2 Tane 120mm Fan vs 1 Tane 140mm Fan

Swind

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. MasterBox5T kasama fan eklemesi yapmak istiyorum. Kasa ön tarafta 3 tane 120mm veya 2 tane 140mm fan destekliyor. Kasayı aldığımda 1 adet 120mm fan takılı geldi. Bu durumda 2 tane 120mm fan almak mı yoksa 1 tane 140mm fan almak mı daha iyi olur? Son olarak hangi fanları önerirsiniz?

Direkt olarak önereceğim bir model yok ama fan seçimlerini yaparken hava akış ölçüsüne (CFM) dikkat etmeniz gerekiyor. 2 tane 120 mm fanın toplam CFM değeri, 1 tane 140 mm fan'dan daha yüksek olduğu sürece 120 mm'lik 2 fan tercih edilir. Fanların CFM değerlerini de en güvenilir şekilde üretici sitelerindeki "Specifications" başlığı altında görebilirsiniz.

MasterFan Pro 120 Air Flow | Cooler Master
MasterFan Pro 120 Air Balance | Cooler Master
MasterFan Pro 140 Air Flow | Cooler Master
Bu üçünün değerleri yakın. Vatan'da 120mm olanlar 107tl, 140mm olan ise 135tl. Fiyatı o kadar önemli değil benim için. Bu durumda 2 tane 120mm (alttaki mi üstteki mi) almak daha mı mantıklı olur ?

Ve bu fanlar RGB mi ? Sitesinde RGB değil yazıyor, ancak Vatan, Hepsiburada gibi sitelerde RGB yazıyor. Eğer RGB ise RGB Controller almaya gerek var mı ?

Son düzenleme:
Bu kadar masraf etmeni gerektirecek bir durum göremiyorum. Ön panele alacağın 2 adet 12cm fan için 220TL para ödemen huzuri masraf açıkçası. Harcadığın paranın %10'luk oranda faydasını görür müsün o da tartışılır.

Düzgün bir işlemci soğutucusu edinmeye bak derim, varsa da ön panele daha uygun fiyatlı bir fan önerelim açacağın yeni bir konuda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…