2. el Zephyrus G14 2024 alınır mı?

3 k ekrana bu ekran kartı şaka gibi. Bence oyunlarda bu bilgisayar uzun süreli verimli performans alamaz. Sisteme gereksiz yük bineceği bariz ortada bence. Hesaplamalarda +15 darboğaz var.( + -)
Özellikle gündelik işlerde kullanılabilir. Ama kesinlikle oyun bilgisayarı olarak alınmaz. Lenovo bu serisi zaten oyuna uygun değil. Özel bir iş istasyonu: Adobe, bazı grafik programları vs biçilmiş kaftan. dCi P3 %100 gibi muhteşem bir değerli bir panel var.

2011 yılından beri masaüstü bıraktım ben. Bu konuda hiç bilgim yok. Tamamen tercih meselesi. Öncelikle hangi amaç için alacaksınız? Bu en önemli soru 😀
Günümüzde artık mobil bilgisayarlar özellikle iş istasyonu ve dahi bazı Gaming laptoplar masaüstü performansına yakın sonuç veriyor. Yaşam tarzınıza bağlı seçim yapmanız gerekiyor. Seyahat sırasında ya da üniversite, iş vs laptop en iyi seçenek. Kaldı ki bence bir masaüstü PC alınacaksa en az 2 k alınmalı hatta bütçe varsa 4 k olmalı bence. Buna göre tahminen mobilde 2 k ekranı 4070 besliyor. Benim 4 k OLED panelimi 3070 bile besliyor. Aynı durum 2 k masaüstü 4070 diye düşünüyorum. Tamamen tahmin. Hazır sistemlerde buna benzer bileşim gördüm. Çoğu Gaming laptop zaten günümüzde 2K kaliteli panelle geliyor. Bir 2 k monitör tahminen zaten 17 k vardır diye düşünüyorum. Geriye kalan bütçeyle ne alınır hiç bilmiyorum.
Ülkemizde özellikle Razer ve Lenovo yine fahiş, keyfi fiyata satılıyor. Yaşadığım ülke de aynı sorun var. Bu yüzden hiç satın almadım ve kullanmadım. 60-65 k bandında 3070 Ti Razer var benim gördüğüm. 80 k üstü RTX 3080, 3080 Ti serisi var. Ürün kalite anlamında şüphesiz tepe seviye. Temel soru fiyatını hak ediyor mu? Aynı fiyata Razer'den daha kaliteli (panel hariç) MSI Vector 4080 var. Çeşitli opsiyonlar hep var. Bütçe çıkmaz, Lenovo'ya da Razer vazgeçerseniz. Size tanıdık gelmeyebilir ama şimdi araştırdım ve Türkiye de satışını gördüm önerim Gigabyte'ın Aorus serisi. Türkiye de kullanan var mı varsa garanti servis nasıl bilmiyorum hiç. Gigabyte'ın en kaliteli oyun serisi Aorus. Ben Aero serisi kullanıyorum(oyun, yazılım bazı grafik programları, render vs, hiç sorun yaşamadım. Kaç yıl oldu fan bile temizlemedim. Geçen yıl 12500H RTX 4060, 8 GB DDR5 Aorus aldım ve ekran kartı tamamen bozuk geldiği için hemen iade ettim. Bu şansa bağlı biraz.

Bu ürün belki en büyük eksiği numerik karakterler yok. Ürün yekpare alüminyum. Ekranı mükemmel. dCi P3 %100 yine. 300nit. Her türlü kurgu, 3D program, oyun anlamında iyi. Pd ve thunderbold 4 olduğu için teoride 67-80W powerbank ile şarj yapar ama kesinlikle 100W çok daha iyi olur. Soğutması çok iyi. Bu konuda zaten ödüllü. Özellikle inceleme videolarını izleyin. Belki bir Razer, ya da Lenovo kalitesinde olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat onu 1 saat kullanınca farkı anlayacaksınız.

Bu linkten dilediğiniz modelle karşılaştırma yapabilirsiniz. Özellikle MSI Pulse, Lenovo üst seviye ve Acer ile.

Merhaba, ThinkBook konusunda size katılıyorum uzun vadede oyun açısından götürmez sebebi hatika bir çözünürlüğe sahip olması. RTX40 serisi fg+DLSS ile belki bu süreci 4 5 sene götürü sonrası ya ekrandan ya da grafikten kısmaktır. Onun dışında iş için nokta atışı bir bilgisayar olduğunu düşünüyorum. Gelgelirsek masaüstüne bakıldığından evde olacağımdan masaüstü düşünmekteyim iş açısından yazılımla ilgileniyorum ama bunu masaüstündende yapabilirim ben dışarıda çalışabilen biri değilim Temmuz'da tekrar değerlendireceğim. Konuya dönersek piyasada çoğu laptopu deneyimleme şansım oldu Lenovo bana kalırsa en güzelidir. ASUS MSI bunlarda iyi tabii üst segmen laptopları örenğin TUF almamanızı öneririm ya da MSI katana serisinden gibi gibi. Razer dün inceledim bu bilgisayar harika RTX 3080 Ti 70 bin TL çok iyi kart laptop tasarım açısından da çok önde alacağım ilk laptop Razer sonra Lenovo olurdu. Asıl soru şu RTX 3080 Ti mmı yoksa o fiyata 4000 serisimi tartışılır ama testlerden görüldüğü üzeri RTX4080 laptop daha performanslı ama sadece ekran kartına bakıp hareket etmemek lazım soğutma işlemci RAM bunların uyumu önemli. MSI Vector güçlü lakin ısınma problemi olan bir donanım laptop işlemcisini ve ekran kartını tam anlamıyla soğutamıyor. Sizin önermiş olduğunun Gigabyte markası iyi deneyimleme durumum olmadı ama soğutmasının güçlü olduğunu biliyorum. Türkiye'de sistem dışımda servis açısından baktığında laptop için Monster ve Excalibur gördüğüm kadarıyla sorun yaşanmıyor illaki olan vardır ama çoğunlukla destek sağlanıyor. Lenovo ve ASUS'un iyi olmadığını çokça duydum bunu da alacak arkadaşlara belirtmiş olayım.

Merhaba. Amaç oyun oynamaksa Lenovo bu modeli tercih edilmemeli. Üst seviye genelinde bence MSI en dengeli ve ideal sayılabilir. 76, hx vs serisinde bahsettiğiniz Vector sorunları neredeyse tamamen çözüldü. Ülkemizde hala farklı versiyonu var bu yüzden tercih kullanıcıya bakar. Lenovo ROG elbette tercih edilebilir. Razer gelince. Forumda defaatle RTX 3080 Ti özelinde (uzun araştırma, yabancı kullanıcı deneyimi, çeşitli videolar sonucunda) yorumlarda bulundum. Çoğu insan 4070 hatta 4060 seviyesinde görüyor bu kartı. Sadece bir şaka gibi. 3080 Ti 105 W olduğu halde özellikle 2/4 k panelde en stabil çalışan tercih olabilir. Kullanıcılar alışmış DLSS tercih ediyor. Şahsen ben hiç buna sıcak bakmıyorum. Görüntü kalitesinden büyük oranda feragat edip 5/15/20 FPS için 4060-70 değmez diye düşünüyorum. Kaldı ki hikayeli oyunlarda 2K da zaten 60FPS+ veriyor. Her oyun DLSS destekli değil. Olsa bile berbat optimizasyon sorunları var. Kendim 3070 de hiçbir oyunda DLSS ihtiyaç duymadım. 4 k da 30-60 zaten yeterli. Aynı şekilde 3080 Ti çip seti zaten farklı ve 16VRAM gibi bir canavar var. Kanımca +10-20 FPS için 3080 Ti'den 4060-70 düşülmez. Oyun genelinde 4070'den geri kalmıyor. Farklı program ve render işin içine girince 4060/70 esamesi okunmaz. Çok fazla CUDA çekirdeği farkı ve kas gücü farkı var. Şu anda Razer kalitesinden, soğutmasından dolayı tercih edilebilir. Şimdi fiyat abartılı şekilde uçuşa geçti. İhtiyacınıza yönelik masaüstü daha iyi görünüyor. Yurt içinde iyi bir indirim, hatta yurt dışı çıkma şansınız varsa aynı fiyatlara +- güzel ROG, Aorus, Lenovo, Vector dahi satın alınabilir.

Yerinde bir örnek vermişsiniz. Masaüstü dışında alacak olsam kesinlikle Razer düşünürüm. Fiyat çok fazla doğrudur ama bu cihazları 2 3 sene için almadığımızdan uzun vadede düşününce rakiplerine kıyasla tercih edilebilir. RTX3080 Ti kas gücü ön planda olan bir kart 4000 serisi DLSS ile ayakta olan bir seri bunlar göz önğne alındığında benim tercihim 3080 Ti olurdu doğrusu.

Merhabalar. Zephyrus G14 RTX4060 lehimli 16GB yerine 32GB olsaydı FPS lerde yaklasik nekadar fark olurdu? Yada şöyle sormak istiyorum RAM FPS ile birlikte başka neyi etkiler? Bu laptopu alıp RAM den dolayı pişmanlık yaşar mıyız?

Yeni konular

Geri
Yukarı