2 Single RAM Dual Channel Olarak Çalışır Mı?

tavukekmek

Kilopat
Her yerde farklı bi cevap gördüğüm için konu açma ihtiyacı duydum.

Bende 1 tane G.Skill RipjawsX 8GB 1600MHz DDR3 (F3-12800CL10S-8GBXL) RAM var. Dual Channel olarak çalıştırmak üzere aynısından bir tane daha almayı planlıyordum ki G.Skill desteğinde;

"Dear Customer,

The “S” stands for single module per kit.

So if you are upgrading to 16GB, we recommend using a matching set kit, instead of mixing your existing module with a new module. Mixing memory modules or kits may result in compatibility issues, such as unable to boot or unable to perform at the rated settings.

Therefore, it’s highly recommended to upgrade to the F3-12800CL10D-16GBXL kit. “D” stands for dual module kit. The modules in a single matching set kit will already have been tested for you to ensure compatibility within the kit.
"

yazısını gördüm. Bendeki RAM'in aynısından bir tane alayım mı, yoksa "Dual Kit" adı altında satılan çift RAM'lerden mi almam gerekir?

Eğer Dual Kit olarak almam gerekirse diye;
Anakartım: Gigabyte Z77M-D3H
İşlemcim: İntel Core i5 3570K

Çözüm
Aynısından alman da aynı kapıya çıkacaktır. Şirket pazarlama taktiği uygulamış. Kit olarak satılan etikette bir grubun parçası olan belleklerin karışık kullanımını denemiştim bir sorun olmadı. Onlarda sorun olabilceğini söylemiş.
Bağlantı yolları için özel bir veriyolu yapılmıyor dual olunca olay anakartta tamamen.
Aynısından alman da aynı kapıya çıkacaktır. Şirket pazarlama taktiği uygulamış. Kit olarak satılan etikette bir grubun parçası olan belleklerin karışık kullanımını denemiştim bir sorun olmadı. Onlarda sorun olabilceğini söylemiş.
Bağlantı yolları için özel bir veriyolu yapılmıyor dual olunca olay anakartta tamamen.

Çözüm
F4-3200C16S-8GVKB serili 1x8 GB RAM kullanıyorum ve hatırlıyorum bi' yerde 2x8 GB olarak kullanan arkadaşın yorumunu okumuştum.

Yani kullanan var sıkıntı olmaz. Üstteki arkadaşın dediği gibi pazarlama taktiğinden ibaret bu "S" olayı.

Olay RAM'lerde değil ana kartın desteğinde. Farklı marka ve model bile olsa dual slotlarına (A1 ve B1 ya da A2 ve B2) takıldığı sürece çalışacaktır. İşlemciden uzak slota konumlandırmak ısı açısından daha iyi olur.
Ancak 3000Mhz RAM'in yanına 4000mhz RAM'i takarsanız ikisi de 3000Mhz olarak çalışır. 4000mhz'e boşuna para vermiş olursunuz.
Farklı marka ve/veya model ram takıldığı durumlarda performansın bir tık düşmesi ihtimali var. Ancak bire bir aynı RAM'den bir tane daha takarsanız sorunsuz şekilde dual olarak çalışır.
Firmalar pazarlama stratejisi olarak dual kit şekilde satıyor. Bazı durumlarda 2 adet single almak daha ucuz olabiliyor.
Mesela n11'den önce 1 tane alıp kazandığınız kuponu 2inci RAM'de kullanmak daha uygun oluyor.

Farklı marka ve/veya model ram takıldığı durumlarda performansın bir tık düşmesi ihtimali var. Ancak bire bir aynı RAM'den bir tane daha takarsanız sorunsuz şekilde dual olarak çalışır.
Farklı marka RAM taktığım zaman da sorunsuz olsaydı keşke. Bendeki RAM zor bulunduğundan nanokatalog ile uğraşmak istemediğim için yurtdışından almam gerekiyor.

Farklı marka RAM taktığım zaman da sorunsuz olsaydı keşke. Bendeki RAM zor bulunduğundan nanokatalog ile uğraşmak istemediğim için yurtdışından almam gerekiyor.
Farklı marka/model olsa da çalışır. Donanım Arşivi denemişti. Önemli olan ddr türü, gecikme değeri ve frekans. 4+8GB 2400mhz CL16 takarsan 12GB 2400mhz CL16 olarak çalışacaktır. Tabi ki asıl önemli olan anakartın desteği!
Sadece bire bir aynı RAM olursa daha sağlıklı olur. Mevcut sistemimde iki farklı marka ram sorunsuz kullanıyorum.
Kullandığın anakart ve RAM'in bilgilerini verirsen model seçmende yardımcı olurum.

Edit: ilk mesajda varmış gördüm. DDR3
8gb 1600mhz cl10 ram takarsan işini görecektir. Mesela KINGSTON DDR3 8gb 1600mhz HyperX Fury HX316C10F/8 PC Ram CL10

Son düzenleme:
Farklı marka/model olsa da çalışır. Donanım Arşivi denemişti. Önemli olan ddr türü, gecikme değeri ve frekans. 4+8GB 2400mhz CL16 takarsan 12GB 2400mhz CL16 olarak çalışacaktır. Tabi ki asıl önemli olan anakartın desteği!
Sadece bire bir aynı RAM olursa daha sağlıklı olur. Mevcut sistemimde iki farklı marka ram sorunsuz kullanıyorum.
Kullandığın anakart ve RAM'in bilgilerini verirsen model seçmende yardımcı olurum.
İşte her yerde farklı cevap gördüğüm sorun buydu. Dual channel olarak çalışması için aynı ram olması gerektiğini çok söyleyen var.

Anakart ile RAM bilgilerim konuda yazmakta.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı