Çözüldü 2 Tane SSD Takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Reaper

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben yeni sistem topladım fakat en büyük hata olarak 120 GB SSD aldım, yanına 1 TB HDD aldım. Fakat ben 2. SSD almak istiyorum 480 GB. Sizce eski SSD yerine mi takmalıyım yoksa 2. SSD'yi takıp oyunları içine atsam kullanabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
120 GB'lık SSD'ye sadece sistemi kurarsınız. WinRAR gibi ufak tefek yazılımları kurarsınız. İkinci SSD'yi Yerel Disk D şeklinde kullanıp tüm oyunları, tasarım programlarını, kısacası Program Files'ı olduğu gibi buraya kurarsınız. 1 TB'lık diski de Yerel Disk E olarak depolama amacıyla kullanırsınız. Güzel bir sistem haline gelir.

Aynen öyle düşünüyorum. Bazooka anakartım var sanırım 2. SSD takmak mümkün. 240 ve 480 gb olarak tavsiye edebileceğiniz model ve marka varsa çok sevinirim bütçeme göre karar verip alacağım bir tane tavsiyeniz üzerine.

120 yetmiyo dostum. Ve şuan ki SSD biraz kötü hata yaptım alırken. O yüzden boyutu önemli 480 alıcam ama marka ve model istiyorum tavsiye.

Sağ ol biliyorum ama dediğim gibi oyunlar SSD'de olsun istiyorum. Şu anki 120'de zaten 40 GB yer kaldı. Oynadığım oyunlar minimum artık 40-45 GB arası, o yüzden yetmez diyorum. Peki RAID için illa aynı boyutta ve markada SSD olması mı gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Markayı bilmiyorum ama aynı boyutta olmayınca küçük olanın boyutu kadar genişleme oluyor diğer kısım boşa gidiyor. Bilgim bu yönde.

RAID'in çeşitleri var. RAID 0 yapıldığında kapasite ve hız artar. Ancak eğer dosyalarınızda kayıp oluşursa, geri dönüşü yok. Ya da bir disk bozulursa, diğerindeki bilgileri de tamamen kaybedersiniz. İşin artısını eksisini bilin, ona göre yapın. Bir de RAID 1 var. O da aynalama yöntemi. İki diski aynı anda çalıştırır ve birebir aynı bilgileri yazar. Biri bozulduğunda, diğeri ile sistemin kaldığı yerden devam etme şansı olur. Hız artışı sağlamaz denebilir, ekstra kapasite sunmaz. Sistemi komple yedekler sürekli o diske. Sizin durumunuzda RAID ihtiyacı göremiyorum. Zaten SSD'ler hızlı ürünler. Örneğin Samsung 850 Evo 250 GB kullanıyorum. Dota 2'de bir maçın yüklenmesi 7 saniye sürüyor. %90 herkesten önce bağlanıyorum oyuna. RAID yapmaya ihtiyaç duymuyorum. Direkt olarak Samsung 950 Pro almak daha mantıklı geliyor, 3D işleri de yaptığım için. Size de tavsiyemi ilk mesajımda yaptım. Model olarak Kingston HyperX ya da Fury serisi alabilirsiniz. Tavsiyem Samsung almanız. 750 ya da 850 Evo serisi alın, toplam veri yazma ömrü daha fazla olduğu için 850 Evo almanızda fayda var. Verdiğim siteden daha ucuzu var mı diye kontrol edin mutlaka.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı