.5 mm jak fikri bir ampul yaktı bende de... Tecrübe etmeden göremiyeceğiz sanırım... Ben bir kaç bağlantı şekli deneyip buraya yorumlarımı bildiririm teşekkürler...

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı