2 sokak arkadaki fiber eve nasıl getirilir?

hkndev34

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle Vodafone Net ADSL yalın 8MB internet kullanıyorum 2018'den bu yana. Kullanmış olduğum 8MB gerçekten içler acısı bir durum oyun indirmesi ayrı bir dert Twitch de 1080p yayın bile izleyemiyorum. Neyse ki geçen sene sene başından beri elektrik altyapısında yükseltme ya da güncellemler olsun doğal gaz kazıları olsun mahalleye hizmet artmaya başladı aynı zamanda da fiber internet de getirdiler Türk Telekom fakat benim sokağımda evimde fiber gelmedi 2 sokak arkama geldi. Bu çalışmalar nedeni ile geçen yaz ağustos'dan beri 8MB olan paketimi hata gelen Max hızı alıyorum 12MB olarak ama yaklaşık 6 ay gibi bir süre 8'in üstünde kullandıktan sonra internetimde aşırı kopmalar meydana gelmeye başladı aralık ayında daha sonra ben Twitter'dan olsun müşteri hizmetlerini arayarak ilkin de Türk Telekom ekipleri geldi ADSL kablosuna bakıp burada Max hız alıyorsun zaten modem de sorun olabilir dediler kendileri ile konuştum bana 2 sokak arkana fiber internet getirdiklerini söylediler aramızda konuştuk durumu ben alır mıyım falan goy goy yaptık biraz arka sokağa taşın 100 MB internet alırsın diye neyse ki kendileri bana fiber internet mi istiyorsun diye sordular bende tabii ki kim istemez ki diye söyledim bana 6. aydan sonra gelir dediler hani bunun garantisini almış gibiyim o konuda şu an rahatım ama aynı zamanda benim de kullandığım aktif bir internetim var fakat çok fazla kopmalar olduğu için 6MB'a sabitlenmiş durum da bugün Teknofix'ten birisi geldi modem değil mi diye sorun var diye onda olmadığını bende onlara söyledim sorunun kesin olarak altyapı çalışmaları olduğunu artık anlamış durumdayız. Şimdi 8MB paketden 6MB almak kötü bir şey ki 8 de kötü ama altyapı çalışmaları olduğunu bilmesem fiber geleceğinin garantisini bilmesem Vodafone'a konuyu büyütmek istemedim 6MB yede kefilim yeter ki kopmasın.
Özetlemek gerekirse 2 sokak arkama fiber gerçeği var ben kendi evimde fiberi en hızlı nasıl bir şekilde alırım? Bu konu ile ilgili neler yapabilirim kimlere ne sormalıyım bu süreç için zaten Twitter'dan yazınca daha hızlı yardımcı oluyolar bugün gelen Teknofix'teki arkadaş Şikayetvar'dan daha hızlı çözüm alabilirsin diye söyledi kendileri. Lütfen konuyla alakalı yardımcı olursanız çok sevinirim.

1642606063456.png

Sizden ricam önce özetlemek yazısını okuyup konuya dikkat edip bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Anladığım kadarıyla bölgenizde fiber yatırımı yeni başlamış. Sıra sizin sokağınıza da gelecektir ama siz yine de harekete geçmek istiyorsanız bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz hocam. Ben dilekçe vasıtasıyla VDSL'den fibere geçtim. Sürecimi anlattığım konuyu okumak isterseniz buraya bırakıyorum: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Ama şunu da belirtmek isterim ki benim sokağımdan zaten fiber hat geçiyordu. Yani benim işim biraz daha kolaydı. Şimdi siz kendi sokağınıza çektirmek için uğraşacaksınız. Sokak sakinleriyle konuşup onların imzasını alabilirsiniz.

Gerçek fiber internet biraz şans işi. Tabii bazı kullanıcılar toplu dilekçe hazırlayıp binalarına fiber hat getirebiliyorlar. Siz 2 sokak arkadan bahsetmişsiniz. Benim 60 metre ilerde ki saha dolabımda fiber var, ama binaya kadar getirmiyorlar. Çünkü genelde sitelerin bulunduğu alanları tercih ediyorlar. Mümkünse altyapınızı internet üzerinden sorgulayın. Bu altyapı sorgulama sitesini öneririm;

Anladığım kadarıyla bölgenizde fiber yatırımı yeni başlamış. Sıra sizin sokağınıza da gelecektir ama siz yine de harekete geçmek istiyorsanız bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz hocam. Ben dilekçe vasıtasıyla VDSL'den fibere geçtim. Sürecimi anlattığım konuyu okumak isterseniz buraya bırakıyorum: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Ama şunu da belirtmek isterim ki benim sokağımdan zaten fiber hat geçiyordu. Yani benim işim biraz daha kolaydı. Şimdi siz kendi sokağınıza çektirmek için uğraşacaksınız. Sokak sakinleriyle konuşup onların imzasını alabilirsiniz.
Dostum mahallenin başında kazı çalışmaları olmuştu ama yakımından geçen bir fiber kablosu varmı onu bilmiyorum geçenlerde gelen TT ekipleri bana 2 sokak arkana Fiber geldi kendilerine tekrar sorduğumda sana 6. aydan sonra gelicek dediler ama bu süreç esnasında Aktif kullandığım internetimde hızım düşüyor kopmalar yaşıyorum süreci hızlandırmak için dediğinizi yapmaya çalışcam öncelikle bir öğrenmeye çalışayım.
Gerçek fiber internet biraz şans işi. Tabii bazı kullanıcılar toplu dilekçe hazırlayıp binalarına fiber hat getirebiliyorlar. Siz 2 sokak arkadan bahsetmişsiniz. Benim 60 metre ilerde ki saha dolabımda fiber var, ama binaya kadar getirmiyorlar. Çünkü genelde sitelerin bulunduğu alanları tercih ediyorlar. Mümkünse altyapınızı internet üzerinden sorgulayın. Bu altyapı sorgulama sitesini öneririm;

Şöyle söyleyeyim burdaki evler direk 3 katlı kendi sahipleri örnek bizimki 3 katın hepsi bize ait herhangi bir apartman yada Site yok mahalleye Elektrik altyapısının güncellendiğini Doğalgazın geliceğini biliyordum ben bir ara çalışan kişileri İnternet mi diye sormuştum onlar Doğalgazdı aslında çalışma olduğunu ben bi dönem 12mb kullanırken anlamıştım. Şu an bu işi net öğrenebilceğim bir yer neresi olur acaba.

Şöyle söyleyeyim burdaki evler direk 3 katlı kendi sahipleri örnek bizimki 3 katın hepsi bize ait herhangi bir apartman yada Site yok mahalleye Elektrik altyapısının güncellendiğini Doğalgazın geliceğini biliyordum ben bir ara çalışan kişileri İnternet mi diye sormuştum onlar Doğalgazdı aslında çalışma olduğunu ben bi dönem 12mb kullanırken anlamıştım. Şu an bu işi net öğrenebilceğim bir yer neresi olur acaba.

Hani her sitelerin olduğu bölgelere de yapmıyorlar. Genelde bu işlere belediyeler bakıyor :) Mesela benim yaşadığım yer çok küçük bir ilçe. Saha dolapları ve santral arası kablolar gerçek fiber. Ama saha dolabından eve gelen kablolar bakır kablo. 100Mbps download sağlıklı şekilde alabiliyorum. Bunu öğrenmek istiyorsan bulunduğun bölgede ki Telekom müdürlüğüne gidip sormalısın. Ya da Twitter telekom CEO'suna twitt at. Oradan seni arayanlar hem bilgili hemde ilgili kişiler oluyor. Şu an ben de Twitter'da sorun var. Umarım Telekom CEO ekibindekiler sana yardımcı olurlar.

Hani her sitelerin olduğu bölgelere de yapmıyorlar. Genelde bu işlere belediyeler bakıyor :) Mesela benim yaşadığım yer çok küçük bir ilçe. Saha dolapları ve santral arası kablolar gerçek fiber. Ama saha dolabından eve gelen kablolar bakır kablo. 100Mbps download sağlıklı şekilde alabiliyorum. Bunu öğrenmek istiyorsan bulunduğun bölgede ki Telekom müdürlüğüne gidip sormalısın. Ya da Twitter telekom CEO'suna twitt at. Oradan seni arayanlar hem bilgili hemde ilgili kişiler oluyor. Şu an ben de Twitter'da sorun var. Umarım Telekom CEO ekibindekiler sana yardımcı olurlar.
TT CEO suna twitter üzerinden yazdım TT Destek konuyu daha tam yazamadan dahil oldular benen irtibat no su istediler bakalım süreçi hızlandırmaya çalışacağım. Zaten TT Müşteri hizmetlerine de bağlanamıyorum. Bir kaç gün sonra Babam ile Bölge müdürlüğüne gidip başvurcam.

Yeni konular

Geri
Yukarı