2 yıllık üniversite okumanın faydaları nedir?

2 yıllık üniversite okumanın faydaları?
Eğer güzel bir bölümse ve okuyup iş hayatına gireceksen işin matematiksel yanına da yatkın olursun, eğer DGS yapacaksan da normal mühendisten avanyajın işin mutfağına da yatkın olursun. Çoğu makine mühendisinin işsiz olmasının asıl sebeplerinden biri de bu. Adam sadece mukavvemet çözerek mühendis olabileceğini sanıyor. Eline bir CNC versen hiçbir şey yapamayacak adam "mühendisim" diye ortalıkta geziniyor.

2 yıllık üniversite okumanın faydaları?
Birçok avantajı var. Mesela, birçok işsiz mühendis varken, ara eleman açığı çok fazla. Şöyle anlatayım, bir atölyenin mühendis ihtiyacı 1 ya da 2 ise, ara eleman ihtiyacı 15-20 kişi. Bu da tekniker ihtiyacını açığa çıkartıyor. Ama tabii ki yapabiliyorsan iyi bir lisans bölümü okumak kariyer açısından daha iyi olacaktır.

Neye göre yok dostum? Amacına ve hedefine bağlı olarak birkaç bölüm var, "yok"dan kastın nedir?

Türkiye'de toplam 7-8 üniversite var kalanı çöp bütün zamanını çöpe atarsın azıcık ortamın olur iki yıllıklar zaten sadece komedi bomboş vergi israfları beş para etmez bir eğitim verip mezun olunca da hiçbir şirket tarafından kale alınmıyorsunuz.

Türkiye'de toplam 7-8 üniversite var kalanı çöp bütün zamanını çöpe atarsın azıcık ortamın olur iki yıllıklar zaten sadece komedi bomboş vergi israfları beş para etmez bir eğitim verip mezun olunca da hiçbir şirket tarafından kale alınmıyorsunuz.
Zaten ön lisans bölümlerin puanları çok yüksek değil. E kalkıp da hem ön lisans okuyup hem de en kötü üniversitelerde okumamak lazım. İstanbul, marmara vb. Üniversitelerin meslek yüksekokulları gayet güzel eğitim vermekte ve başarılı ara elemanlar yetiştirmekte. Çöp dediğin bölümlerin mezunları olmasa sağlık ve sanayi sektörünün beki bükülür.

Çoğu iki yıllık bölümün önü kapalı. Hangi bölümü okumak istiyorsunuz? Ön lisans bölümünü tercih edenlerin çoğunluğu öylesine, ortamı tecrübe etmek ya da askerliği uzatmak için tercih ediyor da askerliği uzatma gibi bir niyetiniz varsa tavsiye etmem. Onun yerine 4 yıllık AÖF bölümü kazanmayı deneyebilirsiniz. :)

Geri
Yukarı