2. El Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arnold1299

Hectopat
Yer
Ankara
Üyeliğim üzerinden 1 ay geçmediği için konuyu buraya açmayı uygun gördüm. Sorum başlıkta belirttiğim gibi 2.el bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz, neleri sormalıyız? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Ürünlerin varsa faturaları garanti belgeleri istenilebilir. PC çalışır şekilde foto ve videoları çekilip Cpu-Z ve benzeri programlar açık iken ekran görüntüsü istenilebilir.İşlemci anakart RAM PSU gibi parçaların marka ve modelleri detaylıca sorulabilir. 1000 TL üstü fiyatlara alınacaksa PC yüz yüze görüşülüp gerekirse PC denenip alınmalı. Toplu halde değilde tek tek parçalar alacaksan birbiri ile uyumlu olmasına fiyat performans olarak alabileceğinin en üstünü almaya çalışabilirsin sahibinden gibi sitelerden alacaksan GeT açmasını isteyebilirsin şimdilik aklıma gelenler bunlar.
En son olarak aklına yatan bigisayar veya parçaları forumda paylaşıp şu fiyata şöyle alacam uygun mu gibisinden sorabilirsin.

Sahibinden gibi bir siteden alıyorsan 2. el ürünü GeT olmadan riskli her zaman. 1000 TL üstü alışveriş yapacan ve alacağın kişi şirket değil şahıs ise dahada tehlikeli ama güven meselesi açıkçası birazda.
Link baylaşırsan daha detaylı fikir verebiliriz.
Ayrıca ürünlerin zarar görüp görmemeside ayrı bir handikap adam ben sağlam kargoladım diyecek sen açacan bozuk çıkacak para iade etmeyecek flan elden almak daha mantıklı gibi.

Güvenli E Ticaret demek. Sahibinden üzerinden GeT ile alışveriş yaptımı paran direk adamın hesabına yatmıyo sahibinden üzerinde duruyor adam ürünü kargoluyor sana sen ürünü deniyon sağlam ve istediğin ürün ise alışverişi onaylıyon ve sistem parayı satıcıya aktarıyo veya ürün geldi baktın denedin çalışmadı bozuk vb sipariş iptal diyon paran geri sana geliyor. Kabaca sistem böyle işliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı