2 girişli ARGB fan anakartta nereye takılır?

Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rayzen 5
Meslek
Market Personeli
Üst tarafa takmak için 2 adet egzoz fanı sipariş ettim. Ürünler elime farklı bir ambalajlamayla geldi.
Sıfır aldığım bir ürünün içinden 2 adet fan için dörder tane toplamda 8 olmak üzere vida çıkmaması beni şaşırttı.
Gönderen segment bilgisayarla iletişime geçtiğimde üründen neden vida çıkmadığını sorduğumda bana verdikleri cevap beni güldürdü.
Tamam ürünler çok güzel çok temiz sitemim sadece vida olmamasına.
Neymiş efendim yedek parçası sipariş etmişim bunlardan da vida çıkmıyormuş, komik.

Her neyse görselde gördüğünüz gibi fanları kontrol eden mini anakart doldu ve 1 adet fanın girişlerini anakartta bir yere takmam gerektiğini anladım, fakat nereye takmam gerektiğini bilmediğimden sizden destek istiyorum.
Anakart modelim A320-A Pro Max.

Dosya Ekleri

• IMG_20221027_122617.jpg
    IMG_20221027_122617.jpg
    237 KB · Görüntüleme: 138
  • IMG_20221027_122559.jpg
    IMG_20221027_122559.jpg
    144,2 KB · Görüntüleme: 138
  • IMG_20221027_122555.jpg
    IMG_20221027_122555.jpg
    145,2 KB · Görüntüleme: 124
Son düzenleyen: Moderatör:
Kontrolcüde üstte ki girişler ARGB altta ki girişler fanların dönmesi için. Fanlar için fan çoklayıcı almanız lazım dün bende buna benzer bi konu açmıştım @Yener K. sağ olsun bana şunu önerdi aldım bugün kargolanır yarın elimde olur.
Alfais 5025 Fan Çoklayıcı Y PWM 4 pin Splitter Çoklayıcı Switch Kablosu : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Bu durumda bahsi geçen çoğaltıcı kablo anakartamı yoksa çoğaltıcıya mı giriyor?
Ya aslında bahsettiğiniz kabloyu hatırlar gibiyim o kabloyu ben sanırım çöpe attım ne olduğunu anlamadığımdan.

@Yener K. ARGB 2 girişli fan için hangi kabloyu almam gerektiğini düşünüyorsunuz?
Fan girişleri görseldeki gibi;
IMG_20221027_131349.jpg

Son düzenleme:
Fan için anakarttaki SYS fan girişini kullanabilirsiniz. ARGB içinse maalesef anakartta header yok. ARGB içinse linkteki gibi kablo alabilirsiniz.

Fan çoklayıcıya takacağım sanırım ama yine eksik var bendeki fan güç ve ARGB girişi var sizin önerdiğiniz kabloda sadece tek giriş var 🤔 kafam karıştı fan çoklayıcıya takılacak bir şey lazım bana.

Zaten attığım kabloyu kontrolcüye takın. Çıkışına ise 2 adet ARGB fan kablosu takabilirsiniz.

Fan slotları 4 pin 12v RGB ve 3 pin 5v ARGB olarak ayrılıyor. Eğer anakartınızda 3 pin giriş yoksa, fanı anakarta bağlayamıyorsunuz. Bu fanları bağlamak için RGB 12v 4 pin'den ARGB 5v 3 pin'e dönüştüren bir cihaza ihtiyacınız var. Şunun gibi

Elimde bu üründen bir adet var, aynı sorunu bir ay önce kadar yaşadığım için satın almıştım.

Fan slotları 4 pin 12v RGB ve 3 pin 5v ARGB olarak ayrılıyor. Eğer anakartınızda 3 pin giriş yoksa, fanı anakarta bağlayamıyorsunuz. Bu fanları bağlamak için RGB 12v 4 pin'den ARGB 5v 3 pin'e dönüştüren bir cihaza ihtiyacınız var. Şunun gibi

Elimde bu üründen bir adet var, aynı sorunu bir ay önce kadar yaşadığım için satın almıştım.
Hayır bakın anlamıyorsunuz benim fan çoklayıcı mini kartta yer kalmadı ama kart üzerinde ismini bilmediğim bir giriş ile 2 giriş çıkartılıyor.

En mantıklısı benim attığım kablo gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı