2 tane 1 TB disk mi 1 tane 2 TB disk mi?

55superx

Megapat
Makaleler
2
Fotoğraflar ile oyunlar aynı diskte olmasın diye bilgisayar için yeni bir harddisk almaya karar verdim. 200-300 GB kadar fotoğraf var ve zamanla daha da olur o yüzden şu an bilgisayarda olan 2.5" 1 TB diski çıkarıp bilgisayar için 2 TB bir disk almak istiyorum.

420 TL fiyatla 2 TB 7200 RPM 256 MB cache bir HDD almayı planlıyordum ama aklıma bir şey takıldı sizce 240 TL fiyatlı 1 TB 7200 RPM 64 MB cache disklerden iki tane alsam ve RAID 0 denen işlemle hızlandırsam daha mı iyi olur? Sonuçta oyun için kullanacağım ve hızlı açılırsa iyi olur 😀

2 adet 1 tb alın bence çünkü harddiskler çok güvenilir bileşenler değil birini depolama için diğerini'de oyunları kurmak için kullanırsınız. Birinin başına bir şey gelirse diğeri ile yola devam edersiniz. Böylesi daha mantıklı.

İşletim sistemi için SSD var fotoğraflar ve benzeri şeyleri depolamak için de şuan sistemde olan 2.5" HDD kullanacağım. Yani alacağım HDD ile sadece oyun depolanacak.

Raid 0 ile Hard disklerin birleşip SSD hızına yaklaşacağı söyleniyor ama kararlı şekilde çalışır mı ondan emin olamadım. Mesela iki disk beraber düzgün çalışamayıp oyunda drop gibi sorunlar yaratır mı ?

Sadece oyun depolayacağım için bozulursa çok büyük problem olmaz. Raid 0 ile disklerin biri gidince tüm veriler gidiyormuş.

Asıl aklımda kalan soru 2 diski Raid 0 yaparsam iki disk hızlı da olsa kararlı çalışmayıp oyunda drop yapar mı ?

Bir de Asus TUF B450m ile Raid yapılıyor mu ? Pek bilgim yok da.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı