20.000 TL laptop önerisi

Emir Gözdamga

Centipat
Daha fazla  
20.000 TL'ye oyun da oynayabileceğim bir laPtoP arıyorum. Şu anlık üç bilgisayar buldum:

Bu arada istediğim sistem gereksinimleri şu şekilde:
  • 512 GB SSD.
  • 16 GB RAM.
  • Ayrıca hızlı bir işlemci ve iyi bir ekran kartı.

Sizce yukarıdaki linkteki bilgisayaraların hangisi daha iyi ya da sizin bu fiyatta ve özelliklerde önerdiğiniz bir laPtoP var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
RTX3060 altı ekran kartlarına bakmayın. RTX3060 6 GB hafızalı. Diğerleri 4 GB. Bazı oyunlarda artık yetersiz uyarı gelmeye başladı. Paranız çok yetmese bile RTX3060'dan vazgeçmeyin. Arkadaşın dediği gibi ram vs zamanla arttırılabilir. Ayrıca 16 GB RAM mutlaka en az tavsiye edilir.

Bütçen 3060a yetmiyorsa bunu alıp RAM ekle.

Alınabilir hocam alınmaz demiyorum, fakat attığım modeller de sağlam.

Sonradan 8gb ram eklemek daha kolay ama ekran kartı yükseltmek mümkün değil ben olsam 8 gb sonradan eklerim ama rtx 3060 alırım
Alınabilir hocam alınmaz demiyorum, attığım modellerin işlemcisiyle 3060 olan modellerin işlemcisi arasında çok fark var, 5 5600x bile çok az düşük kalıyor veya nerdeyse eşit. CPU odaklı oyunlar oynayacaksa dediğimi alması daha faydalı olur fakat GPU odaklı oyunlar oynayacaksa HP'de alınabilir.

Alınabilir hocam alınmaz demiyorum, fakat attığım modeller de sağlam.

Alınabilir hocam alınmaz demiyorum, attığım modellerin işlemcisiyle 3060 olan modellerin işlemcisi arasında çok fark var, 5 5600x bile çok az düşük kalıyor veya nerdeyse eşit. CPU odaklı oyunlar oynayacaksa dediğimi alması daha faydalı olur fakat GPU odaklı oyunlar oynayacaksa HP'de alınabilir.
Masaüstü olsa haklısın upgrade yaparken falan işlemci önemli ama laptop için bence ilk öncelik ekran kartı olmalı. İşlemci ikinci öncelik bana göre. Rtx 3060 ile 3050 arasında çok ciddi fark var. Oyunlarda ilk öncelik ekran kartı. Ekran kartı işlemciyi darboğaza sokmadığı sürece ben işlemciye öncelik vermem. İlk önceliğim rtx 3060 olurdu benim. Kişisel tercih ama 6 gb Vram avantajı bile +2 sene ömür verir rtx 3050'ye göre. 3050' de ultra ayarlarda oynayamaz. Şu an çıkan oyunlarda ultra ayarlarda Vram 5gb' yi buluyor. 1080p ultra ayarlarda 3060 3050'ye göre en az 2-3 sene daha avantajlı. 1080p ultra ayarlarda şu an 2 sene daha oynatır ama 3050 çoğu oyunda 1080p ultra ayarlarda vram yeterli olmayacağı için kasma donma fps düşmesi vs çok yaşanacaktır. Bu yüzden benim tavsiyem en az rtx 3060.

Masaüstü olsa haklısın upgrade yaparken falan işlemci önemli ama laptop için bence ilk öncelik ekran kartı olmalı. İşlemci ikinci öncelik bana göre. Rtx 3060 ile 3050 arasında çok ciddi fark var. Oyunlarda ilk öncelik ekran kartı. Ekran kartı işlemciyi darboğaza sokmadığı sürece ben işlemciye öncelik vermem. İlk önceliğim rtx 3060 olurdu benim. Kişisel tercih ama 6 gb Vram avantajı bile +2 sene ömür verir rtx 3050'ye göre. 3050' de ultra ayarlarda oynayamaz. Şu an çıkan oyunlarda ultra ayarlarda Vram 5gb' yi buluyor. 1080p ultra ayarlarda 3060 3050'ye göre en az 2-3 sene daha avantajlı. 1080p ultra ayarlarda şu an 2 sene daha oynatır ama 3050 çoğu oyunda 1080p ultra ayarlarda vram yeterli olmayacağı için kasma donma fps düşmesi vs çok yaşanacaktır. Bu yüzden benim tavsiyem en az rtx 3060.
Hocam zaten ben 3050 ile 3060 denk demedim. Burda bahsettiğimiz de 3050 değil 3050ti , tamam yine denk değil fakat 3050 de değil. Ayrıca işlemcinin ön planda kalması da kullanıcının kullanımına bağlı olarak değişir. İşlemci odaklı oyunlar oynarsa işlemci ön plana çıkar. Kendim 3050 ve i5 12. nesil kullanıcısıyım. Oynadığım tüm GPU ve CPU odaklı oyunlar da herhangi bir sıkıntı yaşamadım. İleriki vaade de ne olur kimse bilemez fakat işlemciyi de bu kadar geri plana atmamalısınız hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı