2 yıllıktan 4 yıllığa geçerken dersler zorlaşır mı?

brk5000

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, başkent üniversitesinde 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu son senem artık bitmek üzere ve ben +2 yıl okuyarak 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Bazıları 4 yıllıga gecerken 2 yıllıktan gördüğüm dersleri saydıramazsam 4 yıllıkta da almak zorunda kaldıgımı hatta senenın uzadıgını söylediler. Benim de matematik ve fizik iyi değil. Bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği yönetim bilişim sistemleri okursam. Derslerin zorlaşma ihtimali var mı? Matematik ve fizik çok aşırı mı zor tam olarak hangi derslerden muaf olurum? Bilgi verenler olursa çok mutlu olurum ona göre karar verip bir yol çizeceğim.

2 yıllık bilgisayar programcılığından yazılım mühendisliğine geçmiş ve şu an mezun olacak birisi olarak seninle tüm detayları paylaşacağım dostum.

Öncelikle eğer özel üniversitedeysen ve devlete geçeceksen YKS'yi baştan kazanmış gibi 1.sınıftan başlarsın. En iyi ihtimal 2.sınıftan başlayıp derslerinin çoğunu saydırmak. Çünkü ben mezun olduğum olup DGS'yi kazandıktan sonra kendi okuluma geçtim, ona rağmen 2'den başladım. Kısacası en iyi ihtimal 2'den başlayıp derslerinin çoğunu saydırıp 2.sınıfta biraz az dersinin olması ki bana bu da olmadı 9 ders almıştım. Ve sakın "kesin 3'den başlarsın" diyen hocalarına, okul yetkililerine inanma. Bana bizzat bölüm başkanı 3'den başlarsın dedi ve 2.sınıftan başladım.

Matematiğin iyi değilse aşırı zorlanacaksın haberin olsun. Fizik ve kimya bir şekilde halledilebilir. DD ile fizik ve kimyayı bir şekilde bütlere kalarak vermiştim. Ama matematik bitmiyor. Asla bitmiyor. Diferansiyel, Calculus, Numerical Analysis vs. hele ki yazılıma geçeceksen neredeyse her dersin matematik.

Hangi derslerden muaf olacağını biz bilemeyiz, okulundaki DGS koordinatörlüğü bilir. Aslında bakarsan benim çoğu dersimi saymışlardı. Mesela Mat-I dersimi Calculus-I olarak saydılar. Saymalarına rağmen yine de çok dersin oluyor. Okulundaki kurala göre bu değişir tabii, 2 yıllıkta aldığın bir ders ile yeni aldığın dersin içeriği %80 uyuşuyorsa bizim okulda muaf oluyorduk.

Başka sormak istediğin bir soru olursa cevaplayabilirim.

2 yıllık bilgisayar programcılığından yazılım mühendisliğine geçmiş ve şu an mezun olacak birisi olarak seninle tüm detayları paylaşacağım dostum.

Öncelikle eğer özel üniversitedeysen ve devlete geçeceksen YKS'yi baştan kazanmış gibi 1.sınıftan başlarsın. En iyi ihtimal 2.sınıftan başlayıp derslerinin çoğunu saydırmak. Çünkü ben mezun olduğum olup DGS'yi kazandıktan sonra kendi okuluma geçtim, ona rağmen 2'den başladım. Kısacası en iyi ihtimal 2'den başlayıp derslerinin çoğunu saydırıp 2.sınıfta biraz az dersinin olması ki bana bu da olmadı 9 ders almıştım. Ve sakın "kesin 3'ten başlarsın" diyen hocalarına, okul yetkililerine inanma. Bana bizzat bölüm başkanı 3'ten başlarsın dedi ve 2.sınıftan başladım.

Matematiğin iyi değilse aşırı zorlanacaksın haberin olsun. Fizik ve kimya bir şekilde halledilebilir. Dd ile fizik ve kimyayı bir şekilde bütlere kalarak vermiştim. Ama matematik bitmiyor. Asla bitmiyor. Diferansiyel, calculus, numerical analysis vs. hele ki yazılıma geçeceksen neredeyse her dersin matematik.

Hangi derslerden muaf olacağını biz bilemeyiz, okulundaki DGS koordinatörlüğü bilir. Aslında bakarsan benim çoğu dersimi saymışlardı. Mesela mat-ı dersimi calculus-ı olarak saydılar. Saymalarına rağmen yine de çok dersin oluyor. Okulundaki kurala göre bu değişir tabii, 2 yıllıkta aldığın bir ders ile yeni aldığın dersin içeriği %80 uyuşuyorsa bizim okulda muaf oluyorduk.

Başka sormak istediğin bir soru olursa cevaplayabilirim.

O zaman anladıgım kadarıyla kendı okulumdan baska bır okula geçis yapsam derslerimi saydırma olasılığım daha da zor oluyor öyle değil mi? Çünkü saydıramazsam işin içinden çıkılmaz hale gelecek eğer kazanırsam.

-Peki örnek veriyorum kazandım okuyorum. Ama bir süre sonra 4 yıllığı yarıda bıraktım. Sicilde veya başka bir yerde 4 yıllık terk falan diye yazıyor mu bunun hakkında bilgin var mı?

O zaman anladıgım kadarıyla kendı okulumdan baska bır okula geçis yapsam derslerimi saydırma olasılığım daha da zor oluyor öyle değil mi? Çünkü saydıramazsam işin içinden çıkılmaz hale gelecek eğer kazanırsam.

-Peki örnek veriyorum kazandım okuyorum. Ama bir süre sonra 4 yıllığı yarıda bıraktım. Sicilde veya başka bir yerde 4 yıllık terk falan diye yazıyor mu bunun hakkında bilgin var mı?
İlk soru doğru. Sicilde falan yazmaz öyle bir şey yok.

Merhaba, başkent üniversitesinde 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu son senem artık bitmek üzere ve ben +2 yıl okuyarak 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Bazıları 4 yıllıga gecerken 2 yıllıktan gördüğüm dersleri saydıramazsam 4 yıllıkta da almak zorunda kaldıgımı hatta senenın uzadıgını söylediler. Benim de matematik ve fizik iyi değil. Bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği yönetim bilişim sistemleri okursam. Derslerin zorlaşma ihtimali var mı? Matematik ve fizik çok aşırı mı zor tam olarak hangi derslerden muaf olurum? Bilgi verenler olursa çok mutlu olurum ona göre karar verip bir yol çizeceğim.
Sene uzayacak gözüyle bakmayın. Sonucunda istediğiniz mesleği yapacaksanız . Egitiminiz için gerekli gördükleri dersleri alacaksınız, kendinizi geliştirmek için gerekiyorsa bence o dersleri almak için can atabilirsiniz. Dönem uzayacak olarak bakmayın, dgs nin avantajından yararlaniyorsunuz, sadece 3 dersten sorumlusunuz . Yks ile 3. Yılında sınava giren insanlar var. Yani kimin ne olduğu ne yaptığı da çok önemli değil aslında. Dönemi kısa tutmaya yönelik bir tercihtense iyi bir dgs puanı ile iyi bir üniversitede eğitim almak için cabalayin . Başarılar 😊

Sene uzayacak gözüyle bakmayın. Sonucunda istediğiniz mesleği yapacaksanız. Egitiminiz için gerekli gördükleri dersleri alacaksınız, kendinizi geliştirmek için gerekiyorsa bence o dersleri almak için can atabilirsiniz. Dönem uzayacak olarak bakmayın, DGS'nin avantajından yararlaniyorsunuz, sadece 3 dersten sorumlusunuz. YKS ile 3. yılında sınava giren insanlar var. Yani kimin ne olduğu ne yaptığı da çok önemli değil aslında. Dönemi kısa tutmaya yönelik bir tercihtense iyi bir DGS puanı ile iyi bir üniversitede eğitim almak için cabalayin. Başarılar 😊

İlk soru doğru. Sicilde falan yazmaz öyle bir şey yok.

Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı