2 senelik bilgisayar programcılığından iş bulunabilir mi?

cihantoker123123

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben YKS sınavına hazırlanan bir öğrenciyim. Ve bu benim mezun senem. Yaklaşık 2 yıldır yazılımla uğraşıyorum ve bilgisayar mühendisliği istiyorum. Ama çok başarılı bir öğrenci değilim ve kazanacağıma pek inanmıyorum. Bilgisayar mühendisliği yerine 2 senelik bilgisayar programcılığına girsem ve sonra kendimi geliştirsem iş bulma imkanım ne kadar olur?

Bu sektör tamamen kendini geliştirmene dayalı bir sektör. Kendini ne kadar geliştirirsen o kadar iş bulma olanağın artacak ama illa bir yerde işe girmek olarak kısıtlama kendini. Yazılım çok geniş bir konu. Kendi işini kurabilir, uygulama yapıp bunları satabilir veya yazılımlar satabilirsin.

Her zaman 4 yıllık lisan eğitimi alan senden daha şanslı olacak. Bence ne yapıp edip bu yıl 4 yıllık bir bölüm kazanmaya bakın.

2010-2013 yılları arasında 2 yıllık bilgisayar programcılığı vb. mezunu olanlar çok rahat iş buluyordu çünkü piyasada yazılım geliştiricisi pek yoktu ama hala şansın illaki vardır çok kurumsal firmalar olmasa da özgeçmişin sağlam ise işler değişir tabii.

Lisans mezuniyeti şartının gelecek yıllarda muhtemelen kalkacağını düşünüyorum bu alan için gereksiz.

2010-2013 yılları arasında 2 yıllık bilgisayar programcılığı vb. mezunu olanlar çok rahat iş buluyordu çünkü piyasada yazılım geliştiricisi pek yoktu ama hala şansın illaki vardır çok kurumsal firmalar olmasa da özgeçmişin sağlam ise işler değişir tabii.

Lisans mezuniyeti şartının gelecek yıllarda muhtemelen kalkacağını düşünüyorum bu alan için gereksiz.
Zaten bir zorunluluk yok ki şu an. Vitalik mesela üniversite terk, diploması yok. Ama şu an en baba firmalarda istediği her pozisyonda iş bulabilir. Havada kaparlar adamı.

Hocam ben lise mezunuyum. 20 yaşındayım ve üniversite sınavına girmeyi dahi düşünmüyorum. Şu anda yazılım öğreniyorum. Yazılım sektörünü istiyorsan her şey kendini geliştirmen. Diplomanın pek önemi yok bu sektörde. Eğer ki sormak istediklerin varsa yanıtlayabilirim.

Vitalik dediğiniz kişi trde yaşamıyor yalnız ☹️ ülkemizde her şey saçma zaten dostum.
Teşbihte hata yoktur. Dünyada diploması olmadığı halde çok büyük işler yapan,çok büyük şirketlerde çalışan bir sürü insan var. Türkiye'de sektör gelişmediği için böyle birileri var mı yok mu bilmiyorum. Mantıken olması lazım .

Geri
Yukarı