Çözüldü 2. dönem not ortalaması neye göre hesaplanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İsmail Ördek

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben ilk dönem coğrafya denen neresi 88 ile geçtim şimdi 2. dönem 26 2. dönem sonu ortalama ikisinin genelini yani belge almayı engelliyor mu yoksa ayrı ayrı mı hesaplanıyor ikinci dönem ile yıl sonu ortalaması?

Çözüm
Merhabalar,
Yorumları okumadım da yanlış bilgi var mı yok mu bilemiyorum. Yorumlara bakacak pek vaktim de şu anlık yok, ben yazayım. Benim bilgimi baz alırsın, yönetmelikten alıntı yaparak konuşacağım zaten.

Arkadaşlar, ben ilk dönem coğrafya dersi ortalaması 88
Öncelikle ilk dönem ortalamanız 88, dersten yıl sonuna göre başarılı sayılabilmek için 12 puan yapmanız yetiyor ortalamayı ancak dönemlik zayıfınız olduğu için belge alamazsınız. Bir diğer başarılı sayılma yolu da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ilgili dersten ikinci dönem 70 ve üzeri ortalama yapmaktır.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

İkinci dönem 12 düşürsen bile evet yıl sonuna göre başarılı sayılırsın ancak dönemlik zayıfın olduğu için ne yazık kı belge alamıyorsun.

Teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi ile ödüllendirme
MADDE 160
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi
ile ödüllendirir.

(2) (Ek:RG-5/9/2019-30879) Birinci fıkrada sözü edilen 5 günlük devamsızlık süresi, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması yapılan okullarda özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için 10 gün olarak uygulanır.

Kısacası not ortalaması için iki dönem ortalaması baz alınır. Notları topla ve ikiye böl, basit aritmetik ortalama hesabı. Umarım aklında soru işareti kalmamıştır.

PuanDerece
85,00 - 100Pekiyi
70,00 - 84,99İyi
60,00 - 69,99Orta
50,00 - 59,99Geçer
0 - 49,99Geçmez

Bu tabloya göre de geçer not 50 puandır.
Merhabalar,
Yorumları okumadım da yanlış bilgi var mı yok mu bilemiyorum. Yorumlara bakacak pek vaktim de şu anlık yok, ben yazayım. Benim bilgimi baz alırsın, yönetmelikten alıntı yaparak konuşacağım zaten.

Arkadaşlar, ben ilk dönem coğrafya dersi ortalaması 88
Öncelikle ilk dönem ortalamanız 88, dersten yıl sonuna göre başarılı sayılabilmek için 12 puan yapmanız yetiyor ortalamayı ancak dönemlik zayıfınız olduğu için belge alamazsınız. Bir diğer başarılı sayılma yolu da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ilgili dersten ikinci dönem 70 ve üzeri ortalama yapmaktır.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

İkinci dönem 12 düşürsen bile evet yıl sonuna göre başarılı sayılırsın ancak dönemlik zayıfın olduğu için ne yazık kı belge alamıyorsun.

Teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi ile ödüllendirme
MADDE 160
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi
ile ödüllendirir.

(2) (Ek:RG-5/9/2019-30879) Birinci fıkrada sözü edilen 5 günlük devamsızlık süresi, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması yapılan okullarda özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için 10 gün olarak uygulanır.

Kısacası not ortalaması için iki dönem ortalaması baz alınır. Notları topla ve ikiye böl, basit aritmetik ortalama hesabı. Umarım aklında soru işareti kalmamıştır.

PuanDerece
85,00 - 100Pekiyi
70,00 - 84,99İyi
60,00 - 69,99Orta
50,00 - 59,99Geçer
0 - 49,99Geçmez

Çözüm
Hocam genel ortalama halledilir çok az puan var ilk dönem takdir aldım zaten ama coğrafya engel belge almama çok zor geçerim.
Hocam coğrafya ortalamanız düşük diye bu belge almanızı engellemez. Yani ben öyle biliyorum. Karne ortalamanız dediğim kriterleri taşıyorsa belge alırsınız. Yani ortalamanız 90 ama coğrafyadan kaldınız, o zaman seneye coğrafyanın sorumluluğunu verirsiniz. Bu belge almanıza engel değil. Dediğim gibi ben böyle biliyorum. Yanlış ise doğrusunu bilen yeşillendirebilir.

Merhaba,

PuanDerece
85,00 - 100Pekiyi
70,00 - 84,99İyi
60,00 - 69,99Orta
50,00 - 59,99Geçer
0 - 49,99Geçmez

Açıklayıcı oldu hocam O zaman en iyisi ikinci sınavdan en az 70 alıp hocadan biraz sözlü rica etmek.

Hocam coğrafya ortalamanız düşük diye bu belge almanızı engellemez. Yani ben öyle biliyorum. Karne ortalamanız dediğim kriterleri taşıyorsa belge alırsınız. Yani ortalamanız 90 ama coğrafyadan kaldınız, o zaman seneye coğrafyanın sorumluluğunu verirsiniz. Bu belge almanıza engel değil. Dediğim gibi ben böyle biliyorum. Yanlış ise doğrusunu bilen yeşillendirebilir.
Hocam öncelikle bahsettiğimiz belgeye göre değişir. Arkadaş hangi belgeden bahsediyor hala anlamadım. 12.sınıf öğrencisi olup da mezuniyet belgesinden mi söz ediyor yoksa genel dönem belgesi olan takdir-teşekkür mü anlamadım. Sizin dediğiniz durum mezuniyet belgesi için geçerli. Fakat takdir-teşekkür belgesi için durum farklı.

Teşekkür için bilindiği üzere genel not ortalaması dönemlik olarak 70 ve üzeri, takdir için de 85 ve üzeri olmalıdır. Ancak herhangi bir zayıf olması durumunda takdir/teşekkür belgesi alınamıyor. İsterse ortalaması 95 olsun fark etmez. Tek bir zayıf takdir-teşekkür belgesi almaya engeldir. Mezuniyet belgesi için de önceden bahsettiğiniz yıl sonu ortalamasında yalnız Türk Dili ve Edebiyatı dersi 50 ve üzeri olmalıdır.

Sınavdan ziyade ilgili dersin ortalamanı 70 düşürmen lazım. 50 düşürsen de gene de belge alırsın bu arada, yıl sonuna göre de geçmiş sayılırsın.

Onu biliyorum hocam ama 26 aldım ilk sınavdan 50 yapmak çok zor ortalamayı bir de duyduğuma göre hoca sözlüye her sınava 10 puan ekleyerek veriyor yani bir sözlük 36 girecek.
Hocam öncelikle bahsettiğimiz belgeye göre değişir. Arkadaş hangi belgeden bahsediyor hala anlamadım. 12.sınıf öğrencisi olup da mezuniyet belgesinden mi söz ediyor yoksa genel dönem belgesi olan takdir-teşekkür mü anlamadım. Sizin dediğiniz durum mezuniyet belgesi için geçerli. Fakat takdir-teşekkür belgesi için durum farklı.

Teşekkür için bilindiği üzere genel not ortalaması dönemlik olarak 70 ve üzeri, takdir için de 85 ve üzeri olmalıdır. Ancak herhangi bir zayıf olması durumunda takdir/teşekkür belgesi alınamıyor. İsterse ortalaması 95 olsun fark etmez. Tek bir zayıf takdir-teşekkür belgesi almaya engeldir. Mezuniyet belgesi için de önceden bahsettiğiniz yıl sonu ortalamasında yalnız Türk dili ve edebiyatı dersi 50 ve üzeri olmalıdır.

Takdir teşekkür hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı