2 farklı 3000MHz bellek 2133MHz'de çalışıyor

Komutan Logar

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemde iki farklı RAM mevcut ve bu RAM'ler X.M.P. açık halde 2133MHz olarak görünüyorlar. Ama mevcut hızları 3000MHz. RAM'leri çıkardım ve tek taktığım zamanda da 2133MHz yazdığını fark ettim. RAM modelleri XPG D10 8G 3000MHz. Diğeri ise GSKILL Ripjaws 8G 3000MHz. Performans artışı yaşadım ama bu MHz sorun olur mu? Sistemde 2 tane RAM slotu bulunmakta.

RAM.PNG

Anakart A320M S2H. Ryzen 5 1500X.

Bu değere nasıl bakacağım.

Anakartiniz Gigabyte sanirsam maksimum destekledigi MHz hızı 2133 o yuzden 3000 alamıyorsun bende de H410 m k ve i5 10400F var anakart olarak ama maalesef maksimum 2666 MHz gorebiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartiniz Gigabyte sanirsam maksimum destekledigi MHz hızı 2133 o yuzden 3000 alamıyorsun bende de H410 m k ve i5 10400F var anakart olarak ama maalesef maksimum 2666 MHz gorebiliyorum.
Anakartı alırken bakmıştım. 3000MHz desteklediği yazıyordu.

Anakartı alırken bakmıştım. 3000MHz desteklediği yazıyordu.

Hocam A320 model bir anakartin 3000MHz destekleyebileceğini sanmıyorum zaten anakartınızı belirtmişsiniz A320M S2H diye Gigabyte'ın bir kartı internette de 2133 MHz destekler yazıyor siz ona 3000MHz RAM takarsanız anakart maksimum alabileceği hızı alır sizin kartınız için 2133MHz gösteriyor.
Ama farklı yerlerden baktığımda 3200 MHz de yazıyor pek anlamadım şahsen.
@Yener K. hocam bir bakabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemesi varsa yapın. RAM'lere XMP kapalı olarak elle değer girip deneyin. Voltaj olarak da 1,35V verin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bios update için nereye bakacağım? Tam bilmiyorum.
BIOS güncellemesi varsa yapın. RAM'lere XMP kapalı olarak elle değer girip deneyin. Voltaj olarak da 1,35V verin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yardımcı olabilir. Mantığı aynı.

Geri
Yukarı