2. kez mezuna kalmak ve askerlik

Merhaba,

2021 yılında mezun oldum, 2. kez mezuna kalacağım, yani YKS'ye 2023 yılında gireceğim.

e-Devlet'den "askerlik durum belgesi" çıkarttım ve şu yazıyor:

"Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31/12/2022 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur."

28 Ocak 2003 doğumluyum. Sınav da haziran gibi desek, yukarıda yazan tarihten itibaren 6 ay askere gitmemem lazım ki sınava girebileyim, sonra da üniversite tercihi yapacağım.

Umarım tam niyetimi anlatabilmişimdir. Sizlere sorum, nasıl bir yol izlemem gerekli? Askerliği tecil ettirmek için ne yapmak lazım? Bu sene içinde mi yapmalıyım yoksa yukarıda yazan 31/12/2022 tarihinden sonra mı? İnternetten mi yoksa askerlik şubesine giderek mi?

Son olarak, devlet lisesi mezunuyum (meslek veya teknik değil), açıktan başka okul vb. de okumuyorum, sadece öbür seneki YKS'ye çalışacağım. Ve şimdiye kadar eve herhangi bir yoklama kağıdı gelmedi.

Zaman ayırıp cevaplayanlara şimdiden çok teşekkürler.
30 ocak 2003 te doğdum ve ben de 2. kez mezuna bırakıyorum nerdeyse aynıyız askerlik olayını bu yazıda gördüm şuan acayip panikteyim ailemin haberi yok mezun kararım dan ben Türkiye sıralaması için mezuna kalmayı düşünüyordum askerlik olayı nasıl olacak şimdi

30 ocak 2003 te doğdum ve ben de 2. kez mezuna bırakıyorum nerdeyse aynıyız askerlik olayını bu yazıda gördüm şuan acayip panikteyim ailemin haberi yok mezun kararım dan ben Türkiye sıralaması için mezuna kalmayı düşünüyordum askerlik olayı nasıl olacak şimdi
Hocam yeni gördüm mesajınızı, panik yapmayın, özel mesaj yoluyla anlatayım, nereden mesajlaşabiliriz? Bu arada sınavdan önceki gece yazıyorum şansa bak, umarım istediğiniz gibi geçer sınav, ben bu sene girmiyorum, müsait olunca bana ulaşın hocam, iyi geceler. :)

Hocam yeni gördüm mesajınızı, panik yapmayın, özel mesaj yoluyla anlatayım, nereden mesajlaşabiliriz? Bu arada sınavdan önceki gece yazıyorum şansa bak, umarım istediğiniz gibi geçer sınav, ben bu sene girmiyorum, müsait olunca bana ulaşın hocam, iyi geceler. :)
emirbhp instagram hesabım var ordan ulaşabilirsin. şuan sınava giderken yazıyorum. d

Bilgiyi buradan paylaşsanız daha iyi olur. Diğer türlü yasak diye biliyorum.

Bilgiyi buradan paylaşsanız daha iyi olur. Diğer türlü yasak diye biliyorum.
Tamamdır, birazdan yazayım detaylıca.

1. Adım: e-Devlet hesabına giriş yap.
2. Adım: Arama yerine "Askerlik Erteleme Başvurusu" yazıp çıkana tıklayın. (Yanında parantez içinde "Milli Savunma Bakanlığı" yazıyor.
3. Adım: Kaba tabirle next next yapın. Okudum, anladım, kabul ediyorum kutucuklarını işaretleyin, otomatik oluyor zaten.
4. Adım: Bekleyin. 3-15 gün içinde başvurunuz değerlendirilecek gibi bir şey yazacak ama birkaç gün sonra olmuş oluyor.

Son düzenleme:
Tamamdır, birazdan yazayım detaylıca.

1. Adım: e-Devlet hesabına giriş yap.
2. Adım: Arama yerine "Askerlik Erteleme Başvurusu" yazıp çıkana tıklayın. (Yanında parantez içinde "Milli Savunma Bakanlığı" yazıyor.
3. Adım: Kaba tabirle next next yapın. Okudum, anladım, kabul ediyorum kutucuklarını işaretleyin, otomatik oluyor zaten.
4. Adım: Bekleyin. 3-15 gün içinde başvurunuz değerlendirilecek gibi bir şey yazacak ama birkaç gün sonra olmuş oluyor.
hocam ben girdiğimde işareti tikleyip ileri diyince MSB kayıtlarına göre öğrenim bilginiz bulunmamaktadır. Öğrenim belgeniz ile birlikte en yakın Askerlik Şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. dedi gidip yaparsam hallolur sanırım ama yakınımdkai şubeye gitsem olur değil mi çünkü kimliğimde eskişehirin biraz uzağındaki ilçe geçiyor seyitgazi diye ama odunpazarindaki bana yakın olan farklı bi yere gitsek olur mu

hocam ben girdiğimde işareti tikleyip ileri diyince MSB kayıtlarına göre öğrenim bilginiz bulunmamaktadır. Öğrenim belgeniz ile birlikte en yakın Askerlik Şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. dedi gidip yaparsam hallolur sanırım ama yakınımdkai şubeye gitsem olur değil mi çünkü kimliğimde eskişehirin biraz uzağındaki ilçe geçiyor seyitgazi diye ama odunpazarindaki bana yakın olan farklı bi yere gitsek olur mu
aynen ben de bunu yaşadım merak ediyorum

Reis ben de merak ediyordum konuyu, şimdi ben 2021 yılında mezun oldum liseden ama işletme bölümü için 2. mezunuma kalıcam e devlette 31.12.2022 ye kadar ilişkisi yoktur yazıyor ben askerlik şubesine giittiğimde kaç yılına veya kaç yaşıma kadar erteleyecekler biliyorsan bilgilendirir misin?

Geri
Yukarı