2 haftalık Linux Mint deneyimi

Çiko-Han

Kilopat
Daha fazla  
Ağustos'un beşinden beri Linux Mint kullanıyorum 2 hafta deneyimlemek istedim ancak bir hatayla karşılaştım ve 13. günde patladım. Sağ alttaki panelde ses çubuğu kayboldu düzeltmeyi denerken paneli tamamen kaldırdım ve ekleyemedim. Hem kod ile hem de sistem ayarları panel yerinden paneli ekleyemedim. Yine yarım saat araştırdıktan sonra belki reset atarsam düzelir dedim ve sistem geri açıldığında sanırım bazı kayıtlı ayarlar sıfırlandı ve tarayıcıdaki şifrelerden masaüstüne kadar birçok sonradan değiştirdiğim ayar gitti. Adamlar gitmiş ayarlara panel diye bir bölüm koymuşlar ancak ekle dediğinizde hiçbir şey olmuyor ve bu bahaneyle Linux'tan kurtuluyorum. Aşağıda karşılaştığım sorunlardan bana farklı gelen şeylerden bahsettim kısaca şunu söyleyeyim en kullanıcı dostu olarak bilinen Linux dağıtımı Mint'te bunları yaşadım, en düzgün bilinen desteği olan dağıtımlardan birisi Mint. Kesinlikle kişisel kullanımda Windows'un karşısında durabilecek bir işletim sistemi değil 2023 yılında saçma sapan sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Bundan önce Linux'a sıcak bakan biri olarak bunu söylemek zor ancak uzun vadeli ilk kullanımım ve Linux maalesef bir alternatif değil kanser.

Başlat menüsünde uygulamaya sağ tıklayıp dosya konumunda aç özelliği Linux'ta yok.

Windows'ta olan Denetim Masası gibi kurulu programları listeyebileceğiniz bir aracı yok.

Kurulu gelen ekran klavyesi ekranın yarısını kaplıyor ve kullanışsız.

Disk doluluk oranına bakmak için her seferinde disk kullanımı uygulamasını açmak zorundasınız basit bir özelliği dosyaları açtığınız kısma eklememişler.

Ses düzeyi sabit artmıyor (ilk %30'luk kısım %10 gibi ses veriyor).

Chrome/Firefox/Opera da fare orta tuşu ile web sayfalarında gezemiyorsunuz. Opera bazı videoları oynatamıyor bu yüzden Chrome'a geçmek zorunda kaldım.

Basit bir LoL için 2 gün uğraşıyorsunuz rehberlerdeki her şeyi birebir yapmanıza rağmen sizde çalışmıyor Lutris ile oyunu indirdim ama başlatamadım.
Bottles ile ise tam sıkıntısız kurdum derken LoL istemcisinin inanılmaz kastığını fark ettim maç bittiğinde ise tamamen donuyor.

AMD ekran kartı için driver kurduğunuzda Windows'ta ki gibi arayüzü olan bir program yok hatta direk grafik arayüzü yok.

Ses barında fare tekerleğiyle hassas ayar yapamıyorsunuz direk 5-5 artıyor.

Text dosyalarında save aldığınızda dosyanın oluşturulma tarihi save aldığınız tarihe değişiyor ilk tarihi kaybediyorsunuz.

Sistem üzerinde bir uygulama çalışmasada 12 saatin üzerinde sistem açık kaldığında sistem kullanılamayacak şekilde kasıyor sistem hiç stabil değil. Kasan.
Şeylerde soldaki menü, sağ alttaki çubuktaki uygulamalar, dosya sistemi gibi sistem uygulamaları.

Daha önce Mint'i kullanırken gerek ISO'nun yaklaşık 1 GB olması gerek RAM kullanımının 300 400 MB'larda gezmesi yüzünden çok sevmiştim şu an ise ISO'da büyük RAM kullanımıda fazla.

CS:GO gibi çoğunluğun oynadığı oyunlarda OpenGL is not responding hatasıyla karşılaşıyorum. Bu kadar oynanan bir oyunda hata almak üzücü.

Eğer hem kulaklık hem hoparlör kullanıyorsanız ve sesi kullanmadığınız aygıttan almak istiyorsanız kullandığınız aygıtın jakını sökmeniz gerekiyor.
Yazılımdan değiştirsenizde ses maalesef gelmiyor.

