2 TB SSD yerine 2 adet 1 TB SSD

@Unstained
Firecuda 120 tank gibidir, dayanıklı bir SSD. Fakat performans konusunda 870 EVO, MX500 gibi modellerden biraz daha düşük performans gösterir. Dayanıklı olmasını istiyorsanız Firecuda 120 alabilirsiniz. Amazon'dan MX500 de alınabilir.
Düşük performans mı? Hocam sanırım Ironwolf serisi ile karıştırdınız. Firecuda 120 diğer küçük kardeşi Barracuda 120 ile aynı hızda ama TBW bakımından onu ezip geçen bir model. Hız konusunda bir sıkıntısı yok yani. :) Ayrıca 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti var. Hiçbir firmanın vermediği bir hizmet söz konusu. Tank gibi bir SSD yine dediğiniz gibi ama performans konusunda 870 EVO ile aynı. Açıkçası MX500 tavsiye etmiyorum çünkü artık yaşlı bir SSD. 860 EVO'dan bile eski. Crucial'ın artık MX600'ü çıkarma vakti geldi. WD ve SanDisk'te aynı şekilde Ultra 4D veya da Blue 4D'yi çıkarmalı. 870 EVO'ya rakip lazım çünkü.

Olabilir, fakat yine de 870 EVO daha performanslı olmalı. Rastgele okuma yazma hızları çok yükseldi.
Yani Firecuda 120 Mayıs 2020'de duyuruldu. 870 EVO ise Ocak 2021'de duyuruldu. Arada zaman farkı var. Ama hocam işte 870 EVO'nun rastgele performansı çoğu sistemde yerlerde geziyor. 20.000-30.000 IOPS arası takılı kalanlar var. Maksimum benim gördüğüm 75.000 IOPS oldu şimdiye kadar.

Açıkçası Seagate'in verdiği 5 yıllık garantinin dışında 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti paketi beni çok cezbediyor. Hep performansa bakıyoruz ama satış sonrası desteği de dikkate almak lazım SSD alırken. Firecuda 120'nin Allah korusun başına bir şey gelse ve verileriniz gitse o 3 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmetleri ile hem verilerinizi güvence altına alacaksınız hem de adamlar kurtardıkları verileri son model sıfır bir SSD'ye koyup geri gönderiyorlar. Bizim şirkette ki bozulan Barracuda HDD'yi gönderdik ve son model Barracuda Pro gönderdiler adamlar verilerimizi kurtarıp. :D

Samsung'un müşteri hizmetlerinin rezalet olduğunuz zaten söylemiştim size. :) Patriot bile ilgileniyor ama Samsung ilgilenmiyor. Bir sıkıntı yaşandığın da Samsung'un ürünün arkasında duracağını hiç zannetmiyorum. Patriot gibi Samsung'un çeyreği bile etmeyen bir firma dahi ürünün arkasındayken Samsung'a yakışmıyor hiç bu müşteri hizmetleri durumu.

Firecuda 2400 TL, Samsung 870 Evo 2010 TL'ye, Crucial Mx500 1880 TL'ye geliyor. 130 lira fark için Crucial elenebilir. Samsung Amazon germany den geldiği için ucuz Amazonda webden alda 2610 TL. Firecuda Amazon TR tarafından satılıyor o yüzden pahalı germany üzerinden satsalar belki o da 870 evo dan daha da ucuza gelecek. Bu fiyatlarda Samsung mantıklı duruyor, farklı bir öneriniz olabilir mi?

@Unstained Yüksek dayanıklılık, 5 yıl garanti, 3 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmeti ve sürdürülebilir performans arıyorsanız Firecuda 120 alın. Eğer yetmiyorsa yeni bir model olduğu için 870 EVO'da alınabilir. Farklı bir öneri yapamayacağız açıkçası. O bütçelerde iki tane taş gibi model var. Birisi Firecuda 120 birisi 870 EVO zaten. :) Bu iki model dışında ki hiçbir model alınmaz. Bunlara MX500'de dahil. Çünkü artık eski bir SSD.

Sata ssd mesela 500 mb okuma yazma hızı, raid0 yaptım hııda 2 katı oluyor yazıyorlardı yani 1000 mb olacak doğru mu? Peki dramda aynı şekilde 2 katına çıkıyor mu?
Sorunun cevabı aşağıdaki resimde;
Eğer maliyet olarak 2 adet 1 TB diski Tek 2 TB diskten daha ucuza temin edebiliyorsan Raid 0 olarak kullanmak hem sıralı okuma/yazma hem de iops değerleri olarak performansı çok artırmakta. Tek dezavantajı herhangi bir nedenle raid yapılandırması bozulur yada disklerden 1 tanesi ölürse tüm datayı kaybedebilirsin.

1617197579833.png

Bu hizmet Barracuda serisinde de var mı hocam?
Maalesef yok. Barracuda serisinde 5 yıl garanti var yine ama ücretsiz veri kurtarma hizmeti sunulmuyor. Firecuda ve daha üst serilerine sunuyor Seagate bu hizmeti. Barracuda serisinde bir tek Q5 NVMe modelinde 1 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmeti var.

Yeni konular

Geri
Yukarı