2 adet Adata XPG Gammix 3200 MHz RAM nasıl performans sunar?

braknsalnadam

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar. Ben RAM'lerımde değişiklik yapmak istiyorum. Şu an Corsair Vengeance 8 GB 2400 MHz RAM'ini kullanıyorum. Bu RAM'i satıp 2 adet Adata XPG gamminxin 3200 MHz'lik RAM'ine geçmeyi düşünüyorum. Performansta sizce nasıl değişiklik olur? Bu arada anakart- MSI A320M PRO-VH Plus 3200 MHz'e kadar desteği var.

Saygılarımla Burak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selamlar. Ben RAM'lerımde değişiklik yapmak istiyorum. Şu an Corsair Vengeance 8 GB 2400 MHz RAM'ini kullanıyorum. Bu RAM'i satıp 2 adet Adata XPG gamminxin 3200 MHz'lik RAM'ine geçmeyi düşünüyorum. Performansta sizce nasıl değişiklik olur? Bu arada anakart- MSI A320M PRO-VH Plus 3200 MHz'e kadar desteği var.

Saygılarımla Burak.

Performansta güzel artış yaşanıyor. Ben Forza oynarken drop yiyordum. 1 adet daha 3200 MHz XPG D30 ram eklemesi yaptım. Hem dual channel olduğu için performans arttı (+15 fsp) hem de drop sorunu çözüldü. Ryzen işlemcilerde yüksek MHz ve dual channel çok fark yaratıyor. Bütçe varsa geçmenizi öneririm.

Eger AMD sisteminiz APU sistemse buyuk fark olur, harici ekran karti varsa yine hatri sayilir bir iyilesme olur. Suan hem tek kanal hem de dusuk frekansli RAM kullaniyorsunuz, 2x8GB 3200Mhz CL16 cift kanal bellek takinca cok fark edecektir.

Ustelik anakartiniz 3200mhz destekliyor olabilir ama siz 3600mhz CL18 bir ram alip onu ufak bir mudahale ile 3200mhz CL15'de falan calistirabilirseniz o da olabilir. CL dustukce gecikme azalir, bu sayede anakartiniz zaten desteklemedigi icin frekansi 3200'e kisip CL'i dusurebilirsiniz.

Her turlu faydasini gorursunuz yani, gerek %1, %0.1 oranlari olsun, gerek FPS droplar olsun iyilesir ve bir miktar FPS artisi da olur. AMD'nin kendisi bile 3200Mhz alti RAM kullanmanizi onermiyor.

Performansta güzel artış yaşanıyor. Ben Forza oynarken drop yiyordum. 1 adet daha 3200 MHz XPG D30 RAM eklemesi yaptım. Hem Dual Channel olduğu için performans arttı (+15 FSP) hem de drop sorunu çözüldü. Ryzen işlemcilerde yüksek MHz ve Dual Channel çok fark yaratıyor. Bütçe varsa geçmenizi öneririm.

Çok klişe olacak ama bu RAM Corsair ile çok farkı var mı ya da daha mı iyidir soğutucu vesaire bakımından?

Çok klişe olacak ama bu RAM Corsair ile çok farkı var mı ya da daha mı iyidir soğutucu vesaire bakımından?
Fark yok ikisi de aynı performansı veriyor. Sıcaklık sorun edilecek bir şey değil zaten kasa içindeki fanlar sürekli hava sirkülasyonu sağlıyor. Bu yüzden 1x8 kullanmak yerine 2x8 3200 MHz kullanmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı