2 GB RAM'e 4 GB ekleme deneyi

İşletim sistemi
Windows 7

haznedar00

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bugün size kendi bilgisayarım üzerinde yaptığım deneyi anlatacağım.

Bilgisayarım RAM'i 2 GB idi. World Of Tanks oynarken arada bir FPS Drop yiyordum ve ping yükseliyordu. Bu böyle 2 hafta devam etti. Sonra yeni bir RAM alıp belleği yükletmeye karar verdim.

Aldığım RAM 4GB 1366Mhz Kingston markaydı. Elime ulaşır ulaşmaz Anakarta taktım. Toplamda bellek 6GB oldu. Şimdiki oyun ve bilgisayar performansımı öncesiyle kıyaslayacağım.

1- FPS drop sorunum düzeldi.
2- Genel olarak ping düştü
3- Oyunun açılış hızı değişmedi.
4- Bilgisayarın açılış hızı değişmedi.
5- Çok az Fps artışı oldu.
6- Genel olarak bilgisayardaki donma/kasma düzeldi.

Evet arkadaşlar, şimdilik gözlemlerim bunlar. Başka bir değişiklik görürsem konuyu güncellerim. İyi forumlar.

İnanmayanlar için foto yükledim.
IMG_20211203_163756.jpg

Son düzenleme:
Ping düşmez. Olayla hiç alakası yok. Kasma sorunları gider, arkada daha çok uygulama açabilme sorunları gider. Ping sorunu muhtemelen bellek çok dolduğunda olan sistemin yanıt verememesiyle alakalı sorundu.

Deneyinizin sonucu beklendiği gibi çıkmış çünkü RAMleriniz flex denilen bir modda çalışır; yani 2+2 GB çift kanal, 2 tek kanal GB. Çift kanalın avantajlarıyla performans sorunlarınız ortadan kalkmış.

Soran arkadaşlara da ping ile RAM arasındaki bağlantıyı söyleyeyim; bazı oyunlarda, sistem darboğaza düşerse paket alışverişinde sıkıntı yaşanabiliyor, bu da ping yükselmesine sebep oluyor. Oyunun online sisteminin nasıl çalıştığına bağlı bir durum, her oyunda göremezsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bugün size kendi bilgisayarım üzerinde yaptığım deneyi anlatacağım.

Bilgisayarım RAM'i 2 GB idi. World of Tanks oynarken arada bir FPS düşmesi yiyordum ve ping yükseliyordu. Bu böyle 2 hafta devam etti. Sonra yeni bir RAM alıp belleği yükletmeye karar verdim.

Aldığım RAM 4 GB 1366MHz Kingston markaydı. Elime ulaşır ulaşmaz Anakarta taktım. Toplamda bellek 6 GB oldu. Şimdiki oyun ve bilgisayar performansımı öncesiyle kıyaslayacağım.

1- FPS düşmesi sorunum düzeldi.
2- Genel olarak ping düştü
3- Oyunun açılış hızı değişmedi.
4- bilgisayarın açılış hızı değişmedi.
5- Çok az FPS artışı oldu.
6- Genel olarak bilgisayardaki donma/kasma düzeldi.

Evet arkadaşlar, şimdilik gözlemlerim bunlar. Başka bir değişiklik görürsem konuyu güncellerim. İyi forumlar.

Eğer ping düşüyorsa hemen 128 GB RAM yapayim bilgisayarımı.

Deneyinizin sonucu beklendiği gibi çıkmış çünkü ramleriniz Flex denilen bir modda çalışır; yani 2+2 GB çift kanal, 2 tek kanal GB. Çift kanalın avantajlarıyla performans sorunlarınız ortadan kalkmış.

Soran arkadaşlara da ping ile RAM arasındaki bağlantıyı söyleyeyim; bazı oyunlar sistemi darboğaza sokarsa paket alışverişinde sıkıntı yaşanabiliyor, bu da ping yükselmesine sebep oluyor. Oyunun Online sisteminin nasıl çalıştığına bağlı bir durum, her oyunda göremezsiniz.

Aslında şöyle bir şey olabilir Warzone gibi oyunlarda RAM yetmediğinde haritanınn bazı kısımlarını ve oyuncuları internet üzerinden oluşturuyor diye biliyorum (Ayarlarda bi seçenek) doğruysa Warzone gibi bir oyunda düşük RAM de yüksek pinge sebep olabilir galiba.

Ping düşmez. Olayla hiç alakası yok. Kasma sorunları gider, arkada daha çok uygulama açabilme sorunları gider. Ping sorunu muhtemelen bellek çok dolduğunda olan sistemin yanıt verememesiyle alakalı sorundu.
ping 150 civarıydı 70'e kadar düştü. inanıp inanmamak size kalmış.
Deneyinizin sonucu beklendiği gibi çıkmış çünkü RAMleriniz flex denilen bir modda çalışır; yani 2+2 GB çift kanal, 2 tek kanal GB. Çift kanalın avantajlarıyla performans sorunlarınız ortadan kalkmış.

Soran arkadaşlara da ping ile RAM arasındaki bağlantıyı söyleyeyim; bazı oyunlarda, sistem darboğaza düşerse paket alışverişinde sıkıntı yaşanabiliyor, bu da ping yükselmesine sebep oluyor. Oyunun online sisteminin nasıl çalıştığına bağlı bir durum, her oyunda göremezsiniz.

haklısınız hocam büyük ihtimal sorun bundan kaynaklanıyordu.
Ping ile RAM'in bağlantısını sağlamak için ekstra çaba sarfettiniz mi?
Anlamadım. Ne alaka?
Eğer ping düşüyorsa hemen 128 GB RAM yapayim bilgisayarımı.
Yap hocam tutan yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı