2.el bilgisayar alırken hangi testler yapılmalı?

Ege Han

Yoctopat
Daha fazla  
S - Param Güvende ile 3050 laptopu yaklaşık 15000'e 2. el (22 ay kullanılmış) bilgisayar alıyorum, hangi testleri yapmasını istemeliyim?

Hangi programlar ile yapabilir bunları? Ve sağlıklı olduğunu nasıl anlayabilirim bu testlerden?

Ekran kartı FurMark işlemci Prime 95 HDD /ssd Crystall.

İnternetten özelliklerine göre Max ısı degerleriyle karsilastirabilirsin.

S - Param Güvende ile 3050 laptopu yaklaşık 15000'e 2. el (22 ay kullanılmış) bilgisayar alıyorum, hangi testleri yapmasını istemeliyim?
  1. Performans testi: Bilgisayarın işlemci, RAM ve depolama gibi temel özelliklerini test etmek için performans testi yapın. Bunun için ücretsiz yazılımlar kullanabilirsiniz. Örneğin, Geekbench veya CrystalDiskMark gibi araçlar işlemci ve depolama performansı için kullanılabilir.
  2. Batarya ömrü testi: Eğer laptopunuzu pil ile kullanacaksanız batarya ömrünü test etmek önemlidir. Bunu yapmak için, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araç olan BatteryInfoView'u indirebilirsiniz. Bu araç, batarya ömrü, doluluk oranı ve şarj sağlığı hakkında bilgi sağlar.
  3. Isınma testi: Bilgisayarın ısınma durumunu kontrol etmek için stres testi yapabilirsiniz. Stres testi için, ücretsiz yazılımlar kullanabilirsiniz. Örneğin, Prime95 veya FurMark gibi araçlar, bilgisayarın işlemci ve grafik kartı gibi bileşenlerini zorlayarak ısınma durumunu kontrol eder.
  4. Ekran testi: Bilgisayarın ekranını test etmek için, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araç olan Dead Pixel Buddy'i kullanabilirsiniz. Bu araç, ekranın herhangi bir pikselinde bir ölü piksel veya parlak nokta olup olmadığını kontrol eder.
  5. Bağlantı testi: Bilgisayarın bağlantı noktalarını (USB, HDMI, Ethernet vb.) kontrol etmek için, her bir bağlantı noktasına bir cihaz bağlayabilirsiniz. Örneğin, USB bağlantı noktasına bir flash sürücü veya fare takabilirsiniz.

Hem sıfır hem işlemcisi daha iyi bana kalırsa sıfır olan leptobu tercih etmen daha mantıklı ama RAM değeri düşük gibi geldi bunlardan birini alıcaksan aldıktan sonra 8gb ram takviyesi yapman daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı