2 modemi birbirine bağlama

321872

Centipat
Merhabalar, elimde "VMG3312-B10b" modemi var, yeni bir modem alacağım (1).
Yeni aldığım modem ana, eski modemimi ara modem olarak kullanmak istiyorum yalnız birkaç sorum olacak.
2 katlı bir binada oturuyorum iki modemi birbirine bağladığım zaman aynı isim ve şifre koyacağım, yalnız şöyle bir sıkıntı var.
Bir modemden diğer modeme doğru gittiğim zaman hiçbir şekilde sinyal veya hız kaybım olacak mı?

(1) ZTE H298A HGW > Cihazlar > Türk Telekom

Son düzenleyen: Moderatör:
2 modemi birbirine kablolu ve kablosuz olarak bağladım. Kablosuz pek verim vermiyor. Ama kablolu bağlantıyla gayet iyi bir verim aldım. Konuyla alakalı olarak, DHCP sunucusunu devre dışı bırakıp modem ana ip adresinin diğer modemle çakışmaması için 192.168.1.2 yapıp ikinci modeminizde de internet elde edebilirsiniz. Detaylı anlatım :
Mesh sistemi olmazsa otomatik olarak sizi diğer routera aktarmaz. Bu yüzden mesafeden kaynaklı sinyal veya hız düşüşü olabilir.
Mesh özelliği olmadan da wan ayarlarını köprüleme moduna alarak ve aynı kanaldan wifi yayını yaptırtarak kablosuz köprülemek mümkün. Fakat ben pek verimli bulmadım. İki modem arası ethernet çekerek kablolu köprüledim. her iki modemde de wifiden internete bağlanabiliyorum

Ben şu an evimde ana modemimden diğer modemime 15m bir CAT5 kablo bağlatı ile evin her yerine Wi-Fi sinyalini verebiliyorum. Bildiğim kadarı ile kablosuz yapmaya çalışırsan dağıtıcı olarak kullanacağın aldığı kadar sinyali dağıtır. Temizi iki cihazı birbirine fiziksel olarak bağlaman.

Ben şu an evimde ana modemimden diğer modemime 15m bir CAT5 kablo bağlatı ile evin her yerine Wi-Fi sinyalini verebiliyorum. Bildiğim kadarı ile kablosuz yapmaya çalışırsan dağıtıcı olarak kullanacağın aldığı kadar sinyali dağıtır. Temizi iki cihazı birbirine fiziksel olarak bağlaman.
Aynen öyle. 70 mbps internetim var. Lakin wifi üzerinden 30 mbps paylaşıyor. İki modem arası mesafe arttıkça hızı da düşürüyor. Derken internet hızı ikinci modemin wifisinde baya bi sıkıntılı hale geliyor. ama fiziksel bağlantıyla tam hızı ikinci modeme aktarıyor.

Kablosuz yapmak istemiyorum.

Sorularımı cevapladığınız için teşekkürler.

Konu hortlayacak fakat 2 modem birbirine bağlantı bana gerekiyor.

Modemden uzak olduğum için Wi-Fi sürekli kopmalar oluyor. Odaya gelen kablo ile bilgisayara bağlanıyorum. Gelen bu kabloya eski modemi takıp oradan 1-2 metrelik Ethernet kablosu ile bilgisayarı ve Wi-Fi cihazlarımı kullanabilir miyim?

Konu hortlayacak fakat 2 modem birbirine bağlantı bana gerekiyor.

Modemden uzak olduğum için Wi-Fi sürekli kopmalar oluyor. Odaya gelen kablo ile bilgisayara bağlanıyorum. Gelen bu kabloya eski modemi takıp oradan 1-2 metrelik Ethernet kablosu ile bilgisayarı ve Wi-Fi cihazlarımı kullanabilir miyim?
Evet aağa bağlı modemden bir ethernet kablosunu eski modeme çekeceksin. Bu şekilde ikinci modemden hem kablolu hem wifi ile dağıtım yapabilirsin.

Geri
Yukarı