20.000 TL sistem toplama

Hocam attığınız sistemin ya anakartını ya da işlemcisini yükselteceğim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz 17 k olan kafama yattı çok teşekkürler hocam.

Sizce o 17 bin tl olan bilgisayar güzel midir amdlerden her oyuna girer mi hocam

Son olaraktan display port bağlanır mu bu i12400 lük pc ye
Hocam anakart değiştirecekseniz +894 lira olanla değiştirin diğeri ile arasında öyle çok büyük farklar yok. Dışarıdaki fiyatlara bakarsanız da aralarında sadece 100 TL civarı bir fark olduğunu görürsünüz siz fazladan 339 lira vererek aslında siteye para kazandırırsınız ve çok farklı özellikler de alamazsınız. Bu sebeple +894 lira verip geçeceğiniz kart sizin için daha iyi olacaktır.
O ekran kartının AMD muadili RX5700XT olarak düşünebilirsiniz testlerde RX5700XT o ekran kartını geçmektedir ancak DLSS kapalı bir şekilde o testler yapıldığı için geçiyor gibi görünmektedir. DLSS açılınca aradaki fark kapanıyor. Açamayacağı bir oyun yok zaten şu anda yaklaşık 3 yıl daha 1080p ve yüksek ayarlarda da oyunları oynatır.
İşlemci şu an için iş görür değiştirmek için o kadar para vermeye gerek yok. Ekran kartını besleyecektir yaşanan darboğazlar gözle hissedilebilecek kadar yoğun olmaz. Bütçe varsa tabi ki yapılabilir ama bütçenin suyu sıkılacaksa, sonuna kadar oraya harcanacaksa gerek yok. O işlemci sadece oyun için yeterli olur size.
Ekran kartında display port çıkışı var zaten. Siz monitörü oraya bağlayacaksınız. İşlemciniz de "F" ibaresi olduğu için bu harici bir ekran kartı yok demek. Anakarta bağladığınız da zaten görüntü alamazsınız (Fazladan 894 lira vermedikçe anakartta da Display Port yok zaten). Ekran kartına bağladığınızda da en güzel en akıcı sonuçları Display Port ile alırsınız gecikme değeri en iyi sonuçları o şekilde verir. İçiniz rahat olsun iyi bir sistem almış olursunuz bu şekilde yaptığınızda.

Hocam anakart değiştirecekseniz +894 lira olanla değiştirin diğeri ile arasında öyle çok büyük farklar yok. Dışarıdaki fiyatlara bakarsanız da aralarında sadece 100 TL civarı bir fark olduğunu görürsünüz siz fazladan 339 lira vererek aslında siteye para kazandırırsınız ve çok farklı özellikler de alamazsınız. Bu sebeple +894 lira verip geçeceğiniz kart sizin için daha iyi olacaktır.
O ekran kartının AMD muadili RX 5700 XT olarak düşünebilirsiniz testlerde RX 5700 XT o ekran kartını geçmektedir ancak DLSS kapalı bir şekilde o testler yapıldığı için geçiyor gibi görünmektedir. DLSS açılınca aradaki fark kapanıyor. Açamayacağı bir oyun yok zaten şu anda yaklaşık 3 yıl daha 1080p ve yüksek ayarlarda da oyunları oynatır.
İşlemci şu an için iş görür değiştirmek için o kadar para vermeye gerek yok. Ekran kartını besleyecektir yaşanan darboğazlar gözle hissedilebilecek kadar yoğun olmaz. Bütçe varsa tabii ki yapılabilir ama bütçenin suyu sıkılacaksa, sonuna kadar oraya harcanacaksa gerek yok. O işlemci sadece oyun için yeterli olur size.
Ekran kartında DisplayPort çıkışı var zaten. Siz monitörü oraya bağlayacaksınız. İşlemciniz de "F" ibaresi olduğu için bu harici bir ekran kartı yok demek. Anakarta bağladığınız da zaten görüntü alamazsınız (fazladan 894 lira vermedikçe anakartta da DisplayPort yok zaten). Ekran kartına bağladığınızda da en güzel en akıcı sonuçları DisplayPort ile alırsınız gecikme değeri en iyi sonuçları o şekilde verir. İçiniz rahat olsun iyi bir sistem almış olursunuz bu şekilde yaptığınızda.

Teşekkür ederim hocam 17 klık sistemi kesinleştirdik monitörü de kesinleştirdik sanki ama son sorum VA mı IPS mi

İşlemciniz de "F" ibaresi olduğu için bu harici bir ekran kartı yok demek. Anakarta bağladığınız da zaten görüntü alamazsınız.

Bir de burada dediğiniz kısmı anlayamadım.

Teşekkür ederim hocam 17 klık sistemi kesinleştirdik monitörü de kesinleştirdik sanki ama son sorum VA mı IPS mi

İşlemciniz de "F" ibaresi olduğu için bu harici bir ekran kartı yok demek. Anakarta bağladığınız da zaten görüntü alamazsınız.

Bir de burada dediğiniz kısmı anlayamadım.
Şimdi şöyle hocam normalde işlemcilerin içinde dahili bir grafik birimi olur anakarta bu grafik biriminden görüntü gelmektedir. Yani Intel HD Graphics işlemciye dahil olarak gelmektedir. Intel sistemine zaten ekran kartı takacak kişiler için bu dahili ekran kartına para ödemesinler, işlemcinin fiyatı uygun olsun diye "F" kodlu ekran kartlarını çıkarttı yani bir ekran kartının sonunda "F" varsa bu "F" olmayan modeli ile aynı güçte tek fark içerisinde dahili ekran kartı yok demek. Sizde zaten ekran kartı olacağı için bu sorun değil. Hiç kullanmayacağınız bir ekran kartı olacaktı sizin için. O sebeple sizin anakartınızdan görüntü gelmez. Görüntüyü direk ekran kartının arkasındaki çıkışlardan alacaksınız.
Bana kalırsa monitör olarak IPS bir monitör alıp yağ gibi bir görüntü elde edin. Artık IPS paneller gelişti gecikme süreleri oldukça iyi düzeylerde 1 ms IPS freesync özellikli bir monitör alırsanız sistem tadından yenmez.

Şimdi şöyle hocam normalde işlemcilerin içinde dahili bir grafik birimi olur anakarta bu grafik biriminden görüntü gelmektedir. Yani Intel HD Graphics işlemciye dahil olarak gelmektedir. Intel sistemine zaten ekran kartı takacak kişiler için bu dahili ekran kartına para ödemesinler, işlemcinin fiyatı uygun olsun diye "F" kodlu ekran kartlarını çıkarttı yani bir ekran kartının sonunda "F" varsa bu "F" olmayan modeli ile aynı güçte tek fark içerisinde dahili ekran kartı yok demek. Sizde zaten ekran kartı olacağı için bu sorun değil. Hiç kullanmayacağınız bir ekran kartı olacaktı sizin için. O sebeple sizin anakartınızdan görüntü gelmez. Görüntüyü direk ekran kartının arkasındaki çıkışlardan alacaksınız.
Bana kalırsa monitör olarak IPS bir monitör alıp yağ gibi bir görüntü elde edin. Artık IPS paneller gelişti gecikme süreleri oldukça iyi düzeylerde 1 ms IPS FreeSync özellikli bir monitör alırsanız sistem tadından yenmez.

Hocam şimdi kesin kararlaştıralım

Hangi sistemi alırsam yükseltebilirim daha iyi bir şekilde hangisi iyi yani işlemci anakart yükseltme gerek var mı monitör 1K alacağım hangisi uzun ömürlü onu der misiniz?

Bana kalırsa monitör olarak IPS bir monitör alıp yağ gibi bir görüntü elde edin. Artık IPS paneller gelişti gecikme süreleri oldukça iyi düzeylerde 1 ms IPS freesync özellikli bir monitör alırsanız sistem tadından yenmez.

Hangi sistemi alırsam yükseltebilirim daha iyi bir şekilde hangisi iyi yani işlemci anakart yükseltme gerek var mı monitör 1K alacağım hangisi uzun ömürlü onu der misiniz?

Birde hocam darboğaz kesinlikle olmayacak şekilde olsun

Son düzenleme:
Hocam darboğaz istemiyorsanız Blade'yi alın ama ilerde işlemci güncellemesi yaparım derseniz Mantis mantıklı bir sistem. Darboğaz olmaması için işlemciyi "AMD RYZEN 7 5800X 3.8GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm Tray İşlemci" olması gerekiyor o zaman da gereksiz pahalıya denk geliyor, soğutucu zorunluluğu ile pahalıya denk geliyor. O farka 2K monitör almak bana daha mantıklı geliyor. Blade sistem ise darboğaz sorunu olmayacağı için işinizi görecektir. Ama Mantis sistem diğer sistemin ekran kartına nazaran daha güçlü haberiniz olsun.

Hocam darboğaz istemiyorsanız Blade'yi alın ama ilerde işlemci güncellemesi yaparım derseniz Mantis mantıklı bir sistem. Darboğaz olmaması için işlemciyi "AMD RYZEN 7 5800X 3.8GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm Tray İşlemci" olması gerekiyor o zaman da gereksiz pahalıya denk geliyor, soğutucu zorunluluğu ile pahalıya denk geliyor. O farka 2K monitör almak bana daha mantıklı geliyor. Blade sistem ise darboğaz sorunu olmayacağı için işinizi görecektir. Ama Mantis sistem diğer sistemin ekran kartına nazaran daha güçlü haberiniz olsun.
Hocam mantis ve 2k elran karto nasıl gider

Ve mantisi düz alınca monütörü çalıştırınca freedos bios açılır technopatin laptopa w11 yükleme videosundaki gibi yaparsam w11 yüklenir mi

Ve mantisi düz alınca monütörü çalıştırınca freedos bios açılır technopatin laptopa w11 yükleme videosundaki gibi yaparsam w11 yüklenir mi
Pardon hocam 2k monitör ekran kartı yazmışım da

Pardon hocam 2k monitör ekran kartı yazmışım da
Mantis sistemi alıp 2 K monitör alırsanız tadından yenmez, darboğaz kesinlikle olmaz ve sizi de uzun yıllar götürür. Çünkü o ekran kartı aslında 2K oyunculuk için zaten.
Sistemi aldığınızda içerisinde ürün anahtarı girilmemiş Windows 11 ile gönderirler büyük ihtimalle ben de aynı siteden sistem aldım bana o şekilde geldi. Ben Windows 11 daha stabilleşmediği için 10 kurdum kendim. Herhangi bir sıkıntı olmadı siz 11 ile de kullanabilirsiniz.

Mantis sistemi alıp 2 K monitör alırsanız tadından yenmez, darboğaz kesinlikle olmaz ve sizi de uzun yıllar götürür. Çünkü o ekran kartı aslında 2K oyunculuk için zaten.
Sistemi aldığınızda içerisinde ürün anahtarı girilmemiş Windows 11 ile gönderirler büyük ihtimalle ben de aynı siteden sistem aldım bana o şekilde geldi. Ben Windows 11 daha stabilleşmediği için 10 kurdum kendim. Herhangi bir sıkıntı olmadı siz 11 ile de kullanabilirsiniz.
Peki hocam teşekkürler

Son olarak ssd soğutucı işlemci ram bu 3. Ünü yükselteceğim sizce hangileri olsun

Ram 24 so
Peki hocam teşekkürler

Son olarak ssd soğutucı işlemci ram bu 3. Ünü yükselteceğim sizce hangileri olsun
ğutucı şart ya işlemci ya ssdd

Peki hocam teşekkürler

Ram 24 so

ğutucı şart ya işlemci ya ssdd
Ram ve SSD para oldukça da yükseltilebilir. Soğutucuyu ilk etapta alabilirsiniz. Sonrasında bir SSD alabilirsiniz ilerde de RAM alabilirsiniz. Şu an 16’lar yetiyor. Bir iki yıl da 24-32 GB RAM’lere gerek yok amaç sadece oyunsa. Dediğim gibi soğutucuyu ilk etapta halledin sonrasında SSD en son da RAM’ler halledersiniz.

İşlemci
Ram ve SSD para oldukça da yükseltilebilir. Soğutucuyu ilk etapta alabilirsiniz. Sonrasında bir SSD alabilirsiniz ilerde de RAM alabilirsiniz. Şu an 16’lar yetiyor. Bir iki yıl da 24-32 GB RAM’lere gerek yok amaç sadece oyunsa. Dediğim gibi soğutucuyu ilk etapta halledin sonrasında SSD en son da RAM’ler halledersiniz.
c

Geri
Yukarı