2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak mantıklı mı?

ZaferNyX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar anne babam olmadığı için şu anda ablamın evinde kalıyorum, mecburen liseyi son sınıfta açıktan bitirip çalışmak zorunda kaldım. Yaklaşık 1 yıldır kasaplık yapıyorum ancak bu tarz işlerin bana pek uygun olmadığına karar verdim benim ilgi alanım daha çok yazılıma yönelik. Amacım hem üniversiteye gidip KYK yurduna yerleşmek, hem de bir an önce mezun olup iş hayatına giriş yapmak. Kısacası bu bölümde gelecek var mıdır?

Arkadaşlar anne babam olmadığı için şu anda ablamın evinde kalıyorum, mecburen liseyi son sınıfta açıktan bitirip çalışmak zorunda kaldım. Yaklaşık 1 yıldır kasaplık yapıyorum ancak bu tarz işlerin bana pek uygun olmadığına karar verdim benim ilgi alanım daha çok yazılıma yönelik. Amacım hem üniversiteye gidip KYK yurduna yerleşmek, hem de bir an önce mezun olup iş hayatına giriş yapmak. Kısacası bu bölümde gelecek var mıdır?
Kendini geliştirirsen neden olmasın?

Tamamen kendi çabanıza bağlı diyebilirim. Kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz, ne kadar çok öğrenirseniz, ne kadar çok kod yazarsanız o kadar iyi. Eğer durumunuz yoksa AÖF olarak da okuyabilirsiniz, böylece okul masraflarından kurtulup sadece 1000 lira üzeri harç ödersiniz fakat onda kendiniz daha çok araştırıp daha çok çabalamanız gerekebilir.

Nerede çalışmak istediğine bağlı. 2 yıllık diploma ile kurumsal veya büyük yerlerde işe giremezsin. Daha düşük profilli yerlerde 4-5 yıl çalışman gerekebilir. Freelance tarafına gidip kendini geliştirebilirsen oranın diplomayla alakası pek yok zaten. DGS ile 4 yıllığa da geçebilirsin.

Hocam 2 yıl bilgisayar mühendisliği size fazla bir kariyer kazandırmaz fakat kendi şirketinizi açarsınız.
Şu anki piyasayla aylık 20-25K gibi bir gelir elde etsem yeterli, ayrıca yarı Moldova vatandaşı olduğum için vizesiz istediğim Avrupa ülkesine 3+3 aylığına gidebiliyorum acaba iş imkanı sağlar mı?

Şu anki piyasayla aylık 20-25K gibi bir gelir elde etsem yeterli, ayrıca yarı Moldova vatandaşı olduğum için vizesiz istediğim Avrupa ülkesine 3+3 aylığına gidebiliyorum acaba iş imkanı sağlar mı?
Eğer kendinizi geliştirirseniz sağlar.

Geri
Yukarı