2 tane 1 TB disk mi 1 tane 2 TB disk mi?

Sadece oyun depolayacağım için bozulursa çok büyük problem olmaz. Raid 0 ile disklerin biri gidince tüm veriler gidiyormuş.

Asıl aklımda kalan soru 2 diski Raid 0 yaparsam iki disk hızlı da olsa kararlı çalışmayıp oyunda drop yapar mı ?

Bir de Asus TUF B450m ile Raid yapılıyor mu ? Pek bilgim yok da.
Yaparsın. Oyunlarda sorun olmaz.

RAID yapacak veya yapma olasılığınız var ise ve SATA yuvası sorunu oluşturmaz ise 2 tane 1TB HDD alabilirsiniz aksi halde mantıklı olan 1 tane 2TB HDD.

RAID yapacak veya yapma olasılığınız var ise ve SATA yuvası sorunu oluşturmaz ise 2 tane 1TB HDD alabilirsiniz aksi halde mantıklı olan 1 tane 2TB HDD.
6 SATA yuvası var o asla sorun olmaz bir tek 1 tane daha SATA kablosu almam gerekir 😀
(Elimde Sata 2 kablo var sorun olmaz ise onu da kullanabilirim.)

Kasada 2 tane 3.5" yuvası var. İleride başka HDD takamam ama M2 yuvası hala boş yani lazım olursa oraya bir M2 alırım diye düşünüyorum.

En azından SATA 2 ile kısıtlanmış bir SSD kadar performanslı olur mu sizce. Bir de oyunlarda Raid yüzünden drop sorunu olur mu ?

6 SATA yuvası var o asla sorun olmaz bir tek 1 tane daha SATA kablosu almam gerekir 😀

Kasada 2 tane 3.5" yuvası var. İleride başka HDD takamam ama M2 yuvası hala boş yani lazım olursa oraya bir M2 alırım diye düşünüyorum.

En azından SATA 2 ile kısıtlanmış bir SSD kadar performanslı olur mu sizce. Bir de oyunlarda Raid yüzünden drop sorunu olur mu ?

RAID 0 yaparsanız çapraz yazma işlemi yapılır yani veriler 1.HDD-2.HDD-1.HDD-2.HDD şeklinde sırasıyla yazılır. Bir HDD bozulduğunda veriler kaybolur eksik verilerle ortada kalırsınız ancak kullanımda hızlı olur. RAID 1 yapacaksanız hızda değişiklik fazla olmaz ancak yavaşlama olacaktır, RAID 1'de bir veri yazarken paralel yazılır yani 1.HDD'ye yazılan veri 2.HDD'ye aynı şekilde yazılır yine tam tersi de geçerli, ikisinin kopyası olurlar. Hız için RAID 0 yapmanız gerekli ve hayır RAID kaynaklı drop yaşayacağınızı düşünmüyorum. SATA 2 SDD'ler kadar performaslı olmayacaktır elbet ama normal bir HDD'den daha hızlı olacaktır.

O zaman şimdilik bütçeyi de pek zorlamamak adına 1 tane 1TB alıyorum. Birkaç ay sonra bir tane daha alıp verileri başka bir diskte yedekleyip Raid 0 işlemini yaparım.

Sadece oyun depolayacağım için güvenlik önemli değil hızlı olsun yeter 😀
Son bir sorum olacak ST1000DM010 model kodlu ürün nasıldır ?
Hızlı ve dayanıklı bir modelse bunu almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı