2 Tane 120mm Fan vs 1 Tane 140mm Fan

Swind

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. MasterBox5T kasama fan eklemesi yapmak istiyorum. Kasa ön tarafta 3 tane 120mm veya 2 tane 140mm fan destekliyor. Kasayı aldığımda 1 adet 120mm fan takılı geldi. Bu durumda 2 tane 120mm fan almak mı yoksa 1 tane 140mm fan almak mı daha iyi olur? Son olarak hangi fanları önerirsiniz?

Direkt olarak önereceğim bir model yok ama fan seçimlerini yaparken hava akış ölçüsüne (CFM) dikkat etmeniz gerekiyor. 2 tane 120 mm fanın toplam CFM değeri, 1 tane 140 mm fan'dan daha yüksek olduğu sürece 120 mm'lik 2 fan tercih edilir. Fanların CFM değerlerini de en güvenilir şekilde üretici sitelerindeki "Specifications" başlığı altında görebilirsiniz.

MasterFan Pro 120 Air Flow | Cooler Master
MasterFan Pro 120 Air Balance | Cooler Master
MasterFan Pro 140 Air Flow | Cooler Master
Bu üçünün değerleri yakın. Vatan'da 120mm olanlar 107tl, 140mm olan ise 135tl. Fiyatı o kadar önemli değil benim için. Bu durumda 2 tane 120mm (alttaki mi üstteki mi) almak daha mı mantıklı olur ?

Ve bu fanlar RGB mi ? Sitesinde RGB değil yazıyor, ancak Vatan, Hepsiburada gibi sitelerde RGB yazıyor. Eğer RGB ise RGB Controller almaya gerek var mı ?

Son düzenleme:
Bu kadar masraf etmeni gerektirecek bir durum göremiyorum. Ön panele alacağın 2 adet 12cm fan için 220TL para ödemen huzuri masraf açıkçası. Harcadığın paranın %10'luk oranda faydasını görür müsün o da tartışılır.

Düzgün bir işlemci soğutucusu edinmeye bak derim, varsa da ön panele daha uygun fiyatlı bir fan önerelim açacağın yeni bir konuda.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı