Çözüldü 2 ekran kartlı laptopta oyun oynarken her ikisi de kullanılıyor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
Laptopum ile az önce Intel'in sitesinden driver taraması yaptım ve şöyle bir şey fark ettim.
Laptopumda 2 ekran kartı ya da 1 ekran kartı 1 APU işlemci var. Şimdi sorum şu ben oyun oynarken bu ekran kartlarının 2'sin de kullanıyor muyum yoksa sadece birisiyle mi oynuyorum?
Daha önce herhangi bir işlem yapmadım ve eğer tek ekran kartıyla oynuyorsam diğerini nasıl aktifleştirebilirim?
Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dahili ve harici gpu aynı anda faaliyet göstermez. Dahili olan web gezintisi, video izleme gibi zamanlarda kullanılır. Oyun yada oyun gibi yüksek grafik belleği ve işlem gücü gereken durumlarda harici gpu kullanılır.

Hangi uygulamaların hangi gpu kullanacağı otomatik belirlenir. Bu tercihleri Nvidia kontrol panelinden görebilirsiniz. Bazen oyunlarda yetersiz güçte olan Intel gpu tercih edildiği görülebiliyor. Hatta tam tersi olarak basit bir uygulama Nvidia ile açılıyor. Bu durumlarda hangisi ile çalıştırılacağını seçebilirsiniz. Örneğin, bir oyun bile olsa dahili gpu rahatlıkla çalıştırabilir ise güçten tasarruf etmek için kendiniz dahili gpu seçebilirsiniz. Öbür senaryoda, harici gpu yeterli olduğu halde bir oyunu açmaya çalıştığınızda yetersiz gpu belirtisi varsa otomatik algılama dahili gpu seçmiş demektir. Bunu yine kontrol panelinden düzeltebilirsiniz.

Aynı anda iki gpu kullanımı sadece aynı gpu olursa mevcuttur. (Nvidia için SLI, AMD için Crossfire denir.) Onda bile destekleyen oyunlarda devreye girer ve faydasını o zaman görürsünüz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
Üstteki arkadaşlara cevap olarak yazıyorum.
Aynı anda kullanır. Eğer ikinci bir monitör takılı değilse, sadece dizüstünün ekranı üzerinden görüntü alıyorsanız, oyun içinde iki GPU da (hem NVIDIA hem de iGPU) aynı anda kullanılıyor. Bunu MSI Afterburner'in ayarlarında GPU1 ve GPU2 göstergelerini açıp görebilirsiniz. Hatta IGPU'nun da kullanılması zaten ısınan dizüstü işlemciyi iyice ısıtıyor. Bazı BIOS'lardan iGPU devre dışı bırakılabilirken bazılarında bırakılamıyor. Ben çözümü monitör alıp HDMI üzerinden bağladım ve dizüstü ekranını devre dışı bıraktım. Böylelikle sadece NVIDIA'yı kullanıyor ve işlemci önceye göre daha az ısınıyor.

Ben 2 ekran kullanıyordum laptopa takıp 2. ekranda GTX 1050 takılı gözüküyordu FPS mi omu düşürür?

Ben 2 ekran kullanıyordum laptopa takıp 2. ekranda GTX 1050 takılı gözüküyordu FPS mi o mu düşürür?
İki ekran aynı anda açık olursa çok ufak bir FPS düşüklüğü yaşayabilirsiniz ama oyununuzu etkileyecek kadar değil. Tabii ben laptop ekranınızı kapatıp sadece ikinci ekranı kullanmanızı tavsiye ederim. Ben öyle kullanıyordum hatırladığım kadarıyla FPS değerlerim daha iyiydi. Ciddi şekilde CS oynadığım için FPS takıntım vardı, o yüzden kapatıyordum laptop ekranını grafik denetim masasından.

İki ekran aynı anda açık olursa çok ufak bir FPS düşüklüğü yaşayabilirsiniz ama oyununuzu etkileyecek kadar değil. Tabii ben laptop ekranınızı kapatıp sadece ikinci ekranı kullanmanızı tavsiye ederim. Ben öyle kullanıyordum hatırladığım kadarıyla FPS değerlerim daha iyiydi. Ciddi şekilde CS oynadığım için FPS takıntım vardı, o yüzden kapatıyordum laptop ekranını grafik denetim masasından.
bende aynı şekide laptopun ekranını kapatıp external monitörde kullanıyorum. Bu sayede fps lerde %15-%20 artış gözlemledim.

Geri
Yukarı