Windows'ta bildiğiniz bir programla 30 saniye sürecek bir işi Linux ile yapmaya kalktığınızda ağlatıyor önce alternatifini arıyorsunuz.
Sonra grafik arayüzüde varsa indiriyorsunuz. İndirirken sizi ya GitHub sayfalarına atıyor ya da terminalden 3-5 satır kod giriyorsunuz.
Eğer GitHub'tan bir şey nasıl indirilir bilmiyorsanız önce gidip onu öğreniceksiniz indirdiğinizde tabii tek bir exe dosyası gibi bir şey yok.
Basit saçma sapan programları kurmak için rehbere ihtiyaç duyuyorsunuz. Rehberlerde hata vermeyen kod sizde hata veriyor onu araştırırken.
Bir bakmışsınız yarım saat geçmiş ve hala kuramamışsınız. Örneğin VMware'i kendi sitesinden Linux için indirebiliyorsunuz fakat kurmak için.
Önce internetten bundle dosyası nasıl kurulur onu araştırmanız sonra terminale girip NASA'yı hacklemeniz gerekiyor.

Windows kurmak için basit bir ISO'yu dahi yazdırırken 1 saat araştırma yapıyorsunuz videolarda girilen komutlar sizde hata veriyorsa bittiniz. Linux.
Mint'te kurulu olan ISO yazdırıcı Windows ISO'larını yazdırmıyor Windows ISO'sunu seçtiğinizde hata veriyor disk yöneticisinde ise yazdırdığı ISO bazı bilgisayarda boot.
Edilemiyor. Bottles gibi bir uygulamayla Rufus'u açayım en azından o şekilde halledeyim diyorsunuz yok yine olmuyor çünkü bottles ile açtığınızda flash.
Belleğinizi görmüyor en son lanet olsun deyip sanal makineye Windows kurdum ve bunu Windows'ta 30 saniye sürecek bir iş için yaptım. Kurmak istediğiniz neredeyse tüm programlarda bunun benzeri hataları yaşıyorsunuz.

Yazılım yöneticisinden kurduğunuz bazı programları başlatamıyorsunuz artık programla mı alakalı yazılım yöneticisiyle mi onu bilmiyorum.
Sistem 12 saatten fazladır açıksa yazılım yöneticisin açılması 10 saniyeyi buluyor sözde M.2 SSD var. Her şeye şifre istiyor Windows gibi keşke evete tıklasak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux'u patlata patlata, GRUB rescue ekranıyla cebelleşe cebelleşe, masaüstünü yok ede ede, araştıra araştıra, kurcalaya kurcalaya, okuya okuya öğrenebilirsiniz. En ufak sorunda hemen vazgeçecekseniz Linux size göre değildir zaten.

Ki Windows'u çok övüyorsunuz ya eski bir Windows sürümünü kurun Windows 7 gibi o zaman dua edersiniz.

Dün Windows 7 Home Basic'te .NET Framework 4 yükleyene kadar 20yıl yaşlandım ve yükleyemedim yüklerken 10defa mavi ekran yedim en sonunda saldım . Windows 7 Ultimate denedim ve bu sefer başarıya ulaştım.

Ama başarıya ulaşmam Windows sürümünü değiştirmem değildi, vazgeçmememdi.

Eğer Mint'te vazgeçmeyip devam etseydiniz hem başarırdınız hem de öğrenirdiniz.

3-4 ay Linux Mint Cinnamon kullandım. Dediğiniz sorunların birini bile yaşamadım. Şu anda da güncellemeleri en hızlı alan dağıtımlardan biri olan Arch Linux tabanlı EndeavourOS kullanıyorum. Teorik olarak bu dağıtımın rolling-release olması nedeniyle stabilitesinin düşük olması lazım 1 yıldır Arch ve Arch tabanlı dağıtımlar kullanan birisiyim. KDE masaüstü ortamı hariç hiçbir sistem problemi yaşamadım ki KDE ile yaşadığım sorunlar da KDE'nin proble miydi? GNOME geçtim ne arayüz ne de sistem anlamında herhangi bir problemle karşılaşmadım. Eksik bir kurulum yapmışsınız büyük ihtimalle. Keşke konu açsaydınız.

Ek olarak Linux'a zaten yanlış bir beklentiyle geçmişsiniz. Linux Mint kernelinden felsefesine Windows'tan ayrı bir işletim sistemi. Windows'ta 30Sn'de yaptığınız işi tabii ki 3-4Dk'da yapacaksınız çünkü farklı yöntemler mevcut. Ben şu anda Windows'ta edinebildiğim sistem bilgilerinin fazlasını Windows'tan daha hızlı bir şekilde elde edebiliyorum çünkü alıştım. Alışmak için zaman tanımayıp her eylemde Windows-like bir deneyim bekleyerek macOS bile geçemezsiniz.

3-4 ay Linux Mint Cinnamon kullandım. Dediğiniz sorunların birini bile yaşamadım. Şu anda da güncellemeleri en hızlı alan dağıtımlardan biri olan Arch Linux tabanlı EndeavourOS kullanıyorum. Teorik olarak bu dağıtımın rolling-release olması nedeniyle stabilitseinin düşük olması lazım 1 yıldır Arch ve Arch tabanlı dağıtımlar kullanan birisiyim. KDE masaüstü ortamı hariç hiçbir sistem problemi yaşamadım ki KDE ile yaşadığım sorunlar da KDE'nin proble miydi? GNOME geçtim ne arayüz ne de sistem anlamında herhangi bir problemle karşılaşmadım. Eksik bir kurulum yapmışsınız büyük ihtimalle. Keşke konu açsaydınız.

Ek olarak Linux'a zaten yanlış bir beklentiyle geçmişsiniz. Linux Mint kernelinden felsefesine Windows'tan ayrı bir işletim sistemi. Windows'ta 30Sn'de yaptığınız işi tabii ki 3-4Dk'da yapacaksınız çünkü farklı yöntemler mevcut. Ben şu anda Windows'ta edinebildiğim sistem bilgilerinin fazlasını Windows'tan daha hızlı bir şekilde elde edebiliyorum çünkü alıştım. Alışmak için zaman tanımayıp her eylemde Windows-like bir deneyim bekleyerek macOS bile geçemezsiniz.
İşletim sistemini nasıl eksik kurabilirim zaten kurarken neredeyse bir şey istemiyor. Mint'i seçme sebebimde başlangıçta daha rahat bir kullanım sağlayacağını düşünmemdi yanılmışım. Yukarıda o kadar neden saydım.

Linux'u patlata patlata, GRUB rescue ekranıyla cebelleşe cebelleşe, masaüstünü yok ede ede, araştıra araştıra, kurcalaya kurcalaya, okuya okuya öğrenebilirsiniz. En ufak sorunda hemen vazgeçecekseniz Linux size göre değildir zaten.

Ki Windows'u çok övüyorsunuz ya eski bir Windows sürümünü kurun Windows 7 gibi o zaman dua edersiniz.

Dün Windows 7 Home Basic'te .NET Framework 4 yükleyene kadar 20yıl yaşlandım ve yükleyemedim yüklerken 10defa mavi ekran yedim en sonunda saldım . Windows 7 Ultimate denedim ve bu sefer başarıya ulaştım.

Ama başarıya ulaşmam Windows sürümünü değiştirmem değildi, vazgeçmememdi.

Eğer Mint'te vazgeçmeyip devam etseydiniz hem başarırdınız hem de öğrenirdiniz.
Sadece Windows'ta olan bazı özelliklerin olmamasından yakındım. Kapalı kaynak kodlu arkada bin türlü gereksiz servisin çalıştığı çok fazla ram tüketen her şeye karışan Windows'u bende sevmiyorum. 2 haftadır bu kadar fazla sorunu bu kadar basit şeylerde yaşamam normal değil. Kaç saat bu saçma hatalarla uğraştım bunun neresi " en ufak sorunda vazgeçmek " oluyor.

İşletim sistemini nasıl eksik kurabilirim zaten kurarken neredeyse bir şey istemiyor. Mint'i seçme sebebimde başlangıçta daha rahat bir kullanım sağlayacağını düşünmemdi yanılmışım. Yukarıda o kadar neden saydım.

Sadece Windows'ta olan bazı özelliklerin olmamasından yakındım. Kapalı kaynak kodlu arkada bin türlü gereksiz servisin çalıştığı çok fazla RAM tüketen her şeye karışan Windows'u bende sevmiyorum. 2 haftadır bu kadar fazla sorunu bu kadar basit şeylerde yaşamam normal değil. Kaç saat bu saçma hatalarla uğraştım bunun neresi " en ufak sorunda vazgeçmek " oluyor.

Dediğiniz sorunları sağlıklı bir kurulumda yaşama ihtimaliniz çok düşük. Ya kurulumda ya da kurulumdan sonra hata yaptınız ve sistemi bozdunuz. Konu falan açsaydınız hallederdik.

Sadece Windows'ta olan bazı özelliklerin olmamasından yakındım. Kapalı kaynak kodlu arkada bin türlü gereksiz servisin çalıştığı çok fazla RAM tüketen her şeye karışan Windows'u bende sevmiyorum. 2 haftadır bu kadar fazla sorunu bu kadar basit şeylerde yaşamam normal değil. Kaç saat bu saçma hatalarla uğraştım bunun neresi " en ufak sorunda vazgeçmek " oluyor.

Hocam, ben de Kali Linux'ta root hesabındaydım yanlış bir kod yazdım ve tüm masaüstü gitmişti ben de format atıp baştan başladım.

Türkçe Linux dersleri yazarsanız GitHub'da çok güzel bir tutorial var.

Oradan Debian tabanlı Linux dağıtımlarını kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Linux kullanırken hata yapabilirsiniz ama Linux'ta hataları Windows'a kıyasla daha kolay halledebilirsiniz de.

Bir hata alırsanız konu açın GNU/Linux kategorisini takip ediyorum.

Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Linux Mint kullanıyorum, ben karıştırmazsam kolay kolay karın ağrısı yapmaz. Senin elin dek durmadığı için bozmuşsun. Çözümü buldukça sıkılmışsın. İlk haftalarda sakin kalmak lazım. Kurcalamaya 1 ay sonra falan başlamalısın. Sıcağı sıcağına bunu yapmak seni soğutmuş. Ben Cinnamon ile başladım, şu an XFCE kurulu. Üzerine de SDDM kullanıyorum.

Bu da sistemden görüntü;
img_ 18-Ağu-2023-16-55-42-Cuma.png

Linux Mint kullanıyorum, ben karıştırmazsam kolay kolay karın ağrısı yapmaz. Senin elin dek durmadığı için bozmuşsun. Çözümü buldukça sıkılmışsın. İlk haftalarda sakin kalmak lazım. Kurcalamaya 1 ay sonra falan başlamalısın. Sıcağı sıcağına bunu yapmak seni soğutmuş. Ben cinnamon ile başladım, şu an Xfce kurulu. Üzerine de SSD'm kullanıyorum.

Bu da sistemden görüntü;
Eki Görüntüle 1907846

Ben de cinnamon ile başlamıştım sonra daha hafif olduğu için Xfce'ye geçtim.

Nedense yüklediğim bir programı sağ tık masaüstüne ekle demek yerine ona özel betik dosyası yazınca daha iyi hissediyorum :D

Linux Mint kullanıyorum, ben karıştırmazsam kolay kolay karın ağrısı yapmaz. Senin elin dek durmadığı için bozmuşsun. Çözümü buldukça sıkılmışsın. İlk haftalarda sakin kalmak lazım. Kurcalamaya 1 ay sonra falan başlamalısın. Sıcağı sıcağına bunu yapmak seni soğutmuş. Ben Cinnamon ile başladım, şu an XFCE kurulu. Üzerine de SDDM kullanıyorum.

Bu da sistemden görüntü;
Eki Görüntüle 1907846
Galiba yazdıklarımı okumadın sadece 2 oyun kurayım dedim ve o kadar uğraşa rağmen sıkıntısız çalışmadılar keşke çözüm bulabilmiş olsaydım. Ses çubuğu kendisi gitti bu kadar basit bir şeyi sağ tık ile ekleyememek ayrı bir olay zaten. Elin pek durmuyor ondan sorun yaşamışsın demişsinde işletim sistemini sadece tarayıcı açmak için mi kullanacağım iso yazdırmak , vmware ve 2 oyun kurmak 2 haftada tek denediklerim bunlar.

Galiba yazdıklarımı okumadın sadece 2 oyun kurayım dedim ve o kadar uğraşa rağmen sıkıntısız çalışmadılar keşke çözüm bulabilmiş olsaydım. Ses çubuğu kendisi gitti bu kadar basit bir şeyi sağ tık ile ekleyememek ayrı bir olay zaten. Elin pek durmuyor ondan sorun yaşamışsın demişsinde işletim sistemini sadece tarayıcı açmak için mi kullanacağım ISO yazdırmak, VMware ve 2 oyun kurmak 2 haftada tek denediklerim bunlar.

VirtualBox Mint'te daha iyi oluyor, ayrıca Ventoy kullanın hem Linux desteği var hem de birden fazla ISO kullanabilirsiniz.

Panale sağ tıklayıp panel tercihlerinden sesi ekleyebilirdiniz fakat ismi ses olmayabiliyor.

Oyunu büyük ihtimalle Wine ile denediniz Wine'nin desteklediği oyunların bir listesi vardı sanırım.

Wine olmadıysa playonlinux deneyebilirsiniz.

Linux'un bir diğer güzel tarafı da bir program çalışmazsa bir sürü alternatifi var, sadece araştırmalısınız derin bir şekilde.

Geri
Yukarı