Çözüldü 2. dönem not ortalaması neye göre hesaplanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İsmail Ördek

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben ilk dönem coğrafya denen neresi 88 ile geçtim şimdi 2. dönem 26 2. dönem sonu ortalama ikisinin genelini yani belge almayı engelliyor mu yoksa ayrı ayrı mı hesaplanıyor ikinci dönem ile yıl sonu ortalaması?

Çözüm
Merhabalar,
Yorumları okumadım da yanlış bilgi var mı yok mu bilemiyorum. Yorumlara bakacak pek vaktim de şu anlık yok, ben yazayım. Benim bilgimi baz alırsın, yönetmelikten alıntı yaparak konuşacağım zaten.

Arkadaşlar, ben ilk dönem coğrafya dersi ortalaması 88
Öncelikle ilk dönem ortalamanız 88, dersten yıl sonuna göre başarılı sayılabilmek için 12 puan yapmanız yetiyor ortalamayı ancak dönemlik zayıfınız olduğu için belge alamazsınız. Bir diğer başarılı sayılma yolu da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ilgili dersten ikinci dönem 70 ve üzeri ortalama yapmaktır.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

İkinci dönem 12 düşürsen bile evet yıl sonuna göre başarılı sayılırsın ancak dönemlik zayıfın olduğu için ne yazık kı belge alamıyorsun.

Teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi ile ödüllendirme
MADDE 160
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi
ile ödüllendirir.

(2) (Ek:RG-5/9/2019-30879) Birinci fıkrada sözü edilen 5 günlük devamsızlık süresi, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması yapılan okullarda özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için 10 gün olarak uygulanır.

Kısacası not ortalaması için iki dönem ortalaması baz alınır. Notları topla ve ikiye böl, basit aritmetik ortalama hesabı. Umarım aklında soru işareti kalmamıştır.

PuanDerece
85,00 - 100Pekiyi
70,00 - 84,99İyi
60,00 - 69,99Orta
50,00 - 59,99Geçer
0 - 49,99Geçmez

Bu tabloya göre de geçer not 50 puandır.
Arkadaşlar, ben ilk dönem coğrafya denen neresi 88 ile geçtim şimdi 2. dönem 26 2. dönem sonu ortalama ikisinin genelini yani belge almayı engelliyor mu yoksa ayrı ayrı mı hesaplanıyor ikinci dönem ile yıl sonu ortalaması?

İkisi toplanıp ortalaması alınıyor yani 57 oluyor coğrafya ortalamanız belge alabiliyorsunuz.

1. Dönem ortalamanız 1. dönem notlarınızla 2. dönem ortalamanız 2. dönem notlarınızla hesaplanır. Karne notu ise iki dönemin ortalaması alınarak hesaplanır. Yani birinci dönem sonu ortalamanız 50, 2. dönem sonu ortalamanız da 50. 50+50=100 100/2=50 yani ortalamanız 50 olur. 2 döneminde dönem sonu ortalamaları toplanıp 2 ye bölünür.

1. dönem ortalamanız 1. dönem notlarınızla 2. dönem ortalamanız 2. dönem notlarınızla hesaplanır. Karne notu ise iki dönemin ortalaması alınarak hesaplanır. Yani birinci dönem sonu ortalamanız 50, 2. dönem sonu ortalamanız da 50. 50+50 = 100 100/2=50 yani ortalamanız 50 olur. 2 döneminde dönem sonu ortalamaları toplanıp 2'ye bölünür.

Hocam şimdi iki dönemin toplam ortalaması belgesi almak için yetiyor ama ikinci dönem ortalaması yetmiyor ben belge alabilir miyim?

Hocam şimdi iki dönemin toplam ortalaması belgesi almak için yetiyor ama ikinci dönem ortalaması yetmiyor ben belge alabilir miyim?
Ne belgesinden bahsediyorsun? Mezuniyet belgesi mi yoksa takdir-teşekkür mü? Liseyi bitireli bayağı oluyor ama bildiğim kadarıyla dönemlik belgeler (takdir-teşekkür) için zayıf bulunmaması gerekir. Mezuniyet belgesi falan diyorsan çok rahat alırsın.

Belge alabilmeniz için iki dönem ortalamalarınızın toplamının ortalaması hesaplanır dediğim gibi. Yani 2. döneminiz 50 altı mıdır değil midir ona bakmazlar. Genel ortalamaya bakarlar. Ama aynı zamanda baraj ders olan edebiyat ortalamanın da 50 üzeri olması lazım. Edebiyat ortalaman 50 altı olursa isterse genel ortalaman 85 olsun yine de kalırsın. 2. dönem edebiyat ve 2 dönem ortalamalarının toplam ortalaması 50 üzeri olmalı.
Yani hem 2. dönem edebiyatından geçmelisin hem de genel karne notun yani iki dönemin ortalamalarının toplamının 2 ye bölümü 50 veya üzeri olmalı.

Belge alabilmeniz için iki dönem ortalamalarınızın toplamının ortalaması hesaplanır dediğim gibi. Yani 2. döneminiz 50 altı mıdır değil midir ona bakmazlar. Genel ortalamaya bakarlar. Ama aynı zamanda baraj ders olan edebiyat ortalamanın da 50 üzeri olması lazım. Edebiyat ortalaman 50 altı olursa isterse genel ortalaman 85 olsun yine de kalırsın. 2. dönem edebiyat ve 2 dönem ortalamalarının toplam ortalaması 50 üzeri olmalı.
Yani hem 2. dönem edebiyatından geçmelisin hem de genel karne notun yani iki dönemin ortalamalarının toplamının 2'ye bölümü 50 veya üzeri olmalı.

O zaman alırım hocam sağ olun yardımlarınız için.

O zaman alırım hocam sağ olun yardımlarınız için.
Bu arada yanlış bilgilendirme olmasın. Ben sınıf geçmeyi sordunuz sandım. Siz belge sormuşsunuz. 50 ve üzeri olunca dediğim gibi sınıf geçiliyor. Belge kısmına gelirsek teşekkür almak için 70 ve üzeri olmalı dönem ortalamanız. 85 ve üzeri olursa da takdir alırsınız. Belge alırken ders ortalamasına değil toplam ortalamaya bakılır. Yani karne notunuz 70 ve üzeri ise teşekkür 85 ve üzeri ise takdir alırsınız. 70 in altında ise belge alamazsınız.

Bu arada yanlış bilgilendirme olmasın. Ben sınıf geçmeyi sordunuz sandım. Siz belge sormuşsunuz. 50 ve üzeri olunca dediğim gibi sınıf geçiliyor. Belge kısmına gelirsek teşekkür almak için 70 ve üzeri olmalı dönem ortalamanız. 85 ve üzeri olursa da takdir alırsınız. Belge alırken ders ortalamasına değil toplam ortalamaya bakılır. Yani karne notunuz 70 ve üzeri ise teşekkür 85 ve üzeri ise takdir alırsınız. 70'in altında ise belge alamazsınız.

Hocam genel ortalama halledilir çok az puan var ilk dönem takdir aldım zaten ama coğrafya engel belge almama çok zor geçerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı