2 SSD vs 1 SSD ve 1 HDD

MELLARK

Hectopat
Yer
Istanbul
Arkadaslar sistem topladım. AMD 3000 serisi islemciler, AMD ekran kartları ciktigi gibi sistemimi almayı düşünüyorum. Ama bazı kisiler HDD sistemine olmamış. Onun yerine SSD al dediler. Benimde acikcasi kafam karisti. Sistemimde depolama yapmak icin 1 HDD ve 1 SDD kullanmak yerine, 2 SSD mi kullanmam gerekiyor? Biraz ayrintili ve aciklayici olursanız sevinirim. Simdiden tavsiyeleriniz icin teşekkür ederim.( Keske Recep Baltas görse 😜😜 )

Sistemim:

• Anakart: ASUS TUF X570-Plus Gaming
  • Islemci: AMD Ryzen 7 3700X
  • Ekran Kartı: Radeon RX 5700 XT
  • Bellek: Corsair 16GB(2X8GB) DDR4 3200 MHz CL16 Vengeance RGB Pro Dual Kit RAM
  • Depolama: Seagate 3.5″ 2TB Barracuda 7200 RPM
  • SSD: Samsung 970 Evo 250GB M.2
  • Kasa: Corsair Carbide Spec-Delta
  • Guc Kaynağı: Cooler MasterWatt 600W 80 Plus

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaslar sistem topladım. AMD 3000 serisi islemciler, AMD ekran kartları ciktigi gibi sistemimi almayı düşünüyorum. Ama bazı kisiler HDD sistemine olmamış. Onun yerine SSD al dediler. Benimde acikcasi kafam karisti. Sistemimde depolama yapmak icin 1 HDD ve 1 SDD kullanmak yerine, 2 SSD mi kullanmam gerekiyor? Biraz ayrintili ve aciklayici olursanız sevinirim. Simdiden tavsiyeleriniz icin teşekkür ederim.( Keske Recep Baltas görse 😜😜 )

Sistemim:

Sistemi güzel bir ssdye kurup depolamayı hddye yaparsan daha iyi olur, cebinde de para kalır.

Sistemim:

Sanırım son derece güçlü bir sistem toplama yolundasın yani parçalara baktığımda görüyorum ki uzun süre idare edebilecek canavar gibi bir sistem. Az depolama daha yüksek performans en mantıklısı çünkü oyunlarda loading ekranları can sıkabiliyor bir m2 ssd bir adette normal ssd almanı öneririm evo değilde evo plus hız anlamında çok daha iyi buradan bakabilirsin Samsung 970 Evo Plus 250GB M.2 NVMe 3500/3300 Mb/s SSD Disk - MZ-V7S250BW incehesap.com
ayrıca ssd olarak 512 GB tercih edersen bol bol depolamaya da sahip olursun bence 750 GB oyun oynamak için gayet iyi ve sanırım sistemin oyun oynamaya yönelik bir sistem parçalardan anladğım kadarıyla bence oyun bilgisayarında HDD kullanılmamalı çünkü performansı düşük, tek artısı depolama kapasitesinin fazla olması. Oyun amaçlı bilgisayarlarda pek fazla depolamaya ihtiyaç olduğunu zannetmiyorum ilerleyen zamanlarda taşınabilir bir HDD ile depolama sorununu halledebilirsin zaten her neyse 2. SSD'ye gelirsek sana önerim fiyat performans açısından apacer'ın 480 GB'lik sata 3.0 modeli olacaktır okuma yazma seviyesi zirvede değil fakat 40-60 MB dünyalar kadar fark yaratmaz ama m.2 SSD'lerde 6-7 kat fark oluşmakta sistemin hızlı çalışması bakımından bir adet m.2 ssd bulundurmak her zaman faydalı diye düşünüyorum.

Yani HDD almayıp onun yerine 2 SSD'li bir sisteme cevirmeliyim? 1 adet m.2 SSD sistemi kurmak icin, 1 adette oyunları vs. depolamak icin SSD almalıyım. Yanlış anladıysam duzeltin lütfen.

Yani HDD almayıp onun yerine 2 SSD'li bir sisteme cevirmeliyim? 1 adet m.2 SSD sistemi kurmak icin, 1 adette oyunları vs. depolamak icin SSD almalıyım. Yanlış anladıysam duzeltin lütfen.
Depolama birimleriniz de 3-5 GB boş alan kaldığı takdirde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

@MELLARK

Eğer amacın sadece oyun ve gündelik kullanım ise, bir kere M.2 NVMe SSD gereksiz ve pahalı bir seçim olacak. Benim sana tavsiyem; 1TB SSD ve 1TB ya da 2TB HDD sana fazlasıyla yeter.

SSD'yi fiyatına göre SATA III SSD olarak da seçebilirsin, M.2 SSD olarak da. İkisi de birbirine denk hızları sunacak. Tek fark; biri anakarta takılacak, diğer kasanda duracak. 500 + 500GB mı yoksa tek 1TB mı daha karlı fiyatlara göre seçim yapabilirsin.

@curultie10

Linkini attığın SSD M.2 NVMe fakat yazarken de belirtmek lazım. Çünkü yüksek çoğunluk, M.2 SSD ile M.2 NVMe SSD'nin farkını bilmiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı