2. El Alınmaması Gereken Bilgisayar Parçaları

PSU - Anakart alınmaz. Üzerinde bozulmaya müsait bir çok devre vardır. Keza ekran kartı da öyle fakat kartın fanı, devreleri bir nevi korur. Sert ve zor bozulan parçalar; işlemci, RAM, SSD alınabilir.

2.El parçalara karşı hep önyargım olmuşdur:)
Hiç sevmem başkasının kullandığı şeyleri, bende kullanıyım.
Yeni parçaları kutusundan çıkarıp, kokusunu aldıktan sonra birleştirmenin keyfini ne verir ki, aga be:D

Bende işlemci ve Ram ikinci el almayı düşünüyorum. Ryzen 2600 ve 8GB 3200 Mhz Ram
Hocam RAM in tamiri olmaz yani bozulup tamir edilip satılmaz bozuksa bozuktur çalışıyor ise servis görmemiştir. İşlemcinin de pin hariç tamiri mümkün değildir oda bozuldu ise bozulmuştur tamiri mümkün olmaz. Birde koca karı masalı vardır işlemciyi O.C yapıp kullanmıştır yok işlemci yorulmuştur gibi. Öyle bir durum söz konusu olamaz olsa idi server işlemcileri patlardı ki aralıksız yıllarca bakıma girmeden çalışırlar.
Kaliteli markaların bir kaç yıllık PSU sunu da fiyatı makul olduğu sürece ben alırdım.
Ekran kartları biraz sıkıntılı onlarında kolay kolay GPU su yanmaz ama tüm bileşenleri kartın kendi PCB sinde bulunduğundan diğer bileşenlerin arızası kartın çalışmamasına yol açabilir. İşlemcilerin tüm ihtiyacı anakart üzerinde iken ekran kartının ihtiyaçları kendi üzerindedir. Ben biçilen fiyata göre 2. el almayı düşünebilirim.
1 TB HDD 200 civarı gene 12x GB SSD aynı fiyat aralığında 400 TL diyelim toplam 200-250 gibi bir fiyata 1-1,5 yıllık ise havada kaparım.
Tabi ki de bodoslama almam ilk önce gözle görme test etme imkanım olmalı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı